Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bentley Otomobil Firmasını Tanıyalım

0 199

4627_bentley-3Otomobil, birçok insan için araç olarak düşünülse de bazıları içinde aşkı ifade eder. Bir yaşam tarzıdır. Bu büyülü dünyayı oluşturan firmaların arasında genellikle büyük ülkeler yer alır. Bunlar arasında en iyi örnekleri veren ülkelerden birisi de İngiltere’dir. Bu ülkede doğan en iyi otomobil örneklerinden birisi olan “bentley” markası tüm dünyayı kasıp kavuran, birbirinden lüks araçları ile otomobil sevenlerin başını döndürüyor.

Tarihçesi

Walter Owen Bentley tarafından, 18 Ocak 1919 yılında kurulan firmanın en başlardaki amacı motor ve şasi üretmekti. Daha sonra Birinci Dünya Savaşında uçak motorları üreten bentley firması, daha sonra şuan ki işi olan lüks otomobiller üretmeye başladı. Firmanın bu gelişimi ilgi çekince daha sonra dünyanın en iyi lüks otomobillerini üreten “rolls royce” firması tarafından 1931 yılında satın alındı. Uzun süre bu firmanın bünyesinde birbirinden lüks otomobiller üreten ingiliz firması takvimler 1998 yılını gösterdiğinde şuan dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden birisi olan volkswagen grubuna satıldı. Firma, hala vw grubu bünyesinde satış yapmaktadır.

MotorSporları

4627_bentley-1

Bentley firmasının motor sporlarındaki geçmişi 24 saatlik le mans yarışlarında yatıyor. 1923 yılına dayanan bu geçmiş 1930 yılına kadar büyük başarılarla devam ettiren bentley firması, bu başarısını 2003 yılında tekrarlayarak takımlar şampiyonluğunu kazandı.

Bentley Modelleri

İngiliz firmasının 94 yıllık geçmişindeki ürettiği otomobillere bakacak olursak ilk model, 1922 Indianapolis 500, daha sonra 3 litrelik modelini üreten firma ilerleyen zamanda mk vı, azure, turbo r, continental r, continental s, corniche,continental gt, continental gtc gibi modellerini üreten bentley firması son olarak mulsanne ve flying spur modelini üretti. İngiliz firması ilerleyen zamanda SUV modelini de piyasaya sunmayı hedefliyor.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bentley
http://www.bentleymotors.com/

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku