Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dizler Arasında Yastık İle Uyumanın Faydaları Nelerdir?

0 1.283

Dizler arasında yastık ile uyumanın pek çok faydası vardır. Yumuşak bir yastık yerine sıkı bir yastık kullanmak daha iyidir çünkü bu sertlik üst bacağın diğer bacak üzerine hareket etmesini önler. Dizler arasında yastık ile uyumanın faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Not: Memory foam yastıklar şekilsiz doğası nedeniyle yastığı tüm gece yerinde tutar bu nedenle en çok önerilen yastık çeşididir.

6495_yastik

Dinlenme ve uyku vücudun en temel ihtiyaçlarından biridir. Bir kişi vücut hareketleri ve çalışma basıncı nedeniyle günlük olarak postural, fiziksel ve zihinsel strese girer. Bu yüzden, uygun bir pozisyonda uyku çok önemlidir. Dinlenme sırasında, vücudun kas ve bağları çeşitli aktiviteler nedeniyle oluşan yıpranma ve aşınmaları iyileştirir. Dikkat etmemiz gereken omurgamızda 3 eğrilik vardır. Bunlar boyunda ve sırtta bulunan doğal eğriliklerdir. Amaç uyurken bu doğal eğrilikleri korumaktır.

Her gün yatağımıza kıvrıldığımızda çok da düşünmeden belirli bir uyku pozisyonu benimseriz. Ancak uyku pozisyonumuz ve duruşumuz genellikle vücudumuzun çeşitli yerlerindeki ağrıların ana nedenidir. Yanlış pozisyonda uyumak omurga, boyun, bacaklar, diz, omuz ve diğer alanlarda stres ve gerginliğe neden olurken bizim günlük rutinimizi etkileyebilir.

Bu nedenle diz yastıkları bazı vücut parçalarını yükseltmek ve uygun bir pozisyona getirmeye yardımcı olmak için tavsiye edilir. Bu yöntem sırt, kalça ve diz alanlarındaki ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir. Dizlerinizin arasına veya altlarına yastık yerleştirerek, bacakları ayırıp strese bağlı gerginliği azaltabilirsiniz.

Dizler Arasında Yastık İle Uyumanın Faydaları Nelerdir?

-Dizlerinizin arasında bir yastık ile uyumak uykunuza konfor ekler. Üst bacağınızın omurgayı çekmesini önleyerek kalça ve belinizdeki basınç ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olur.

6495_leg_pillow

-Dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirmek doğru anatomik uyum sağlayarak bacaklar, kalça, diz ve omurgayı konumlandırarak alt bedene destek olur.

-Bel ağrısı, kas krampları, varisli damarlar ve siyatik hastalıklarından müzdarip kişilerde sorunları azaltmaya yardımcı olur.

-Diz yastıkları bacaklara giden kan akımını arttırmaya yardımcı olur böylece kas gerginlikleri, ağrılı dizler ve ağrılı bacakları rahatlatmayı sağlar.

-Uygun uyku duruşu sağlayarak daha iyi ve dinlendirici bir uykuyu teşvik etmeye yardımcı olarak diz yastıkları ile uyumak hamile kadınlar için idealdir.

6495_bel-agrisi

Bel yastığı ve kama yastığı da bacakları yükseltmek ve dinlenmek için diz yastığı olarak kullanılabilir. Bir bel yastığı genellikle otururken doğru pozisyonu sağlamak, beli rahatlatmak ve genel olarak vücudu rahatlatmak için kullanılır. Benzer şekilde, bir kama yastık vücudunuzun kıvrımlarını korumaya yardımcı olur. Kama yastığı varis, şişmiş bacaklar, şişmiş ayaklar ve ayak bilekleri olanlar ve yorgun bacakları olanlara yardımcı olur. Bu yastıklar daha iyi uyumamızı sağlar, daha dinlenmiş uyanıp sabah uyku eksikliği çekmemizi önler. Sabah daha tazelenmiş bir insan olarak uyanırız.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/benefits-of-sleeping-with-pillow-between-knees.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.