Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Beslenme Bozuklukları

0 247

42-15654124İnsanlar hayatlarını idame ettirmek için beslenmek zorundadırlar. Bazen beslenme bir oyuna dönüşebilir. Bu oyuna fazla dalınca benim fikrimce beslenme bozukluğu oluşuyor. Öncelikle aşırı beslenme, obezite denilen bir kavramı oluşturuyor. Obezite olan insanların çok büyük kısmı görüntüsünden rahatsız olurlar. Özellikle yeni aldıkları kıyafetlerin son zamanlarda üzerlerine olmamasından şikayet ederler. Bu da beraberinde bazı sorunları getirir. Maddesel ve manen sorunlar diye özetlenebilir. Fazla kilolarından kurtulmak için diyetler, ekzersizler vs… yaparlar. Öncelikle diyet yapan insanların doktor kontrolünden geçmesi lazım. Biliyoruz ki bazı hastalıklar da şişmanlamaya yol açabilir. Özellikle tiroit hormonunun az çalışması olan hipotroidi şişmanlamaya neden olabilir. Doktor kontrolünden geçtikten sonra insanlar diyetisyene yönelmelidirler. Sadece diyet önemlimidir? Tabi ki hayır, yediğimiz besinlerin harcanması lazım; yani besinlerden kazanılan enerjinin harcanması lazım… Bu da hareketle olur. Bu hareketlerin de bilinçli yapılması lazım. Özellikle uzmanlar düzenli olarak yapılan yürüyüşü önermektedirler. Benim fikrimce bu yapılan yürüyüş açık havada olursa daha iyi olur. Öncelikle bir insanın zayıflaması için öncelikle buna inanması lazım ve bunu uygulaması lazım.

Yeme bozuklarının diğer bir durumu az yemek yeme istemi. Bu ölçülü olduğu sürece kilomuzu muhafaza etmeye de yardımcı olur. Ya ölçülü olmazsa karşımıza anoreksia nervoza ve blumia denilen hastalıklar ortaya çıkar. Bu iki tür hastalıkta da insanlar kendi bedenini beğenmezler. Zayıf, daha zayıf, daha daha zayıf olmak isterler. Özellikle zayıflama isteğini birilerini örnek alarak yaparlar. Anoreksia nervoza da hasta yemek yemek istemez. Yemek kokusu bile ona tiksindirici gelir. Blumia ‘ da hasta yemek yedikten sonra bilinçli olarak yapılan kusma hareketiyle çıkartır. Bu durumdaki insanları tedavi etmek için önce bedenlerini sevmeyi öğretmek lazım. Daha doğrusu kendileriyle barıştırmak lazım. Bunu yapacak kişilerin öncelikle kendi ailesi, arkadaşları, vs… olması lazım. Bu durumda psikiatrist yada psikologlardan da yardım alınabilir. Yani kısaca destek tedavisi…

Yaşam ve beslenme birbiriyle ilişkisi olan iki kavramdır. Herşeyde olan denge gördüğümüz gibi beslenmede de karşımıza çıkıyor. Benim fikrimce bütün gıda maddelerini aşırıya kaçmadan tüketmeliyiz Bu arada da en az günde 2.5 litre kadar da su tüketmeliyiz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.