Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hibrit Araçlar için Gerçek Araba Sesi

1 416

Hibrit Araçlar için Gerçek Araba Sesi

Hibrit yani yakıt hücreli arabalar üzerine yapılan araştırmaların yaygınlaştığı günümüzde fosil yakıtlarla çalışan araçların zamanla azalacağı aşikar. Küresel ısınma ve fosil yakıtların tükenmeye başlaması bunun en büyük nedeni. Hibrit araçlar da gün geçtikçe gelişmekte. Bu araçların çevreye verdikleri zarar yok denecek kadar az. Öyleki ki gaz salımı olmadığının yanında oldukça sessiz çalışan motorlara sahipler. Ancak motorun sessiz çalışması bisiklet kullnanlar, yayalar ve dikkatsiz insanlar için oldukça büyük bir risk. Çünkü arabanın size doğru yaklaştığını fark etmek oldukça zor.

Bu durumu çözebilmek için Lotus firması Toyota Pirus modeli aracın hibrit modeline gerçek araba sesi çıkaran bir düzenek geliştirdi. Aşağıdaki şemada da görüldüğü gibi aracın önünde su geçirmez bir hoperlör bulunmakta. Araçta gaza basılma oranına göre ses de doğal olarak artmakta. Bu sayede yolda yürüyen ve seyir halide olan diğer araçlar için “motor sesini duymadım” bahanesi ortadan kalkmış oluyor.

Hibrit Araçlar için Gerçek Araba Sesi

Güzel bir çalışma ancak bunu farklı şekilde kullanmak isteyenler de olacaktır muhtemelen. Örneğin ufak bir aracınız var ve ses olarak da kamyon motor sesi çıkarmasını isterseniz durum nasıl olur merak konusu :) Sistemin farklı sesler için destek verip vermediği konusunda bir açıklama yapılmamış. Ama bu sistem yaygınlaşırsa kesin bu tarz ürünler de piyasaya çıkacaktır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku