Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Podima Taşı Nedir ?

0 620

Podima Taşı Nedir ?Geçmişten günümüze kadar uygulanmakta olan süsleme işi bugün daha avantajlı şekillerde insanlara ulaşmaktadır. Son dönemlerde dünyanın neredeyse her tarafında kullanılan podima taşı, sağlıklı ve çevre dostu olması sebebi ile insan sağlığını etkileyecek herhangi bir yapı içermez. Peyzaj çalışmalar ve süslemelerinde en çok kullanılan taşlar arasında olup ilk sırada yerini almaktadır.

Peyzaj Çalışmalarının Yıldızı Podima Taşları

Podimaları bu kadar tercih edilir kılan ise farklı renklerinin mevcut olması sebebiyle işleme ve desen oluşumuna imkan vermesidir. Sık tercih edilmesindeki bir diğer sebep ise yapı olarak farklı boyutlarının da mevcut olmasıdır. Taşların ebatlarının ayarlanması için ayrı bir işlem yapılmasını gerektirmez. Kullanıldığı mekana şık ve estetik bir görünüm kazandıran podima taşları siyah,beyaz, yeşil, gri, siyah-beyaz ve kahve renkleri de mevcuttur. Bu nedenle kullanıldığı mekanda desen ve motiflerin oluşturulması için ideal bir taştır. Antik Roma ve Bizans dönemlerinde kullanılmış olan podima taşı Osmanlı döneminde de peyzaj çalışmaları için kullanılan bir materyaldir. Doğal taşlar arasında en şık ve modern görünüme sahip olan taş podima taşı olmuştur.

Podima Taşı Uygulamaları

Podima taş döşemeleri daha çok ülkemizin Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bölgelerdeki havzalarda ikliminden dolayı daha çok bahçe ve avluların bir kısmında kullanılmaktadır. Daha çok kullanıma açık alanlarda siyah ve beyaz taş uygulamaları ile bazı kısımlarda da ise çakıl taşları ile harmanlanarak geometrik ya da çiçek desen motifleri uygulanmıştır. İç kısmı çakıl taşları ile motiflenmiş çevresi ise siyah ya da kahve podimalarla bodürlenmiş halı desenlerine benzer uygulamalar mevcuttur.

Podima Taşı Nedir ?Günümüzde ise gerek iç mekan gerek dış mekanlarda da kullanılan podima taşı daha çok avm kapı önlerinde, yürüyüş yollarında, saksı kenarları ve akvaryumlarda doğal ya da cilalı olarak şık ve zarif bir görüntü yakalamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu taşlar dış mekanların yanı sıra iç mekanlarda mimarların sıkça başvurdukları bir yapı malzemesidir. Resim alanında da kullanılabilen podima taşları üzerlerinde işleme ve desen tercih edilebilmektedir.

Podima Kullanımının Avantajları
Podima döşemelerinde dolgu malzemesi olarak başka bir malzemenin kullanılmasını gerektirmemesi, kolay temizlenmesi, avlularda ve iç mekanlarda ortamın serin kalmasını sağlaması ve hemen kuruması kullanım için büyük avantajlar sağlar.Günümüzde modern yorumlamalarla otantik bir esinti yaratan tarihi çevrelerle uyum sağlayan podima taşları antik bir hava yaratmak ya da antika yapıların restorasyonunda kullanılabilmektedir. Bahçe yürüme yolu ve peyzaj dekorasyonunda harika bir alternatif yaratmaktadır.

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku