Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Beşparmak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 3.020

Günümüzde çokça kullanılan harika bitkilerden biri de beşparmak otudur. Birçok özelliklerinin bulunduğu beşparmak otu başta ülkemizin bazı bölümlerinde olmak üzere dünyanın pekçok bölgelerinde yetişmektedir. Gülgiller ailesinden olan bu harika bitki türü daha çok yol kenarlarında ve yeşilliğin bolca bulunduğu alanlarda kendiliğinden yetişmektedir. Boyu ortalama olarak 40 ila 70 cm arasında değişebildiği bu harika bitki yabani bir bitki olup yaprakları özellikle de 5 parmak biçimde olduğundan dolayı beşparmak adını almıştır.

Beşparmak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?Yapraklarının rozet biçiminde olduğu beşparmak otunun yaprakları ise gümüş renkli olmaktadır. Uzun sağlı çiçeklere sahip olan beşparmak otunun çiçekleri ise yaprakları arasında yetişmektedir. Yapraklarının ve köklerinin yaz ayları sonlarında toplandığı ve kurutulduğu beşparmak otu özellikle genel sağlık açısından sunduğu birçok harika faydaları sayesinde geçmişten günümüze kadar birçok toplumlar tarafından tedavi yardımcı faktörü olarak kullanılmıştır. Günümüzde birçok uzmanlar tarafından tavsiye edilen bitkilerdenolan beşparmak otu bitkisi başta internet dünyasında yer alan birçok online aktar sitelerinde olmak üzere birçok satşı merkezlerinde satışa sunulmaktadır. Bu harika bitki hakkında tüm detayları sunduktan sonra şimdi de dilerseniz makalemizin de ana konusu olan beşparmak otu nedir faydaları nelerdir hakkında sizlere hemen bilgiler sunalım.

Beşparmak Otunun Faydaları Nelerdir?

Bu harika bitkinin faydaları ise şunlardır;

  • İshali kesiyor: Beşparmak otunun düzenli olarak kullanımı sonrasında ishal rahatsızlığını kestiği tespit edilmiştir. Dolaysıyla bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de ishali kesmesidir.
  • Mide rahatsızlıklarını hafifletiyor: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de özellikle hafif dereceli mide ağılarını ve yanmalarına ortadan kaldırlmasıdır.
  • Vücudu güçlendiriyor: Beşparmak otunun başlıca faydalarından biri de vücudu güçlendirmesidir. Dolaysıyla uzmanlar günlük yorgunluğun atılması konusunda beşparmak otunun kullanılması gerektiğinin altını çizmektedirler.
  • Bademcik ve boğaz ağrılarına iyi geliyor: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de bademcik ve boğaz ağrılarına fayda sağlamasıdır. Özellikle de hafif dereceli boğaz ağrılarını kestiği tespit edilmiştir.
  • Diş ağrılarını azaltıyor: Beşparmak otunun harika faydalarından biri de hafif dereceli diş ağrılarını azaltabilmesidir.
  • Diş etlerini kuvvetlendiriyor: Beşparmak otunun başlıca faydalarından biri de diş etlerini harika bir şekilde güçlendirmesidir. Bu harika bitki aynı zamanda düzenli olarak kullanıldığı takdirde diş eti sararmasını da ortadan kaldırmaktadır.
  • Cilt lekelerini ortadan kaldırıyor: Beşparmak otu bitkisinin başlıca faydalarından biri de cilt sağlığına fayda sunmasıdır. Bu harika bitki türü özellikle de güneş ışınlarına bağlı olarak meydana gelen cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Cildi yumuşatıyor: Harika bir cilt dostu olan beşparmak otunun başlıca faydalarından biri de bir müddetliğine kullanıldığı takdirde cildi harika bir şekilde yumuşatmasıdır. Günümüzde birçok cilt yumuşatıcı ürünlerin içeriğinde de yer almasının ana nedeni bu harika bitki türünün cildi kusursuz bir şekilde yumuşatmasıdır.

Makalemizde de görüldüğü üzere beşparmak otunun birçok faydaları bulunmaktadır.Sizler de bu harika bitkiden faydalanmak isterseniz doktorunuza danıştıktan ve doktorun onaylaması halinde kullanmaya başlayabilirsiniz.Bu ayrıntı hakkında da bilgiler sunduktan sonra beşparmak otu nedir faydaları nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Kaynakça:
herbalistatabay.com

bitkiler.gen.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku