Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Binbirdelik Otunun Faydaları Nelerdir?

0 425

Günümüzde birçok özelliklerinin ve genel sağlık açısından birçok faydalarının bulunduğu bitkilerden biri de binbirdelik otu bitkisidir. Daha çok çalılık ve fundalık alanlarında yetişen bu harika bitki türünün boyu ortama olarak 30 ila 80 cm arasında değişebilmektedir. Ülkemizde birçok bölgelerde yetişen binbirdelik bitkisi gövdesi köseli olup yaprakları ise sapsızdır.

Binbirdelik Otunun Faydaları Nelerdir?Çiçeklerinin oldukça parlak ve sarımtırak bir renge sahip olduğu binbirdelik otu bitkisinin çiçekleri mayıs ve eylül aylarında açmaktadır. Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz bu harika bitki aynı zamanda oldukça uygun fiyattan satışa sunulmaktadır. Peki birçok niteliklerinin bulunduğu binbirdelik otunun faydaları nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını sizlere hemen sunalım.

İşte Harika Bitkilerden Olan Binbirdelik Otunun Faydaları İse Şunlardır;

  • İdrar söktürücüdür: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri harika bir idrar söktürücü olmasıdır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde idrarı harika bir şekilde söktürdüğü yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.
  • Balgamı söktürücüdür: Bu harika bitki türünün başlıca faydalarından biri de harika bir balgam söktürücü olmasıdır. Balgam sorununu kısa sürede ortadan kaldıran bu harika bitki bu niteliği sayesinde de günümüzde çokça satın alınmaktadır.
  • İştah açıcıdır: Binbirdelik otunun başlıca faydalarından biri de iştahsızlık sorununu gidermesi ve iştahı harika bir şekilde açmasıdır.
  • Sinirleri yatıştır: Bu harika bitkinin en belirgin özelliklerinden biri de sakinleştirici bir özelliğinin bulunmasıdır. Dolaysıyla binbirdelik otunun başlıca faydalarından biri de sinirleri yatıştırmasıdır. Bu nedenle günümüzde doğal antidepresan olarak da tercih edilmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere bu harika bitki birçok faydalar sunmaktadır. Sizler de binbirdelik otu bitkisinden faydalanmak isterseniz doktorunuza danıştıktan ve doktorunuzun onayını aldıktan sonra size en yakın bulunan aktardan veya internet dünyasında yer alan aktar siteleri üzerinden sipariş verebilirsiniz. Makalemizde binbirdelik otunun faydaları nelerdir hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra yazımızı burada tamamlamaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Kaynakça:
herbalistatabay.com

bitkiler.gen.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.