Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Beyin Güçlendirici Besinler Nelerdir?

0 517

4415_hafizayi_guclendiren_gidalarBeyin güçlendirici besinler denildiğinde, daha çok konsantre olmamızı sağlayan ve zihnimizi açan bazı besinler akla gelir. Bu yazıda bu besinlerin bir listesini bulabilirsiniz.

Beynin düzgün ve etkili çalışmasını sağlayan gıdalar, halk arasında beyin gücünü arttıran besinler olarak bilinen gıdalardır. Bu besinlerin dikkat, konsantrasyon, hafıza, problem çözme ve yaratıcı düşünme gibi beyin fonksiyonlarını arttırıcı etkileri vardır. Tıpkı yanlış besinler yediğimizde damarlarımızın tıkanması gibi beyin damarları da bundan etkilenir. Bunlar beyin fonksiyonlarını düşürür ve zayıf bir hafıza, düşük konsantrasyon ve odaklanma eksikliğine neden olur. Bu durum yavaş yavaş diğer vücut fonksiyonlarını da etkilemeye başlar. Bu nedenle vücudun en önemli organlarından biri olan beynimizi güçlendirmek için, yediklerimize dikkat etmek son derece önemlidir.

Beyin Gücünü Arttırıcı Besinler:

-Su: Temelden başlayalım, hepimiz her gün su içeriz ancak çoğu zaman ne kadar içtiğimize dikkat etmeyiz. Her gün 8-10 bardak su tüketmek beynin düzgün çalışabilmesi için gereklidir. Ne kadar su içtiğine dikkat etmeyenlerin dikkatini çekmek için beynimizin 3/4′ ünün sudan oluştuğunu hatırlatalım. Çalışmalar yeterli su tüketenlerin, tüketmeyenlere göre beyin fonksiyonlarının daha iyi çalıştığını göstermektedir.

-Meyveler: Yaban mersini, ahududu, frenk üzümü gibi meyveler hafızayı ve beyin gücünü arttıran besinler olarak bilinir. Bu meyveleri sabah kahvaltısında müslinize ekleyin yada bir kase yoğurtla birlikte tüketin. Bunlar günlük olarak tüketilebilir ve içindeki antioksidanlar vücuda bir çok fayda sağlayacaktır.

4415_beyn

-Balık Yağı: Yağlı balıklar hafızayı güçlendirici, konsantrasyonu arttırıcı ve aynı zamanda alzheimer hastalığı riskini düşürücü omega-3 esansiyel yağlarından zengindir. Balık aynı zamanda düşünceyi netleştiren iyottan da zengindir. Somon, sardalye, uskumru ve beyaz ton balığı bu konuda iyi seçimlerdir. Sağlığınıza fayda sağlamak istiyorsanız bunları haftada iki kez tüketin.

-Kabuklu yemişler ve tohumlar: Bazı kabuklu yemişler ve tohumlar omega-3 yağ asitleri ve E vitamini açısından oldukça zengin olduklarından beynin güçlendirilmesi açısından ideal yiyeceklerdir. Vücutta bu besinlerin eksikliği hafıza kaybı ve beyin fonksiyonlarının zayıflamasına yol açar. Bunlardan ceviz ve badem ise uyanıklık ve hafızayı geliştirmek için en iyi olanlardır. Keten tohumu ve kabak çekirdeği de beynin fonksiyonunun artırılması için gereklidir. Sabahları mısır gevreğinize biraz fındık serpin yada bir avuç kavrulmuş fındığı atıştırmalık olarak tüketin böylece ihtiyacınız olan omega-3 ve E vitaminini elde etmiş olursunuz. Bunu salatalarınıza keten tohumu serpiştirerek de yapabilirsiniz.

-Yeşil, yapraklı sebzeler: Brokoli, ıspanak, lahana, brüksel lahanası, karnabahar gibi yeşil sebzeler beyin fonksiyonunu etkileyen vücuttaki zehirli atıklarla mücadele etmeyi sağlayan antioksidanların zengin kaynaklarıdır. Bu sebzelerdeki C vitamini beyni çeşitli hastalıklardan ve durumlardan korur. Maksimum fayda için her gün bu sebzelerden tüketmelisiniz.

4415_beyin_p

-Tahıllar: Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve kepek gibi tam tahıllar vücudun sağlıklı kalmasını sağlayan kompleks karbonhidrat bileşenleridir. Glikoz beynin en büyük enerji kaynağıdır. Beyaz ekmek, pirinç, patates, rafine şeker gibi diğer gıdalar beyne geçici uyanıklık vermektedir ancak etkileri geçtikten sonra tekrar yorgun ve zayıf hissetmenize neden olurlar.

Domates, avokado, soya, yoğurt, kuru üzüm, erik, yumurta ve süt gibi diğer gıdalar beyin gücünü arttırıcı diğer gıdalardır. Beyin gücünüzü arttırabilmek için sadece bu gıdalara muhtaç değilsiniz. Beyin gücünü arttırabileceğiniz başka yollar da var. Fiziksel egzersizler de beyni aktif tutabilmek için gereklidir. Ayrıca beyin gücünü arttırıcı çok sayıda oyunlar ve beyin egzersizleri de vardır. Beynin düzgün çalışabilmesi için uyku da çok önemlidir. Artık bu besinler ve egzersizler ile beyin gücünüzü nasıl arttırabileceğinizi öğrendiğinize göre; konsantrasyon, hafıza, odaklanma ve günlük hayattaki problemleri çözmek sizin için zor olmayacaktır. Bu temel besin kaynaklarını beslenmenize dahil etmek sadece beyin gücünüzü arttırmak için değil, genel sağlığınızı korumak için de çok önemlidir. Sağlıklı ve olumlu bir hayat sürmek için bu yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/brain-power-foods.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.