Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Osaka-jo Kalesinin Önemi

0 42

Bazı kaleler, gücün bir şehirden diğerine taşınmasını veya gücün bir klandan diğerine kaymasını sembolize eder.

Japonca’da “Osaka-jo” olan Osaka Kalesi Japonya‘daki en ünlü yerlerden biridir. Bu beş katlı kale, neredeyse 450 yıl öncesine dayanan, ülkedeki görsel açıdan en görkemli eserlerden biridir.

1583 yılında, Sengoku döneminin güçlü feodal efendisi ve savaşçısı olan Hideyoshi Toyotomi tarafından 1537-1598 yılları arasında inşa edilmiştir. Osaka-jo Kalesinin ÖnemiKalenin tasarımları ve planları, Oda Nobunaga’nın Azuchi Kalesi olan karargâhına benzemektedir. Yapımında yaklaşık 500.000 ila 1 milyon büyük taş kullanılmıştır.

Kale, birkaç kez doğal afet yaşamıştır. 1660 yılında şimşek, kale çevresinde bulunan barut deposunu ateşleyerek kalenin büyük bir kısmına zarar veren devasa bir patlama yarattı. 5 yıl sonra şimşek, şatoya çarptığı için şatoya daha fazla zarar vererek ana kulenin yaktığı yangının başlamasına neden olmuştur. Yangından sonra hiç kimse şato veya bakufu şatoların restorasyonunu finanse etmek için yeterli parayı toplayamamıştır. Meiji hükümeti, kaleyi savaş için bir tesis olarak kullanmıştır. Osaka Kalesi, Osaka ordusu Arsenal’in veya “Osaka Hohei Kosho” nun bir parçası olarak ordularının kullandığı silahları, mühimmatları ve patlayıcıları ürettikleri yer oldu. Sonunda, II. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın en büyük askeri silahlarından biri haline geldi ve bu da düşmanları tarafından bir kez daha imha edilmek zorunda kalması anlamına geliyordu. 14 Ağustos 1945’te, bombalamalar neredeyse her şeyi yok etmenin yanı sıra orada çalışan yaklaşık 400 kişinin ölümüne yol açtı.

1995 yılında tekrar restore edildi. 1997’de yeniden yapılanma tamamlandı ve Osaka Kalesi, geçtiğimiz yıllarda temsil ettiği değişikliklere ve tekrar tekrar zarar veren son savaşlarla olan ilişkisine rağmen, bir kez daha barışın sembolü olarak görüldü.

Osaka Kalesi beş farklı tren istasyonuyla çevrilidir, ancak en iyi erişim Morinomiya veya Osakajokoen istasyonundandır. Ziyaretçilere bahçelerden kaleye doğru benzersiz bir yol sağlar.

Kalenin kullandığı arazinin 60000 metrekare veya 15 dönüm civarında olduğu tahmin edilmektedir. Japon hükümeti tarafından sahip olduğu tarih nedeniyle kültürel varlıklar olarak kabul edilen 13 yapı içermektedir. Bu yapılar; Ote-Mon Kapısı, Sakura-mon Kapısı, Ichiban-Yagura Taret, Osaka-jo Kalesinin ÖnemiRokuban-Yagura Taret, Sengan Taret, Tamon Taret, Kinzo Mağazası, Kinmeisui Kuyusu ve kale duvarının üç bölümüdür. Ote-Mon Kapısı’nın yanında yer almaktadır.

Burada kalelerden, kapılardan ve kulelerden başka görülecek çok şey vardır. Bunların arasında Osaka Kale Parkı içinde yer alan Nishinomaru Bahçesi de bulunmaktadır. Bu bahçede yaklaşık 600 kiraz ağacı, bir çay evi, bir spor tesisi ve Hideyoshi’ye adanmış bir türbe bulunuyor. Bu park ayrıca, belirli etkinlikler için çok amaçlı bir alan görevi gören Kale Salonu’nu bulabileceğiniz yerdir.

Kaynakça:

osaka-info.jp/en

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku