Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yeni Lamborghini Gallardo ile Tanıştınız Mı?

0 380

4416_5Otomobil söz konusu olduğunda, en hızlı araçların marka ülkesi olan İtalya akla gelir. Birçok ünlü spor otomobil markalarının diyarı olan bu ülkenin en önde gelen firmalarından birisi de, 1963 yılında kurulmuş olan “lamborghini” firmasıdır. En özel modellerine 2000’li yıllardan sonra imza atan firma 2003 yılında “lamborghini gallardo” modelini tanıttı. Audi bünyesine geçtikten sonra üretilen ilk model olan gallardo ile büyük beğeni kazanan firma, çıkardığı diğer süper spor otomobillerle bu sınıfta en iyi markalar arasına girdi. Son 10 yılda yepyeni modellere yer veren lamborghini firması, son olarak gallardo modelini güncelledi.

Yeni lamborghini gallardo modelinde tasarımsal anlamda ciddi değişiklikler yapan firma, daha da sportif değişimler yapmıştır. Tasarımsal değişikliklere ek olarak boş ağırlık üzerinde de çalışan firma, aracın aerodinamik yapısını ve performansını etkileyecek değişimlerde bulunmuştur. Yeni lamborghini gallardo değişimlerine genel olarak baktığımızda üçgen temalı ön tampon tasarımı ilk başta dikkat çekiyor. Bu değişim arka tamponda da kendini iyice hissettirmiş ve aracın yeni detaylarını ortaya koymuş. Ayrıca led aydınlatma ekipmanları ayrıntılarda öne çıkan özellikler arasında yer alıyor. İç mekana baktığımızda biraz daha lüks dokunuşlar yapan İtalyan firması; karbon fiber piano black kaplamalara, deri koltuklara ve alcantara döşemelere yer vermiş. Bu değişimlerde bir spor otomobilin lüks görünümü için yeterli olmuştur.

4416_3

Yeni lamborghini’nin gallardo teknik özelliklerinden bahsedecek olursak, araçta 5.2 litrelik 10 silindirli safkan benzinli motor üzerinde değişim yapılmamıştır. Araç yine 560 beygir güç ve 540 nm tork sunuyor. 0-100 km/s hızlanmasını yine 3.4 saniyede tamamlayan araç maksimum olarak 325 km/s hıza ulaşıyor. Dikkatimi çeken tek değişim, ağırlığın 1550 kg’dan 1410 kg’a kadar düşmüş olmasıdır. Fakat bu değişim aracın performansına yansımamasına rağmen,yakıt tüketiminde azalma sağlanmış. Yeni gallardonun şehir içi yakıt tüketimi 100 kmde 22.1 litreden 20.7 litreye, şehir dışı yakıt tüketimi 10.1 litreden 9.7 litreye ve ortalama yakı tüketimi ise 14.7 litreden 13.7 litreye kadar düşmüş. Yeni gallardoda 19 inçlik jantlar kullanan firma, önde 235/35 ZR19, arkada ise 295/30 ZR19 ebatındaki pireli pzero lastiklere yer vermiş.

Şimdi de bu harika süper spor otomobili medya içerikleri üzerinden inceleyelim.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Lamborghini
http://www.lamborghini.com/en/models/gallardo-lp-560-4/overview/

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.