Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Beynin Bölümleri Hasar Görürse Ne Olur?

0 2.518

Beynin Bölümleri Hasar Görürse Ne Olur?İnsan beyni iki yarıya bölünmüş karmaşık bir organdır.Beyin, düşündüğünüz, hissettiğiniz ve konuştuğunuz her şeydir.Beynin her iki tarafı birbirine benzese de bilgiyi algılama ve tepki verme konusunda büyük farkları vardır.
Bazı insanlar sağ taraflarına daha çok güvenirken bazıları solaktır.Beynin sol tarafı vücudun sağ tarafını, beynin sağ tarafı ise vücudun sol tarafını kontrol eder.
-Düşünce Farkları
Beynin sağ ve sol tarafı farklı düşünme biçimlerine sahiptir.Beynin sağ tarafı; sezgileri kullanır, kelimeler yerine resimlere, detaylar yerine bütüne odaklanır.Beynin sol tarafı ise sözcüklere odaklıdır; farklı alternatifleri, ayrıntıları ve bütünü oluşturan parçaları düşünür.Genel olarak beynin sağ tarafının yaratıcı taraf, sol tarafının ise mantıklı taraf olduğu kabul edilir.
-Dil Üzerinde Etkileri
Dil de beynin sağ ve sol tarafı arasındaki farklar net olarak görünür.Dil genel olarak beynin sol tarafıyla ilişkilendirilir.Bu işlem kelime, dil bilgisi ve sözcüklerden oluşur.Bir dili iyi konuşmayı sağlayan unsurlar ise beynin sağ tarafıyla ilgilidir çünkü tonlama ve vurgulama gibi becerileri sağ taraf yönetir.
-Müziğe Karşı Tepkilerde ki Farklılıklar
Müzik söz konusu olduğunda beynin sağ tarafı melodiye odaklanır.Beynin sol tarafı ise müzikte ki enstürmanları çalmak için gerekli olan motor becerilere odaklanır.
-Hafızaya Etkisi
Hipokampus, beynin hafızayla ilişkili bir parçasıdır.Beynin bu kısmı, beynin her iki tarafını da işgal eder.Bu nedenle, hafıza fonksiyonları beynin her iki tarafında meydana gelir.
Beynin Bölümleri Hasar Görürse Ne Olur?Hangi Taraf Daha Baskın?
Yapılan araştırmalar, iklimin sıcak olduğu, yiyecek sıkıntısı çekilmediği, yaşamsal tehdidin az olduğu bölgelerde beynin sağ tarafının daha baskın olduğunu göstermiştir.Havaların soğuk olduğu, yiyecek sıkıntısı çekildiği ve hayati açıdan tehditler bulunan alanlarda ise beynin sol tarafı daha baskındır.Bunun nedeni, hayatta kalma becerilerinin mantık ve mekânsal farkındalığı kontrol eden beynin sol tarafıyla ilgili olmasıdır.
Beynin Sağ Tarafındaki Hasar
Beynin sağ tarafının problemli olması, kendine zarar verme eğilimine hatta intihara neden olabilir.Sağ tarafın gereğinden fazla aktif olması ise depresyon ve duygu durum bozukluklarına sebep olur.Konuşma sırasında ortaya çıkan dil ve algı problemleri de beynin sağ tarafında oluşan hasarlarla ilgilidir.
-Beynin Sol Tarafındaki Hasar
Beynin sol tarafında oluşan hasarlar görme bozukluklarına neden olabilir.Bir diğer sorun ise konuşma bozukluklarına sol açmasıdır.Genel olarak normal görülen konuşma gramer hatalarıyla dolmaktadır.Bunun nedeni beynin sol tarafının hasar alması yüzünden insanların kelimeleri doğru telaffuz edememesidir.

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.