Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çay Ağacının İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri

0 437

Çay Ağacının İnsan Vücudu Üzerindeki EtkileriSadece Avustralya’da yetişmesi sebebi ile endemik bitkiler arasında yerini alan çay ağacı, çeşitli hastalıklar için tedavi edici bir etki oluşturmaktadır. Asıl adı, Melaleuca Alternifolia olan bu bitkinin yaprakları Yeni Zelandalı yerliler tarafından kaynatılarak çay gibi tüketilmiştir. Böylece bitki, Çay Ağacı adını almıştır. Çay ağacının yapraklarının demlenerek tüketilmesi sonucunda bu bitkinin yaraları hızla iyileştirdiği keşfedilmiştir. Yaraları iyileştirici özelliği dışında da insan vücudu üzerinde çeşitli fonksiyonel etkileri tespit edilmiştir.

Gribal enfeksiyonlarda, ağızda oluşan yaralarda, diş ağrılarında, burun tıkanıklıklarının ortadan kaldırılmasında aktif rol oynayan çay ağacı, yağ ve krem şeklinde piyasada bulunmaktadır. Gribal enfeksiyon için kullanılmak istendiğinde yapılması gereken şey, kaynatılan su içine 2-3 damla çağ ağacı yağı damlatmak ve bunu 3-5 dakika arası solumaktır. Sonrasında nefesin açılmasına ve gribal enfeksiyonun daha hafif atlatılmasına etki ettiği söylenmektedir.

Akciğer iltihabına yakalanan kişilerin ve şiddetli öksürükten mustarip olan kişilerin çay ağacı yağını uzman tavsiyesi doğrultusunda kullanması neticesinde bu rahatsızlıklarından kurtuldukları söylenmektedir.

Çay Ağacının İnsan Vücudu Üzerindeki EtkileriÇay ağacı yağını, gargara formunda, ağız kokusu giderme, ağız içi yaralar ve diş ağrıları için kullanmak da mümkündür. Bunun için gargara yapılacak su içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatılmalı, akabinde ağız bu suyla çalkalanmalıdır. Ağız içindeki yaraları kısa sürede iyileştirme özelliği de çay ağacının vurgulanan bir diğer faydasıdır.

Çay ağacı yağı ya da kremi sadece ağız oluşan yaralar için değil ciltte oluşan her türlü alerjik döküntülerin giderilmesi, sivilce ve akne oluşumlarının ortadan kaldırılması, ciltte oluşan iltihapların kurutulması, mantar enfeksiyonlarının yok edilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Ciltteki çatların yok edilmesi ve cildin normal yağlı dokusuna kavuşmasını desteklemesi de çay ağacının faydaları arasında belirtilmektedir.

Çay ağacı deri döküntülerine iyi gelen özelliği ile bitlerden ve uyuz hastalığından da kurtulmayı sağlamaktadır. Ayrıca saç derisinde meydana gelen kepek ve kuru saç derisi sorunlarına çözüm sağlamak için kullanılan şampuanın şişesine birkaç damla eklenmektedir.

Çay Ağacının İnsan Vücudu Üzerindeki EtkileriBir şifa aracı olarak kullanılan bitkinin yağı su ile seyreltilip cilde tonik olarak uygulandığında cildi temizleyerek, gözeneklerin açılmasına destek vermektedir. Antibiyotiklerin bile geçiremediği en ağır virüslerin temizlenmesinde de oldukça etkili bir bitki olan çay ağacı, alerjik bünyeye sahip kişilerin eşyalarının temizliğinde kullanılması alerjik reaksiyon oluşmasının önüne geçmesini sağlamakta ve alerjik reaksiyona yol açan mikroorganizmaları öldürülmektedir. Özellikle halıların ve kıyafetlerin temizlenmesinde kullanılan suyun içine karıştırılması bu etkiyi sağlamaktadır.

Çay Ağacı Yağını Kullanırken Dikkatli Olunması Gereken Nokta!

Aktar ya da bir kozmetik dükkânından kolaylıkla temin edilebilecek Çay Ağacı kremi ya da yağı, deri üzerinde özellikle yüzde kullanılmadan önce elde test edilerek herhangi bir kızarıklığa yol açıp açmadığının kontrol edilmesi gerektiği vurgulanan bir diğer noktadır. Çünkü katkısız şekilde kullanılan Çay Ağacı yağının hassas ciltlerde alerjik etki bırakabileceği söylenmektedir.
Kaynakça:
bitkiselurunlersatisi.com/cay-agaci-merhemi.html
evdesifa.com/faydalari-saymakla-bitmeyen-cay-agaci-yaginin-kullanildigi-10-durum/
1ciltbakimi.com/cay-agacinin-faydalari-ve-kullanimi/
multiyasam.com/cay-agaci-yagi-faydalari-ve-yan-etkileri/
cilt.net/cay-agaci-kremi-faydalari/
onikibilgi.com/cay-agaci-yaginin-cilde-faydalari/

Yazar:Merve Özkan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku