Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Egzotik Yeşil Seyahat Noktaları

0 41

6071_daintreeDoğanın çevresinde vakit geçirmenin zihin ve beden üzerinde iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Genellikle rutin yaşamda kaybolan, saf ve bozulmamış bağlantısını kurmaya yardımcı olur. Tatilini böyle egzotik bir yerde geçirmek isteyenler için bazı ipuçları vereceğiz.

Not: Ekoturizm ya da ‘yeşil’ turizm ABD’de oldukça popülerdir. Aslında, sadece Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve Batı Avrupa’dan gelen yaklaşık 5 milyon turist var.

Son yıllarda, tüm dünyada ekoturizmde bir artış gözlenmiştir. Bu günlerde insanlar tatillerini geçirmek için egzotik ve yeşil yerler aramaktadır. Son birkaç yıl içinde yaygınlaşan kentleşmeye rağmen, hala doğanın yeşillikleri içinde kaliteli zaman geçirebileceğiniz pek çok yer var. Yeşil seyahat destinasyonları flora ve fauna çeşitliliği ile karakterizedir. Bu yerlerden bazıları Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Doğal zenginlikleri yüzünden bu bölgelere ekstra statü ve koruma verilmektedir. Bu durum aynı zamanda dünya üzerinde korunan bu ekosistemleri seyahat eden turistlerin doğa bilinci göstermeleri gerektiği anlamına gelir.

Dünya Üzerindeki Yeşil Seyahat Noktaları:

Ekoturizm dünya genelinde çoğu ülke tarafından teşvik edilmektedir. Bunun nedeni çevresel koruma konusunda turistleri eğitmek ve koruma aktiviteleri ile yerel halka bir miktar mali destek sağlamaktır.

index_2_waterfall1) DaintreeYağmur Ormanı, Avustralya:

Avustralya’nın Daintree yağmur ormanı, dünyanın en eski sürekli ayakta kalan yağmur ormanıdır. Bu 135 milyon yaşındaki manzara egzotik bitkiler ile kaplı ormanlar ve dağ zirveleri ile karakterizedir. Daintree ormanı yıl boyunca yüksek nem, yüksek sıcaklık ve yağışın benzersiz bir bileşimini sunmaktadır. Bu iklim türü tropikal meyve ağaçlarının büyümesi için uygundur. Kuzey doğu Queensland’in kıyı bölgelerinde yer alan, Daintree yağmur ormanı 1.200 metrekaredir. Bu yağmur ormanı Queensland ıslak tropik bölgesinin bir parçasıdır. Islak tropik bölge 1988 yılında Dünya Mirası ilan edildi.

galapagos-islands-bE2) Galapagos Adaları, Ekvador:

Galapagos Adaları 1978 yılından beri Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Galapagos Adaları sıkı koruma önlemleri ile takip edilen ekolojik olarak hassas bir alandır. Galapagos Ulusal Parkı ziyaretçilerine geride herhangi bir iz bırakmadıklarına emin olmak için orman muhafızları eşlik ediyor. Korunması önem taşıyan yabani hayvan türlerinin bazıları şunlardır;

-Galápagos Kara İguanası
-Mavi ayaklı Bubi
-Galápagos Pengueni
-Galápagos Kaplumbağası
-Dalgalı Albatros Kuşları

3) Kenya:

Kenya’da turizm geniş ovalardaki yaban hayatı safarileri etrafında döner. Kenya büyük doğal zenginliği ile ödüllendirilmiştir ve bu nedenle popüler bir seyahat bölgesidir. Bu ekvator ülkesi hakkındaki ilginç şeylerden biri de burada yaşanan aşırı iklim koşullarıdır. Kenya dağının karla kaplı tepeleri ve büyük ovalardaki otlaklar aşırı iklim koşullarının eşsiz bir kombinasyonunu oluşturur. Otlaklar ve dağları ile birlikte, Kenya’nın kıyı bölgeleri de doğal doğal güzellikler sunmaktadır. Malindi’nin mercan resifleri ve berrak sulu plajları Kenya’nın doğal zenginliğinin mükemmel örnekleridir.

6071_fillerKenya’da Bulunan Ulusal Parklar;

– Nairobi Milli Parkı
– Nakuru Gölü Milli Parkı
– Amboseli Milli Parkı
– Kora Milli Parkı
– Mount Kenya Milli Parkı

Bunlar Kenya’nın en popüler ulusal parklarıdır. Bu ülke yaklaşık 50 milli parka ev sahipliği yapmaktadır.

15639609-alappuzha,-kerala,-hindistan-bulutlu-mavi-gökyüzüne-avuç-yakın-körfezler-ev-tekne4) Kerala, Hindistan:

Kerala, doğanın kucağında kaliteli zaman geçirmek isteyenler için önemli turistik yerlerden biri olmuştur. Dünyanın on cennetinden biri olarak adlandırılan Kerala, doğal zenginliklerin yağmuruna tutulmuş gibidir. Kerala şehri 900 şifalı bitki ve 4.000 çiçekli bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Periyar gölü, Kerala’da turizmin odak noktasıdır. Burayı cazip yapan şey vahşi yaşamıdır. Burada doğal ortamında bizonlar, filler gibi bir çok hayvanı doğal ortamında görebilirsiniz. 1990’larda “Ayurveda” turizmi de Kerala’da popüler hale gelmiştir. Ayrıca turistlerin dağcılık, kuş gözlemciliği, trekking ve benzeri açık hava etkinlikleri şımartma şansları da bulunmaktadır. Kerala seyahati turistler için tam bir deneyim sağlar.

rainforest-costa-rica-trees-rocks-forest-america-s-7160505) Kostarika:

Dünyada en çok aranan turistik yerlerden biridir. Kosta Rika çevre dostu otelleri ile bilinir. Bir turizm merkezi olarak Kosta Rika’nın popülerliği 1988 yılından bu yana artmıştır. O yıl, ülkeyi ziyaret eden turist sayısı yaklaşık 330,000 kişidir. Bu sayı 2012 yılında 2,34 milyona ulaşmıştır. Ülkenin kırsal topluluklarını ziyaret etmek, trekking ve kuş gözlemciliği gibi turistlerin katılabileceği faaliyetler bulunmaktadır. Yağmur ormanlarının yeşillikleri ile birlikte, Kosta Rika da bol miktarda plaj bulunmaktadır.

6) Yeni Zelanda:

GC_New Zealand_Milford Sound_APT_2065_LRYoğun yağmur ormanları, dağları ve nefes kesen manzaraları dünyanın dört bir yanından gelen turistler için Yeni Zelanda’yı en çok tercih edilen yerlerinden biri haline getirmiştir. Yeni Zelanda’nın çevreye duyarlı hükümeti, ülkenin flora ve faunasını koruyarak iyi bir iş çıkarmış. “Yeni Zelanda Abel Tasman Ulusal Parkı” yürüyüşe gitmek için güzel bir yerdir. Coromandel Yarımadası’nın beyaz ve altın kumlu plajları Yeni Zelanda’nın önemli turistik yerleri arasındadır. Tongariro Milli Parkı ise aktif volkanları, bozulmamış ormanları ve sakin gölleri ile anılmaktadır. Adalarda ise turistlere deniz yaşamının muhteşem manzaraları sunulmaktadır. Yunuslar, penguenler, balinalar ve diğer deniz hayvanları Bay Islands kıyılarında bulunabilir.

585_botswana7) Botsvana:

Bu kara ile çevrili Afrika ülkesi yaban hayatının büyük çeşitliliği ile tanınmaktadır. Botsvana toprakları deltaları ve otlakları ile karakterizedir. “Chobe Ulusal Parkı” Botsvana’nın en popüler parklarından biridir. Bu parkın özelliği dünyadaki en büyük Afrika filleri konsantrasyonunu bulundurmasıdır. Park 350 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Chobe Ulusal Parkı ile birlikte “Moremi Game Reserve”, Botsvana’nın önemli turistik yerlerinden biridir. Bu milli park ise Okavango Delta’sının doğu tarafında bulunmaktadır.

Kaynakça:
www.buzzle.com/articles/most-exotic-green-travel-destinations-in-the-w…

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku