Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bıldırcın Kuşu ve Yumurtasının Faydaları

0 82

3839_bildircin9Küçük vücut yapısına sahip yerlerde yaşamayı ve yerde yuva yapmayı seven, bitki tohumları, küçük böcekler, solucanlar ve küçük boyutlardaki hayvanları avlayarak yaşamını sürdüren sülüngiller familyasına ait bir kuş türüdür. Çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Çeşitlerden bazıları göçebe olarak yaşamaktadırlar. Uçuşları sırasında sağa ve sola doğru hareket etmeyi pek sevmezler ve özelliklede ilk kalkışları esnasında direk ileri doğru hareket etmeyi tercih ederler.

Genellikle küçük çalılıkların altlarında, otluklarda kendilerini belli etmeden gezinirler ve avlanırlar. En çok görüldükleri yerler yem sıkıntısının olmadığı tahıl tarlalarıdır. Ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde görülmesine rağmen, en çok Orta Anadolu Bölgesinde rastlanmaktadır. Yuvalarından çok fazla uzaklaşmayı sevmezler, tehlike anında direk olarak yuvalarına kaçarlar. Yuvalarından uzaklarda bulunduklarında da çalı, çırpı gibi şeylerin arkasına saklanırlar. İnsanlar çok lezzetli olan bıldırcın eti için bu kuşları avlamaktadırlar. Ayrıca insanlar tarafından yumurtası ve eti için yakalanır ve beslenirler. Bu işi ticarete döküp kümes hayvanı olarak besleyen ve yumurtalarını ve etini satanlar hiçte azımsanmayacak kadar çokturlar. Doğada yaşayan yabani bıldırcınlar en çok yağmurlu havalarda yakalanmaktadırlar. Kanatları ıslandığından fazla havalanamayan bu kuşlar, insanların ağaçların aralarına germiş oldukları ağlara yakalanmaktadırlar. Bıldırcınların yumurtası ve etleri besin değeri olarak çok üst düzeydedir.

Bıldırcın etinin faydalarından bahsedecek olursak;3839_bildircin02
*Protein ve bol miktarda E vitamini kaynağıdır.
*B1, B2, B12 vitaminleri
*Hasar görmüş olan sinir sisteminin sağlığına kavuşturulmasında,
*Bağırsakların normale döndürülmesinde,
*Mide sistemi bozukluklarının giderilmesinde,
* Mide asiti ihtiyacının giderilmesinde,

Bıldırcın yumurtasının faydalarından bahsedecek olursak
*Öksürüğün giderilmesinde,
*Gribin tedavisinde,
*Bronşitin giderilmesinde,
*Astımın giderilmesinde,
*Özellikle çocukların tükettikleri enerjiyi geri kazanmalarında,
*Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde,
*Özellikle hamile bayanların gebelik döneminde artan demir ihtiyaçlarının giderilmesinde, oldukça faydalı olduğu ispat edilmiştir. Bıldırcın yumurtasının faydalarını saydıktan sonra nasıl tüketileceği hakkında da kısa bilgi vermek istiyorum. İki veya üç günden sık olmamak kaydıyla, bir yumurta kırılır, süt dolu bardağa ilave edilir gerekirse bir iki çay kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır ve afiyetle içilir.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku