Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gezegendeki Ölümcül 10 Hayvan

0 427

10.Yılanlar

Birçok yılan türü insan için son derece tehlikelidir. 450 tür zehirli yılan vardır. Bu türlerin 250’si öldürücüdür. Öldüren yılanların çoğu Afrika, Asya ve Kuzey Amerika’da kayıtlıdır. En ölümcül olanların bazıları şunlardır:
Kara Mamba: Bu tür dünyada en ölümcül olandır. Yılanın, karadaki hızı saatte 20 mil’e ulaşır. Bir anda 12 kez saldırabilir ve ısırabilir. Zehir, hızlı Gezegendeki Ölümcül 10 Hayvanetki eder. Anti zehir olmadan kişinin, ısırığın doğasına bağlı olarak 15 dakika ila 3 saat içinde ölmesi beklenir. Kara mambalar, son derece agresiftir. Provokasyon olmadan bile grev yapabilirler. Afrika’da ‘ölüm enkarnesi’ denir çünkü ölüm oranı % 100’dür.
Mavi Krait: Bu türler arasında en ölümcül olan Malayalı mavi kraitlerdir. Zehirleri, anti zehir uygulandığında bile ısırılan insanların %50’sini öldürebilir. Zehirleri nörotoksindir ve kral kobra zehrinden 16 kat daha güçlüdür.
Belcher Deniz Yılanı: Zehirli olanlar, var olan en yüksek zehir konsantrasyonunu içerir. Bu yaratıklar son derece ölümcüllerdir, ama oldukça uysallardır. Zehirlerinden birkaç miligram 1000 insanı öldürebilir.
Halı Engerekleri: Bu yılan türü, dünyadaki yılanla ilgili ölümlerin çoğundan sorumludur. Zehirli yılanlar arasında en ölümcül olanı değildir, ancak tıbbi tesislerin bulunmadığı bölgelerde ölümler meydana gelebilir.
Karasal Taipan: Bu tür dünyanın en ölümcül zehrine sahiptir. Mevsime bağlı olarak ten rengini değiştirir. Doğal olarak saldırgan değildir ve yalnızca tahrik ediidiğinde saldırır. Zehir 45 dakika içinde öldürebilir.
Kral Kobra: Kral kobra, insanlar için çok tehlikelidir. Dünyadaki en büyük zehirli yılandır. Kışkırtıldığında saldırgandır. Zehir, bir insanı öldürmek için yeterlidir ve tek bir saldırıda defalarca ısırabilir. Kara mamba yılanından 5 kat daha hızlı öldürebilir çünkü zehri 5 kat daha hızlı enjekte etme kapasitesine sahiptir.

9.Clostridium Botulinum

Clostridium botulinum, gezegendeki en zehirli hayvan olarak kabul edilir. Bir araştırmaya göre, bu bakterinin bir çay kaşığı o kadar güçlü ve ölümcüldür ki ABD’nin bütün sakinlerini öldürebilir. Ve bu bakterinin 9 kilosu gezegendeki her insanı öldürebilir. Beyni ve sinir sistemini bir bütün olarak hedefleyen nörotoksindir. Okyanus tabanından filizlenen Gezegendeki Ölümcül 10 Hayvantopraklarda, dünyanın herhangi bir yerinde bulunur. Çoğunlukla etkin değildir, ancak; aktif hale geldiğinde kaçış yoktur.
Özellikle işlenmiş yiyecekleri yerken insanlar çok dikkatli olmalıdır. Düzgün işlenmemiş yiyeceklerin ve balların bu bakterilerin sporlarını taşımaları muhtemeldir. Çocuklar büyük risk altındadır, çünkü bağışıklık sistemleri clostridium botulinuma karşı savaşmak için henüz gelişmiş değildir. Doğru ilaç olmadığı zaman, botulinum zehirlenmesi vakaları sıklıkla ölüme neden olur.

8.Mavi Halkalı Ahtapot

Mavi halkalı ahtapotlar, çok renkli hayvanlardır ve kamuflaj alanında en iyi hayvanlardan biridir. Tehdit edildiklerinde yanar döner mavi halkalarında lekeler oluşmaya başlar ve kahverengi lekeler çarpıcı bir şekilde kararır. Dünyanın en zehirli hayvanlarından biri olarak kabul edilirler. Onlar sadece bir golf topu büyüklüğündedir, ancak zehirleri o kadar güçlüdür ki yetişkin 26 insanı öldürebilir. Daha da kötüsü, panzehiri Gezegendeki Ölümcül 10 Hayvanyoktur. Isırık ağrılı değildir, ancak ısırılan kişi birkaç dakika içinde ölüme yol açan felç yaşamaya başlar.
Zehir, insanları öldürebilen bir tür nörotoksin olan tetrodotoksini içerir. Tetrodotoksinin, siyanitten 1200 kat daha ölümcül olduğuna inanılmaktadır. Semptomlar, körlük, kalp yetmezliği, mide bulantısı, felç, solunum durmasıdır. Isırılan kişiye suni solunum uygulanmadığında dakikalar içinde ölümü gerçekleşir. Yapay solunum cihazı hastanın nefes almasına yardımcı olmak için kullanıldığında, toksin vücut tarafından çözülene ve metabolize olana kadar birkaç saat beklenebilir. Bunun dışında, henüz zehir için panzehir olmadığından hiçbir şey yapılamaz.

7.Kutu Denizanası

Dünyadaki en zehirli hayvandır. Dünyada 5.500’den fazla ölüm, 1954’ten beri kutu denizanası karşılaşmasından kaynaklanmaktadır. Zehirleri en acı verici ve en ölümcül olanıdır. Merkezi sinir sistemini hedef alır.
Kutu denizanası, Kuzey Avustralya sularının yanı sıra Hint-Pasifik çevresindeki alanın çoğunda yaşar. Soluk mavi renklidir ve çok saydamdır. Her köşesinde 3 metre uzunluğunda büyüyebilecek 15 dokunaç vardır. Her dokunaç, öldürücü zehir dozu salgılayan 5000 acı hücre içerir.Gezegendeki Ölümcül 10 Hayvan
Çoğu insanın inandığının tersine, bir kutu denizanasının acı veren hücreleri dokunuşla değil, derinin dış tabakasında bulunan kimyasal bileşen tarafından tetiklenir. Zehir o kadar ölümcül ve acı vericidir ki mağdurların şoka girdiği ve herhangi birinden yardım isteyemeden kalp yetmezliğinden öldüğü veya boğulduğu bildirilmiştir. Sirke, genellikle küçük sokmaları tedavi etmek için ilk yardım olarak kullanılır, ancak ciddi durumlar için acil yardım gereklidir.

6.Aslanlar

Afrika aslanları, ormanın kralları olarak kabul edilir. Afrika’daki en hızlı ve en güçlü hayvanlardan biridir. Besin zincirinin tepesindedir ve dünyanın en vahşi, en ölümcül avcılarından biridir. Sürü içinde avlanırlar ve çok tehlikelilerdir. Dişi aslanlar genellikle avcıdır. Jilet gibi keskin pençelerle ve dişlerle donatılmışlardır. Ceylanları, geyikleri, zebraları ve en çok erkekleri avlarlar. Normalde insanları avlamazlar, ancak kışkırtıldıklarında saldırdıkları zaman hayatta kalmak neredeyse imkansızdır. Aslanların tek doğal avcısı timsahlardır. Avlarını boğarak öldürürler. Yılda en az 200 insan öldürüyorlar.

5.Büyük Beyaz Köpekbalığı

Köpekbalıkları, gezegendeki en korkulan hayvandır. Dünyadaki en tehlikeli hayvanlar arasında yer almaları şaşırtıcı değildir. Büyük beyaz köpekbalıkları, köpekbalığı türleri arasında en vahşi ve ölümcül olanıdır. Büyük beyaz köpekbalığı, zayıf görme yeteneğine sahiptir, ancak koku alma duyusu çok güçlüdür ve 3 mil yarıçapında kanı algılayabilir. Köpekbalıkları, saniyede ortalama 35 feet olan son derece hızlı yüzücülerdir. Avlanırken, 56 Gezegendeki Ölümcül 10 Hayvank/h’lik bir patlama hızında 10 feet yüksekliğe kadar sudan akabilirler. Çok büyüklerdir ve 20 feet uzunluğunda büyüyebilirler. Köpekbalıklarının, keskin dişleri ve güçlü çeneleri mükemmel güçlü kombinasyonlarıdır. Tek parçada 31 kiloluk eti parçalayabilirler. Köpekbalıkları doğal ve ölümcül avcı olsalar da normalde insanlara saldırmazlar. Son derece meraklılardır ve ‘ısırığı test etmeyi’ severler. İnsanların köpekbalıklarıyla karşılaşması sık sık sadece bir “test ısırığı” olarak rapor edilir. İnsanları sevmezler, çünkü insanlar çok kemiklidir. Sindirim sistemleri, yüksek oranda kemik ve kas yağ oranıyla başa çıkamaz. Mühürler ve deniz aslanları gibi “etli” hayvanları tercih ederler, çünkü diyetleri çoğunlukla yağ ve proteinlerden oluşur. Köpekbalığı ısırığı olaylarında, insanların kan kaybından öldüğü bildirilmiştir.

4.Büyük 5’in 3’ü

Büyük 5: Afrika filleri, Afrika aslanları, burun bufaloları, gergedanlar ve leoparlardır.
Burun Bufaloları: Bu hayvan provokasyon olmasa bile oldukça agresif ve vahşidir. Asla evcilleştirilemez. Yılda 200’den fazla insanı öldürürler. Çok kalın bir cilde sahiplerdir ve bir kurşun, burun bufalosunu öldürmek veya yıkmak için yeterli değildir. Yaralandıklarında çok tehlikelilerdir, çünkü av veya avcı farkında olmadığında arkadan saldırırlar. Her zaman sürülere gelirler ve son derece korkutucudurlar. Çift namlulu bir tüfek, bir burun bufalosunu öldürmek için icat edilmiştir. Aslanlar bile bu öngörülemeyen yaratıklarla uğraşmak istemez.
Leoparlar: Çoğu vahşi hayvan gibi leoparlar da insan temasını olabildiğince önler. Ancak, yiyecekler vahşi ortamda kıt olduğunda, aç bir leopar insanları av olarak görebilir. Bir leopar, kaplanlardan daha küçük olabilir, ancak daha çeviktir ve ağaçlara tırmanabilir. Olgun bir erkeği zorlanmadan öldürebilirler. Hindistan’da 2 tane vaka kaydedilmiştir. Bir leopar 125 kişiyi öldürmüştür, ikincisi ise 400’den fazla kişiyi öldürmüştür. Her ikisi de Jim Corbett tarafından avlanmıştır.
Gergedan: Gergedan tahmin edilemez, sinirlenebilir ve tehlikeli hayvandır. Kısa görüşlü hayvandır. Topraklarını ve yavrularını çok fazla korur.

3.Timsahlar

Tuzlu su ve Nil timsahları dünyadaki en tehlikeli sürüngenlerdir. 200 milyon yıldan beri dinozorların bulunmasından bu yana, en büyük sürüngenler ve en yaşlı canlı türüdür. Çok hızlı, çevik ve güçlülerdir. Vahşilerdir. Nefesllerini 2 saat boyunca tutabilirler. Avlarını boğarak öldürürler. İnsanlara, köpekbalıklarına, diğer memelilere ve hoşlandıkları her şeye bayılırlar. Çeneleri, inç kare başına 3000 kiloluk bir basınçla Gezegendeki Ölümcül 10 Hayvanyerleştirildiğinde bir saniyede 300 kiloluk bir insanı kenetleyebilir. Her yıl timsah saldırıları nedeniyle kaydedilen 2000’den fazla insan ölümü olmaktadır. Bunların çoğu balıkçılar ve Afrika, Avustralya, Amerika ve Asya’nın nehir kıyılarına ve göl kıyısına yakın yerlerde yaşayan insanlardır.

2.Filler

Asya ve Afrika filleri dünyadaki en tehlikeli 2. hayvandır. İnsanlar, özellikle hayvanat bahçelerinde onları çok arkadaş canlısı ve eğlenceli buluyorlar. Ancak, filler doğal ortamlarındayken yani vahşi doğadayken çok farklıdır.
Filler, en büyük kara hayvandır ve en güçlüsüdür. Büyük boyları ve 12.000 Gezegendeki Ölümcül 10 Hayvanpound ağırlıkları onları çok tehlikeli yapar. Büyük kulakları, uzaktaki herhangi bir gürültüyü duymalarını ve koku duyularının bir mile kadar ulaşmalarını sağlar. Çok akıllı ve güçlülerdir. Onların 11 kiloluk beyni büyük bir hafıza yığınını tutabilir, böylece yanlış olan bir şeyi kolayca unutmazlar. Kötü bir ruh halindeyken veya kışkırtıldıklarında bütün bir köyü ezebilir ve herkesi kendi yollarıyla öldürebilirler. Fillerin doğal avcıları yoktur. Büyük boyutlarına rağmen, çalılıkların arkasına saklanabilirler ve hızlılardır.

1.Sivrisinek

Sivrisinekler, dünyadaki 700 milyon insanda sıtma, sarı humma, filariasis, yuvarlak kurt enfeksiyonu, west nile virüsü ve zika virüsü hastalıklarına neden olur.
Tarihte, dünyada yaşayan diğer büyük hayvanlardan daha fazla ölüme neden olurlar. Sıtma, özellikle Afrika’da dünya çapında ölümün önde gelen nedenidir ve halen bu güne kadar devam etmektedir. Taşıdıkları bu ölümcül hastalıkların yanı sıra, dünyanın diğer bölgelerinde sivrisinekler kendi başlarına ölümcüldür.

Kaynakça:

https://owlcation.com/stem/Most-Dangerous-Animals-on-the-Planet

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.