Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bilinçaltımız ve Biz

0 399

5575_bilinc-alti-mesaj-belgeselBilinç Altının Bizlere Etkisi

Bilinçaltı, beynimizin biz farkında olmadan bilincimizin dışında çalışan, bedenimizin istemsiz kaslarını yöneten, uyurken dahi vücut fonksiyonlarımızın çalışmasını sağlayan, algıladığımız her şeyi kaydeden ve gerektiğinde kullanmamız için bilincimizin emrine veren bir parçamızdır.

Bilinçaltı kişiliğin oluşmasında son derece önemlidir. Bütün olayları kaydeden bilinçaltı bunları asla silmez. 7 yaşına kadar olan dönemde iyi ya da kötü, ahlaklı ya da ahlaksız olmasına bakmadan her şey doğrudan kaydedilir. Kayıt anında anlamsız olsa bile ilerleyen dönemlerde bu kayıtlar anlamlı bir hale gelir. Bilinçaltının bireylere diğer bir etkisi de tüm anıları organize eder. Bir olayın geçmişte ki ya da içinde bulunulan zamanda mı yaşandığına bilinçaltı karar verir. Zaman zaman olumsuz anıları bastırır ve böylece birey korunmuş olur. Bedenin işlemesinde çok büyük etkisi vardır. Bireylerin olumsuz olaylar karşısındaki tavırları ve vücutlarında hangi organın zarar göreceği bilinçaltı tarafından belirlenir.

Önemli bir diğer etkisi ise duygularımızın hâkimi olmasıdır. Tüm duyguların kaynağı olan bilinçaltı olaylar ile duygular arasında bağlantı kurar. Ahlaki anlamda da bilinçaltı bireyin yetiştiği topluma bağlı olmasında etkilidir ve otokontrolü sağlamaktadır. Bilinçaltı bireylerin içgüdülerini yönetir ve alışkanlıklar üretmesini sağlamaktadır. Bilinçaltının bir diğer özelliği ise sembolik olması ve her sembole karşılık bulmasıdır. İçinde bulunduğumuz psikolojik sorunlar da bilinçaltı tarafından belirlenir. Her davranışın altında mutlaka bilinçaltının yönlendirmesi vardır. Kişinin “ben bunu yapamam ya da ben bunu kesin yaparım” demesi dahil her şey bilinçaltının belirlediği davranışlardır. Hayal gücümüze etki etmektedir. Bir davranışın olumlu ya da olumsuz olduğuna, bilinçaltımızın etkisiyle karar vermekteyiz. Bilinçaltı hiç durmadan tüm hayat boyunca çalışmaktadır. Bilinçaltının çalışmasına uyku ya da her hangi bir dış sebep engel olamamaktadır. Bilincin emriyle de çalışan bilinçaltı bireylerin, hayatında en önemli etkendir.

Bilinçaltına yönelik yapılan telkinler ile bireylerin hayata daha olumlu bakması amaçlanmıştır. Bilinçaltı telkinleri düzenli ve kurallara bağlı olarak yapıldığında sonuç verdiği ispatlanmıştır. Bilinçaltı programları sayesinde uykusuzluk, psikolojik sorunlar, öğrenme sorunları gibi birçok sorunumuza çözüm bulabiliriz. Hayatımızı şekillendiren ve adeta yön veren bilinçaltımız, biz farkında olmadan kişiliğimizi oluşturmakta ve düzene sokmaktadır.

Yazar:Seda Demir

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku