Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Honduras Nasıl Bir Ülkedir?

0 247

Honduras Nasıl Bir Ülkedir?Honduras,

Orta Amerika olarak adlandırılan coğrafyada yer alan bir ülkedir. Ülke yer aldığı bölgede oldukça önemli bir aktördür. Resmi belgelerde Honduras Cumhuriyeti olarak anılan bu yer, tıpkı bölgede yer alan diğer ülkeler gibi çok uzun yıllar boyunca bölgeyi keşfeden İspanyollar tarafından idare edilmiştir. Bir anlamda İspanya Krallığı’nın mandası olmuş olan bu ülke, sonra tıpkı diğer bölge ülkeleri gibi bağımsızlık mücadelesi vermiş ve bunu elde de etmiştir. Aslında bakıldığında çok eskiden bölgeye İspanya Honduras’ı denilirdi. Bunun en önemli nedeni, Honduras olarak ifade edilen bir başka yerin daha olmasıydı. Bu yer de tıpkı İspanyol Honduras’ı gibi bir Avrupa merkezli emperyalist devlet olan Büyük Britanya’ca el altında tutuluyordu. Buraya da Britanya Honduras’ı deniliyordu. Bu yere günümüzde artık bir başka isim layık görülmüştür. Başka bir ifadeyle Britanya Honduras’ı artık ”Belize”dir. Orta Amerika’da yer alan İspanyol Honduras’ı ya da günümüz haliyle Honduras, bölgede yer alan önemli bir ülkedir. Ülke, kuzeyde Guatemala, güneybatıda El Salvador, güneydoğuda Nikaragua ve güneyde Pasifik Okyanusu ile komşudur. Ayrıca ülkenin Karayipler Denizi’yle ve de Honduras Körfezi’yle komşuluğu bulunur.

Honduras Nasıl Bir Ülkedir?Honduras‘ın mottosunu ele alırsak, ”Özgürlük, egemenlik ve bağımsızlık” olarak karşımıza çıkar. Bu denli özgürlük tutkusu ile yanan bir halk olan Honduraslılar bunu uzun yıllar boyunca İspanyolların egemenliği altında kalınca daha da iyi anladılar. Ülkenin başkenti, Tegucigalpo’dur. Bu yer ülkenin iktisadi, siyasi, kültürel ve de akademik anlamda merkezi olarak göze çarpar. Resmi dili, İspanyolca olan Honduras, bu anlamda tam bir İspanyol ülkesi olan Latin esintilerinin yaşandığı önemli bir coğrafyadır. Hispanic olarak da adlandırılan bu guruba dahil insanlar, son derece sıcak kanlı ve de Avrupalı İspanyollar gibidirler. Ancak nedense, bu topluma mensup kişilerin suça buluşma oranı diğerlerine göre çok daha yüksektir.

Honduras Nasıl Bir Ülkedir?Dediğimiz gibi uzun yıllar İspanya sömürgesi olan Honduras, bu durumdan 15 Temmuz 1821 tarihinde kurtulsa da bu sefer de 2 yıl süreyle Meksika İmparatorluğu’nun bünyesi altında yer almıştır. Meksika ile 1 Temmuz 1823’te ipleri koparan Honduras, bu sefer ise 5 Kasım 1838’e kadar sürecek olan Orta Amerika Federal Cumhuriyeti’nin bir parçası haline gelmiştir. Sonra ise nihayet bağımsızlığını kazanan Honduras, bölgenin önemli ülkelerinden biri olmayı başarmıştır. Ancak iktisadi açıdan biraz zor günler geçiren ülke, oldukça fakir kabul edilir. Ülkede kişi başına düşen milli gelir sadece 2,7 bin dolar civarındadır. bu da doğal olarak bu ülkeyi fakir ülkeler statüsüne dahil eder.

Honduras Nasıl Bir Ülkedir?Honduras sınırları dahilinde yaklaşık olarak 7,6 milyon insan yerleşik bir şekilde hayatını sürdürür. Eğer Honduras’a Türkiye üzerinden ulaşmak isterseniz bu durumda kesinlikle aktarma yapmanız gerekir. Avianca en iyi tercih olacaktır. Ortalama seyahat süresi ele alınırsa bu 15 ila 24 saat arasında değişiklik gösterir. Honduras ile ilgili güncel vize bilgilerini takip ediniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.