Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Amerikan Markası Burger King

0 630

Bir Amerikan Markası Burger KingBurger King,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nde merkezi yer alan dünyaca ünlü bir fast food restoran zinciridir. Bu zincir, bir diğer Amerikan şirketi olan ve de kendisiyle aynı sektörde faaliyet gösteren McDonald’s’la doğrudan rakiptir. Her iki fast food zinciri de aslında sadece Amerika Birleşik Devletleri için değil aynı zamanda dünya için son derece önemli kurumlar haline gelmiştir. Burger King, Birleşik Devletler’in, en büyük iki fast food şirketinden birine dönüşmezden önce, Florida eyaletinde ”InstaBurger King” adıyla kurulmuştu. Bu anlamda sonrasında isim değişikliğine giden şirket, Burger King adıyla anılır bir hale gelmiştir. Bu anlamda kuruluş tarihi 1953 olan şirket, çok kısa bir sürede Amerika’nın en önde gelen fast food zincirlerinden biri haline dönüşmüştür. Günümüzde şirket merkezi her ne kadar Miami’de olsa da kurulduğu 1953’te InstaBurger King, bir diğer Florida şehri olan Jacksonville’de merkezini tutmakta idi. Ancak Jacksonville’de InstaBurger King adıyla hayata geçen şirket, sadece bir yıl sonrasında merkezini Miami’ye taşımış ve şirket adını da Burger King olarak belirlemiştir. Bu süreçte, InstaBurger King, David Edgerton ve James McLamore adında iki franchise sahibine tamamen satılmıştır. Zaten isim değişikliğini gerçekleştiren de bu iki şahıs olmuştur. Sonraki elli yıl boyunca şirket 4 kez daha el değiştirmiştir. Bu şirketler arasında TPG Capital, Bain Capital, Goldman Sachs Capital Ortaklığı yer almıştır. Son olarak değişiklik ise, Brezilya merkezli 3G Capital tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu satış hisselerin büyük bir kısmına tekabül etmiştir.

Bir Amerikan Markası Burger King3G Capital’in satın aldığı hisselere yaklaşık 3,26 milyon Amerikan doları tutarında bir ücret ödediği sanılmaktadır. Küresel bir marka olmasıyla bilinen Burger King, dünyanın hemen her ülkesinde şubesi bulunan bir restoran zinciridir. 65 yılı aşkın bir restorancılık geçmişiyle var olan Burger King, günümüz Amerika’sının McDonald’s sonrasındaki en büyük kurumsal fast food restoran zinciridir. ”InstaBurger King” adı altında Keith J. Kramer ve Matthew Burns iş birliği ile kurulan Burger King, ilk yıllarında beklentileri karşılayamasa da sonrasında sıradışı bir yükseliş yaşamış ve küresel çapta tanınan bir kapitalizm figürü haline gelmiştir. Dünyada 15 binden fazla şubesi bulunan Burger King, bu anlamda oldukça dikkat çekicidir. Yıllık girdi hesaba katıldığında marka, 4 milyar Amerikan doları tutarında bir ekonomiye tekabül eder. Bu marka, Türkiye’de de aktif olarak faaliyet gösterir ve ünlü spor yorumcusu Ömer Üründül ile de özdeşleştirilir. Son derece kabiliyeti bir işadamı olan Ömer Üründül, bu sektörde de iyi işler çıkarmış ve de adından söz ettirmiştir. Burger King’in tarihi incelendiğinde markanın en dünya çapında şöhreti yakaladığı yıllar 1970’ler olarak karşımıza çıkar. Özellikle de reklam ve tanıtımı son derece iyi yapılan Burger King, çok kısa sürede tüm dünya tarafından bilinen bir markaya dönüşmüştür.

Bir Amerikan Markası Burger KingBurger King, ayrıca birçok ulusal ve uluslararası organizasyona da sponsor olmuş ve de bu anlamda hem reklamını hem de kurumları ciddi bir katkı yapmıştır. Özellikle Hollywood’un gözde animasyonları arasında yer alan Alaeddin, Güzel ve Çirkin, Aslan Kral, Pokemon ve de Oyuncak Hikayesi gibi prodüksiyonlara da maddi destek sunmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku