Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Barometre Nasıl Çalışır?

0 841

Barometre Nasıl Çalışır?Bir barometre, atmosferdeki basıncı (hava basıncı veya barometrik basınç olarak da bilinir) ve havadaki atmosferin ağırlığını ölçen bir hava aracıdır. Hava istasyonlarında bulunan temel sensörlerden biridir. Bir dizi barometre türü mevcutken, meteorolojide iki ana tip kullanılmaktadır: cıva barometresi ve aneroid barometresi.

Klasik Cıva Barometre Nasıl Çalışır?

Klasik cıva barometresi, bir ucu açık ve diğer ucu kapalı şekilde yaklaşık 3 metre yüksekliğinde bir cam tüp olarak tasarlanmıştır. Tüp cıva ile doldurulur. Bu cam tüp, aynı zamanda cıva içeren rezervuar olarak adlandırılan bir kapta baş aşağı olacak şekilde dizayn edilmiştir. Cam tüp içindeki cıva seviyesi düşer ve üstte bir vakum oluşturur. (Bu türden ilk barometre, 1643’te İtalyan fizikçi ve matematikçi Evangelista Torricelli tarafından tasarlandı.) Barometre, cam tüpündeki cıva ağırlığını, bir dizi skala gibi, atmosfer basıncına karşı dengeleyerek çalışır. Atmosferik basınç temel olarak rezervuarın üzerinde atmosferdeki havanın ağırlığından ibarettir, bu yüzden cıva seviyesi, cam tüp içindeki cıva ağırlığı, rezervuarın üstündeki hava ağırlığına eşit olana kadar değişmeye devam eder.
Cıva ağırlığının atmosfer basıncından daha az olması durumunda, cam tüp içindeki cıva seviyesi yükselir (yüksek basınç). Yüksek basınçlı bölgelerde, hava, dünyanın yüzeyine doğru, çevreleyen alanlara akabileceğinden daha hızlı düşer. Yüzey üzerindeki hava moleküllerinin sayısı arttığından, bu yüzey üzerinde bir kuvvet uygulamak için daha fazla molekül vardır. Rezervuarın üzerinde artan bir hava ağırlığıyla, cıva seviyesi daha yüksek bir seviyeye yükselir.
Cıva ağırlığı atmosfer basıncından daha fazlaysa cıva seviyesi düşer (düşük basınç). Düşük basınçlı bölgelerde, hava, dünyanın yüzeyinden uzaklaşarak, çevreleyen alanlardan akan hava ile değiştirilebildiğinden daha hızlı yükselir. Alanın üzerindeki hava moleküllerinin sayısı azaldığı için, bu yüzey üzerinde bir kuvvet uygulayan daha az molekül vardır. Rezervuarın üzerinde daha az hava ile, cıva seviyesi daha düşük bir seviyeye düşer.

Aneroid Barometre

Aneroid barometreleri “sıvı” barometre alternatif olarak daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Fransız bilim adamı Lucien Vidi tarafından 1884 yılında icat edilen aneroid barometresi, bir pusula veya saate benziyor. Aneroid barometresinin içi küçük, esnek bir metal kutudur. Bu kutudan hava pompalandığı için, dış hava basıncındaki küçük değişiklikler metalin genişlemesine ve büzülmesine neden olur. Genleşme ve büzülme hareketleri bir iğneyi hareket ettiren mekanik kolları tahrik eder. Bu hareketler, iğneyi barometre yüz kadranı etrafında yukarı veya aşağı doğru sürdükçe, basınç değişikliği kolayca görüntülenir. Aneroid barometreler, evlerde ve küçük uçaklarda en çok kullanılan türlerdir.

Cep Telefonu Barometreleri

Evinizde, ofisinizde, teknenizde veya uçakta barometreniz olsun ya da olmasın, bir akıllı telefonunuzda yerleşik dijital barometre uygulamasını kolaylıkla elde edebilirisiniz. Dijital barometreler bir aneroid gibi çalışır, ancak mekanik parçalar basit bir basınç algılama dönüştürücüsü ile değiştirilir. Peki, neden bu hava durumu ile ilgili sensör sizin telefonunuzda? Birçok üretici, telefonunuzun GPS servislerinin sağladığı yükseklik ölçümlerini iyileştirmek için geliştirmişlerdir çünkü atmosferik basınç doğrudan yükseklik ile ilişkilidir.
Barometrik basınç, aşağıdaki ölçü birimleri;
– Cıva inç (inHg) – Genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılır.
– Millibarlar (mb) – Meteorologlar tarafından kullanılır.
– Pascal (Pa) – Dünya çapında kullanılan SI basınç birimi.
– Atmosferler (Atm) – Deniz seviyesinde 59 ° F (15 ° C) sıcaklıkta hava basıncı
Aralarında dönüşüm yaparken, aşağıdaki formülü kullanın: 29,92 inHg = 1.0 Atm = 101325 Pa = 1013,25 mb

Hava Durumu İçin Basınç Kullanma

Atmosfer basıncındaki değişiklikler, hava koşullarında kısa vadeli değişikliklerin tahmin edilmesinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yavaş yavaş artan atmosferik basınç, genellikle yerleşik, kuru hava durumunu gösterirken, azalan baskı genellikle fırtınaların, yağmurun ve rüzgârlı havaların gelişini gösterir.

Kaynakça:
https://www.thoughtco.com/how-barometers-measure-air-pressure-3444416

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.