Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sivilce İzlerinin Nedenleri ve İzleri Engelleme Yöntemleri

0 436

Sivilce İzlerinin Nedenleri ve İzleri Engelleme YöntemleriErgenlik döneminde hemen hemen herkesin yolu sivilceler ile kesişir. Bazı kişilerde bu sorun ciddi şekilde devam ederek ömür boyu sürmeye kadar ilerler. Ergenlik dönemi denince akla gelen ilk şey olan sivilcelerin doğal yöntemlerle tedavisi de mümkün. Cildinize zarar verecek yöntemler yerine doğal cilt maskeleri, kremleri hem cildinizin rahatlamasını hem de yeni sağlıklı bir görünüme ulaşmasını sağlayacaktır. İyi bir krem ya da maske kullanımı vücudun ve üz bölgesinin daha sağlıklı hale gelmesine katkıda bulunmaktadır. Sivilceler bittikten sonra yüzümüzde bıraktığı izleri yok etmek için de kremler kullanılabilir. Sivilceler bittikten sonra ciltte oluşan kraterimsi yapı için maske ve krem kullanmanız öneriliyor. Sivilce kadar kötü bir görüntüsü olmayan delikli yapı yine de çok daha kalıcı olmaktadır.

Sivilce İzleri (Skar) Hakkında Bilgiler

Sivilce izi aslında birçok yara izine benzemektedir. Derin yaralanma sonucunda iz kalabiliyorsa iltihaplı ve derin sivilceler de iz bırakabilmektedir. Skar oluşumu yaralanma sonrasında da cildimiz kendini yenileyerek tamir etmesi gerçekleşir. Özellikle alt deri yani dermisi etkileyen derin yaralarda iz kalma ihtimali daha yüksektir. Ergenlik döneminde orta ya da ağır şiddette sivilce oluşumu sorunu yaşayan bireylerin %30’luk kısmında sivilce izleri oluşumu meydana gelmektedir. Sivilceler gözeneklerin hücrelerle ve yağlarla tıkanması sonucunda oluşur. İçeride bulunan bakteriyel hareketlilik sebebiyle de iltihaplı hale gelirler. Meydana gelen bu iltihaplı, kızarık şişlikler cildi esneterek folikül duvarında yırtılmalara sebep olmaktadır.

Sivilce İzlerinin Nedenleri ve İzleri Engelleme YöntemleriÖrneğin piyasada sivilce ve bakım için en çok kullanılan maskelerin başında belki duymuşsunuzdur ottoman body adlı bir maske gelmektedir. Söylenene göre bu maske ciltteki gözenekleri açarak makyaj ya da ciltte var olan siyah nokta benzeri gibi şeyleri yok etmeyi amaçlamaktadır. Birkaç senedir piyasada yer alan bu ürün o kadar reğabet görmüş ki kadınlardan sonra erkekler içinde ayrı bir maske tasarlamışlar.
Renkleri ayrı olan bu maskeleri ayırt etmek için ottoman body erkek için olan siyah ve bayanlar için de pembe kutu olarak piyasaya çıkarılmıştır.

Sivilce İzleri Nasıl Kalıcı Hale Gelir?

Sivilcelerin iz bırakmasında en önmeli etken iltihaplanmalardır. İnflamasyon her ne kadar bağışıklık sisteminin doğal bir tepkisi olsa da sivilce oluşumunda baş rolü almaktadır. İltihaplar büyüdükçe deri daha fazla zorlanmakta, hasar derinin daha alt katmanlarına kadar ulaşacağı için risk daha da artmaktadır. İltihaplı olmayan siyah noktalar ve izler leke oluşturmadan kaybolmaktadır. Maske ya da krem ve cilt maskesi cildinizin yenilenmesi sürecinde daha etkili olmaktadır. Ciltte bulunan ölü tabaka yok olarak yeni cilt oluşacaktır. Sivilce izlerinin oluşumunda aynı zamanda sivilcelerin ciltte bulunduğu süre, cildin esneklik yapısı, yenilenme konusunda yapısı da önem taşımaktadır.

Cilt Yapısının Sivilce Üretiminde Etkisi

Ciltte kalan izler kişiden kişiye, olaydan olaya göre değişiklik göstermektedir. Bazı ciltler bu konuda daha çok etkilenirken, bazıları daha az hasarla atlatabilmektedir. Bu izler hipertrofik, keloit izler olarak adlandırılmaktadır. Atrofik izler ise iyileşme sürecinde doku kaybı yaşandığında görülmektedir. Sık görülen çeşitleri bulunmaktadır. Derin çukur şeklindeki küçük izlere Icepick adı verilir. Doğru cilt bakım ürünleri ve kremleri kullanma sayesinde lekeler anında yok olacaktır. İltihaplı şekilde meydana gelen lezyonların boyutları, cildin esnekliği yırtılmaların boyutunu belirleyen etkenlerdir. Yırtılmalar büyük olursa alt deri olan dermis de zarar görmüşse sivilce izi için yol açılmış anlamına gelmektedir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku