Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Britanya Şehri: Newcastle

0 620

Bir Britanya Şehri: NewcastleNewcastle, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden Birleşik Krallık’ın sınırları dahilinde yer alan İngiltere’nin şehirlerinden biridir. Gerek İngiltere gerekse de Birleşik Krallık ya da başka bir ifade ile Britanya için son derece önemli bir kent olan Newcastle, sahip olduğu geçmiş ile de bunu fazlasıyla hak eden şehirlerdendir. Birleşik Krallık topraklarının en büyük ülkesi ve de aynı zamanda lokomotifi olan İngiltere’nin kuzeydoğusunda yer alan Newcastle, Tyne and Wear adlı bölgeye bağlıdır. Aslında Newcastle şehrinin resmi adı ”Newcastle upon Tyne”dır. Aslında bakıldığında Newcastle, bir İngiliz şehri olsa da İngiltere’nin komşusu İskoçya’nın merkezine ya da başka bir ifadeyle başkentine daha yakındır. Bölgenin en köklü şehirlerinden olan Newcastle, İskoçya ile İngiltere arasında yaşanan savaşlarda da son derece kritik bir rol oynamış olmasıyla bilinir. Ancak iki ülke Britanya İmparatorluğu çatısı altında bir araya geldi ve bu savaşlar böylelikle son buldu.

Newcastle da böylece her iki devlet için son derece kritik bir değer kazandı. Bir kuzeydoğu şehri olan Newcastle, Kuzey Denizi’ne de oldukça yakın bir mesafede konuşlanmıştır. Bu anlamda şehirden Kuzey Denizi’ne ulaşmak sadece ama sadece 14km’dir. Şehir kuzey hattında yer alır ve İskoçya’nın önde gelen şehirlerinden Edinburgh’a da yakın olarak addedilebilecek bir mesafededir.

Bir Britanya Şehri: NewcastleNewcastle, Edinburgh arası mesafe aşağı yukarı 166km’dir. Ayrıca Newcastle, bağlı olduğu İngiltere’nin ve de Birleşik Krallık’ın başkenti olan Londra’ya da 446km’lik bir mesafededir. Yani hemen hemen İstanbul Ankara arasındaki mesafe kadar bir uzaklık bulunur bu iki güzide şehir arasında. Kuzeybatı İngiltere’nin en büyük ve de en popüler şehri olan Newcastle, epey bir gelişmiş şehir olarak lanse edilebilir. Son derece eski bir yerleşim olan Newcastle, bugün de bu eskiden kalma özelliğini son derece başarılı bir şekilde koruyor olması sebebiyle çokça ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başarmaktadır. Ancak her ne kadar ziyaretçi çekse de bunların büyük bir çoğunluğunu yerli turistler oluşturmaktadır.

Bölge oldukça kültürel ve de iktisadi bir şehirdir. Bu anlamda kendi ayakları üzerinde duran ve de herhangi bir borcu bulunmayan belediyeye de sahip olan Newcastle, bu anlamda da oldukça etkili bir grafik çizer. Bölge her anlamda önemli iken, özellikle eğitim alanında sahip olduğu kurumlarla da gündeme gelir.

Bir Britanya Şehri: NewcastleBölgenin ve de şehrin en önemli eğitim kurumlarından olan Newcastle Üniversitesi, oldukça etkileyici bir geçmişe sahiptir. Northumbria Üniversitesi’nin de yer alan Newcastle şehri bu anlamda tam bir eğitim şehridir. Çok sayıda uluslararası öğrenciye de sahip olan bu dünyaca ünlü eğitim kurumları Türk öğrencilerinin de yoğun olarak tercih ettikleri arasında yer alır.

İkinci yüzyılda kurulmuş olan Newcastle, 1882 yılında resmi olarak şehir unvanını kazanmış ve bu tarihle beraber Britanya İmparatorluğu’nun en önde gelen yerleşim yerlerinden olmayı başarmıştır. Newcastle şehrine Türkiye üzerinden tarifeli sefer henüz bulunmamaktadır ve bu yüzden ulaşım için aktarma yapılması gerekir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.