Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyada Krallık İle Yönetilen 6 Küçük Ülke

0 826

Dünyada Krallık İle Yönetilen 6 Küçük Ülke20. yüzyıl, pek çok monarşinin (Krallıkların) çöküşünü ve yerine cumhuriyet sistemiyle değiştirilmesini gördü. Yine de, monarşileri elinde tutan önemli sayıda ülke ve daha küçük siyasi ülkeler mevcuttur. Bu altı ülke dünyanın en küçük krallıklarından bazılarıdır. Bazıları daimi yöneticiler tarafından yönetilirken bazıları halk tarafından seçilen liderler tarafından belirlenir.

1)Polinezya Adaları
Toplam 54 kilometre karelik arazi ile Fransa tarafından atanan bir baş yönetici tarafından yönetilen bir Fransız denizaşırı kolektifi oluşturmaktadır. Fakat halkları tarafından seçilen başlıca şefler tarafından hala yönetilen üç geleneksel krallıktan oluşmaktadır. En yeni Wallis Kralı Kapeliele Faupala, Temmuz 2008’de taçlandırıldı ve Eylül 2014’te geleneksel liderler tarafından tahttan indirildi. 1767’den beri Wallis’i yöneten Takumasiva hanedanının son üyesiydi. Adaların iki şefi vardır: Mevcut kralları Polikalepo Kolivai olan Sigave ve Tu’adır.

2)Butan
20. yüzyılın sonuna kadar, Himalayalar’taki 38.394 kilometre kare alanı kapsayan Butan’ın Budist krallığı, mutlak bir monarşiydi. Yasa kanunları veya mahkemeleri yoktu ve kral tek otokrattı. 1990’ların sonunda, Kral Jigme Singye Wangchuk mutlak gücünden vazgeçerek demokratik reformları teşvik etti. 1999 yılında Butan hükümeti ilk kez televizyon yayıncılığı ve İnternet kullanımına izin verdi.

Dünyada Krallık İle Yönetilen 6 Küçük Ülke3)Tonga
Tonga’nın güneybatı Pasifik Okyanusu’ndaki 170 adadan oluşan ve toprak alanındaki toplam 748 kilometrekarelik adadan oluşan Krallık, 1875’ten beri anayasal bir monarşidir. En dikkat çeken hükümdarlarından biri, Kraliçe 3. Salote Tupou’dur.1918’den 1965’te ölene kadar hüküm sürmüştür. Yalnızca Tonganlar tarafından değil, aynı zamanda İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in katılımıyla taç giyme töreni için Londra’daki 1953 şenlikleri sırasında Büyük Britanya halkının dikkatini çekerek kendisini sevdirmeyi başarmıştır.

4)Brunei
Petrol zengini Borneo’nun Güneydoğu Asya adasındaki Brunei Darüsselam sultanının padişahı, hem devlet başkanı hem de hükümet başkanı olarak görev yapmaktadır. Toplam 5.765 km2 alana sahip ülkede İslam sultanlığı 1984 yılında ilan edilmiştir. Bir asır önce İngiliz sömürgesi altında bulunan ülke, 1990’dan başlayarak sultan tarafımdam halk geleneksel İslami ilkelere daha sıkı bir şekilde uymaya teşvik edildi ve 2014’te Brunei, cezai davalar için Şeriat’ın sıkı ceza kanununu benimsediği için uluslararası manşetlerde sürekli yer aldı.

Dünyada Krallık İle Yönetilen 6 Küçük Ülke5)Lesotho
Lesotho, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 1.220.813 kilometre kare alana sahip bir dağ krallığıdır. Anayasal bir monarşi olan ülkedir. 1884 yılından 1910 yılına kadar İngilizlerin himayesi altında yaşamışlardır. Farklı idari statüsü, Basutoland’ın 1910’da Güney Afrika Birliği’ne üye olmamasına ve sonunda İngiltere’den bağımsızlığa kavuşmasına neden oldu. 1966’da Lesotho ülkesi olarak uluslararası alanda kabul görmüştür..

6)Svaziland
Güney Afrika’daki mevcut Svaziland hükümdarı 3. King Mswati’dir. Köy denebilecek özerk bir alana sahip yerde köy usullerine göre yaşam süren kabile devleti diyebiliriz. Geçim kaynakları sadece sığırcılık olup kralın bütün kadınların eşi olarak kabul görmesi ilginç yaşam tarzlarından biridir. Dünya da Aids in en çok görüldüğü yerleşkedir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.