Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Dünya Markası: Goodyear

0 444

Bir Dünya Markası: GoodyearGoodyear

ya da daha uzun ve resmi adıyla ”Goodyear Lastik ve Kauçuk Şirketi”, dünya tarihi için dönem noktası olabilecek bir firmadır. Goodyear, aslında sadece bir firma olarak nazara alınmamalıdır. Amerikan merkezi bir çok uluslu şirket olan Goodyear, resmi olarak 1898’de Frank Seiberling tarafından kurulmuştur. Şirket, kurulduğu dönemde merkezi ülkenin oldukça önemli merkezlerinden biri olan Ohio’dadır. Ohio’nun Akron şehrinde kurulmuş olan bu şirket belki de dünya otomobil sanayisinin bu kadar hızlı gelişmesinde çok büyük bir rol almıştır. Dünya üzeride var olan en eski markalardan biri olma özelliğini haiz olan Goodyear, aslında adını kauçuk maddesini keşfeden Amerikalı Charles Goodyear’dan alır. Brezilya‘nın Amazon olarak tabir edilen balta girmemiş ormanlarında keşif yaparken bulduğu kauçukla belki de çok önemli kabul edilen lastik sanayisinin başlamasına ve de hızlanmasına olanak sağlamıştır. Bu da Charles Goodyear’ı dünya çapında tanınan bir insan haline getirmiştir. Günümüz dünyası ele alınırsa, Goodyear markası, binek otomobil, ticari kamyonlar ve araçlar, hafif araçlar, son teknoloji Formula 1 araçları, uçaklar, çiftlik araçları ve ağır iş makinelerine lastik tedariki yapan dünyaca ünlü bir şirkettir.

Bir Dünya Markası: GoodyearGoodyear, resmi olarak bir kamu iştiraki olup, Amerikan pazarının en önde gelen lastik üretici konumundadır. Resmi kuruluş tarihi 29 Ağustos 1898 olan ve de Ohio eyaletinin Akron şehri sınırlarında faaliyetine başlayan Goodyear, bu anlamda 120 yılı aşkın tarihi ile oldukça dikkat çekicidir. Şirket merkezi halen kurulduğu yerde olan Goodyear, bu anlamda gelenekçi kimliği ile de Amerikan halkının sempatisini kazanmıştır. Her ne kadar kauçuk bizzat Goodyear’ca bulunmuş olsa da, şirketin resmi kurucusu Charles Goodyear olmayıp Frank Seiberling’dir. Bu kişi aslında Avrupa’dan ya da daha net bir ifadeyle Almanya‘dan Amerika’ya göçmen bir kişinin ulaştığı başarının sıradışı öyküsüne sahiptir. Günümüzde dünya üzerinde neredeyse bütün kıtalara hükmetmiş olan Goodyear, çok ciddi anlamda bir pazar payına sahiptir. Her yıl Amerikan ekonomisine çok ciddi bir girdi sunan Goodyear, 16 milyar Amerikan doları geliri ile sektörün öncülerindendir. Bir bu kadarda kendi aseti bulunan şirket, görüldüğü gibi epey bir güçlüdür.

Bir Dünya Markası: Goodyear Türkiye’de de hatırı sayılır bir pazarı bulunan Goodyear, özellikle motor sporları denilince akıllara gelen ilk markalardandır. Formula 1 tarihi incelendiğinde, bu organizasyona ürün tedarik eden en başarılı firma olarak göze çarpan Goodyear, sadece bununla kalmamış ayarıca Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyaca ünlü NASCAR yarışlarında da tek tedarikçi olarak damga vurmuştur.Görüldüğü gibi küresel bir şöhret haline gelmiş olan Goodyear, gerek halka gerekse de devasa organizasyonlara sunduğu başarılı hizmetlerle dikkatleri üzerine çeker. Goodyear, ayrıca ülke için önemli bir istihdam kaynağıdır da; bu anlamda şirketin bünyesinde çalışan 66 bine yakın insan, bu kurumdan madden ve de manen istifade eder.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.