Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Atlantik’te Bir Cennet: Bahamalar

0 325

Atlantik'te Bir Cennet: BahamalarBahamalar,

Atlantik Okyanusu’nun batısında yer alan bir adalar topluluğudur. Söz konusu bu yer dünyanın en önemli coğrafyaları arasında kabul edilir. Bahamalar, Kuzey Amerika kıtası ile yoğun bir şekilde denizyolu ile bağlantıya sahip bir ülkedir. Bu ülke, sınırları dahilinde yer alan 700’e yakın adadan oluşur. Hukuki statüsü itibariyle bir devlet olan ve de bağımsız olarak iç ve dışişlerinde egemen olan Bahamalar, günümüzde dünyanın en gözde tatil coğrafyaları arasında yer alır. Konum olarak Küba, Haiti ve de Dominik Cumhuriyeti’nin kuzeyinde yer alan Bahamalar, ayrıca kuzeybatıda Turks ve Caicos Adaları, güneydoğuda Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaleti ile etkileşim halindedir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri açısından son derece önemli bir ülke olan Bahamalar, çok sayıda Amerikalı tarafından tercih edilen Bahamalar, bu anlamda ülke ekonomisine büyük katkı sunan Amerikan vatandaşları bu coğrafyada en sevilen milletler arasında kabul edilir. Bahamalar, çok sayıda ada ve adacığın bir araya gelmiş olmasıyla bilinir. Bu adalar arasında anakara olarak kabul edilen ve de esas olarak Bahamalar adıyla anılan bölgede ülkenin başkenti olan Nassau bulunur.

Atlantik'te Bir Cennet: BahamalarBahamalar’ın mottosu da bulunur. ”Forward, Upward, Onward, Together” olan slogan, aslında ülkenin sahip olduğu 700’e yakın adaya kucaklayıcı olması sebebiyle bu motto tercih edilmiş. Başkenti Nassau olan bu ülke, tam anlamıyla bir Amerikan Britanya karışımı olarak da kabul edilebilir. Resmi dili İngilizce olan Bahamalar, ayrıca tanınan bir de yerel dile sahiptir. Ancak herkes İngilizce bilir ve de anadil olarak konuşur. Bu da adanın yabancı turistlerce tercihine büyük imkan sağlar. Bakıldığı zaman ülkenin genelinde yaşayan halkın Afrikalı olduğu göze çarpar. Bu nüfusa vurulduğunda yüzde 90’ları dahi aşar. Geriye kalan nüfusun yarısı ise daha önce bölgeye yerleşmiş olan Avrupalı göçmenlerden oluşur. Çok uzun yıllar boyunca Birleşik Krallık tarafından sömürülen bölge, 10 Temmuz 1973 tarihinde bağımsızlığını kazanmış ve de bu tarihten beri, resmi bir devlet statüsü altında uluslararası ilişkilerini kendi tasarrufunda kullanabilmektedir. Bölge yer alan en zengin ülkeler arasında sayılan Bahamalar, bunun çok büyük bir kısmını sahip olduğu doğal güzelliklere borçludur. Bölge kartpostallardan fırlamış gibi olduğundan gerek Kuzey ve Güney Amerikalı gerekse de Avrupalı turistlerce yoğun bir şekilde tercih edilir. Kişi başına düşen milli geliri yaklaşık olarak 25 bin Amerikan doları olan Bahamalar, az nüfusu ile dikkat çeker.

Atlantik'te Bir Cennet: BahamalarAslında sahip olduğu yüzölçümüne göre son derece yeterli ve de refah bir nüfusa sahip olan Bahamalar, son sayıma göre yaklaşık 392 bin insanın yerleşik olarak ikamet ettiği bir ülkedir. Ülkenin kendi para birimi olsa da yine de Amerikan doları da çok yaygın bir şekilde herkesçe kabul edilir. Ülkenin kendi ulusal para birimi Bahama dolarıdır. Bahamalar’a ulaşmak aslında son derece kolay olsa da aktarma yapmanız gerekecektir. Bu aktarmayı dilerseniz, Avrupa ya da Amerika Birleşik Devletleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu durumda güncel olan vize politikalarını takip etmenizde fayda var. Ortalama seyahat süresi aktarmalarla 10 ila 16 saat arasında değişiklik gösterir. Bu durumda izleyeceğiniz rota seyahat süresinde belirleyicidir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.