Bir Hollywood Yıldızı Javier Bardem

Javier Bardem, 1 Mart 1969 tarihinde Avrupa Birliği üyesi İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nda dünyaya gelmiştir. Javier Bardem, doğduğu ortam itibariyle sinema sektörünün kucağına doğmuş kabul edilir. Çünkü annesi de zaten oyuncu olan Bardem, böylelikle oyunculuk alanında hiçbir zorluk çekmeden yükselme fırsatını yakalamıştır. Öyle ki sonrasında annesi Pilar Bardem de oğlu Javier Bardem’in başrolünü oynadığı Ages of Lulu ve Golden Balls gibi filmlerde rol almıştır. Her iki film de İspanyolların önde gelen yapımcılarından Bigas Luna’nın eserleri olarak göze çarpmaktadır.

1990’lı yıllarda henüz 20’li yaşlarda iken sinema sektörüne sağlam bir giriş yapan Javier Bardem, kısa sürede İspanya’nın önde gelen yapımlarında rol almayı başarmıştır. Sinemaya girdiği ilk yıllarda başka bir ifadeyle 1990’lı yılların ortalarına kadar geçen sürede genellikle drama tarzı filmlerde rol almış olan İspanyol aktör, bu filmlerde sergilediği başarılı performanslarla adından kısa sürede söz ettirmeyi başarmıştır. Özellikle, 1994 yapımı olan Numbered Days filminde canlandırdığı uyuşturucu bağımlısı genç rolü ile sinema eleştirmenleri tarafından oldukça başarılı bulunan Javier Bardem, aynı yıl başka bir drama olan The Detective and Death adlı yapımda da yer almıştır. Bu iki başarılı drama girişiminin ardından İspanyol sinema sektöründe ciddi bir başarı elde eden oyuncu, 1995 yılı ile beraber farklı projelerde de yer almaya başlamıştır. 1995 yapımı Mouth to Mouth’a başarılı bir rol sergileyen İspanyol oyuncu burada komedi filminde de performans gösterebileceğini böylelikle ispatlamıştır.

Sinema kariyerine başladığı 90’lı yıllarda ilk 7 yıl sadece İspanyolca olarak rol alan Javier Bardem, 1997 yılına gelindiğinde ilk kez İngilizce bir filmde rol almış ve Perdito Durango filminde sergilediği Romeo rolüyle izleyenlerin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Ancak her ne kadar film beğenilse de bazı sinema eleştirmenleri Bardem’in İngilizce’sinin yetersiz olduğunu ve bu da oyunculuğu üzerinde ciddi bir olumsuzluğa sebebiyet verdiği yönünde yazılar kaleme almıştır. 2000’li yıllara gelinde Javier Bardem, Hollywood sinemasında da yavaş yavaş boy göstermeye başlamıştır.

Bu zamana kadar birçok rolde karşımıza çıkan Javier Bardem, 2000 yılında Before Night Falls ile AİDS hastası rolünde sıra dışı bir performansa imza atmıştır. Bu başarılı performans ona birçok film teklifi yapılmasına yetmiştir. Sonrasında Javier Bardem, The Dancer Upstair, Collateral, The Sea Inside gibi oldukça önemli bütçeli filmlerde rol almıştır. Ancak en büyük sıçrama kendisine dünyaca ünlü şöhreti getiren, 2007 yapımı No Country for Old Men / İhtiyarlara Yer Yok ile olmuştur. Bu filmde öyle bir performans sergilemiştir ki, 2008 yılında Oscar’a uzanmıştır. Bu başarı sonrası popülaritesi iyice artan Bardem, birçok büyük bütçeli yapımda başrol de oynamayı başarmıştır.

Yazar:Emir Karasu

 

Editör: Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar