Yükselen Yıldız Dakota Fanning

Hannah Dakota Fanning, 23 Şubat 1994 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletine bağlı Conyers şehrinde dünyaya gelmiştir. Profesyonel bir aktris olan Dakota Fanning, liseyi Campbell Hall Scholl’da üniversiteyi ise New York Üniversitesi’nde okumuştur. Dakota Fanning, 1.62m boyundadır ve bir dönem çocuk manken olarak da faaliyet göstermiştir. Çok küçük yaşlarda sinema kariyeri başlayan Dakota Fanning, henüz 6 yaşındayken kamera önüne geçmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde dünyaya gelmiş olan Dakota Fanning, burada ilkokul ve orta öğrenimini tamamlamıştır. Annesi eski bir profesyonel tenis sporcusu olan Dakota Fanning, kendisi de küçük spora karşı merak duymuştur. Dakota Fanning’in babası ile bir satış temsilcisidir. Mesleğini elektronik üzerine yapmaktadır ve şu anda Los Angeles’ta çalışmaktadır. Amcası ise eski bir ESPN muhabiridir. Dakota Fanning’in soyu Almanya ve İrlanda’ya dayanmaktadır. Çok küçük yaşlarda oyunculuğa başlayan Dakota Fanning, 2000 yılından itibaren kamera karşısında yer almaktadır. İlk zamanlarında reklam filmleri ve birçok küçük yapımda rol almış olan Dakota Fanning, sonrasında kendisine gelen fırsatları iyi değerlendirmiş ve kısa sürede şöhret olmuştur.

Kendisine şöhreti getiren yapım 2001 yılında çekilen ”I Am Sam” adlı yapımdır. Burada sergilediği sıra dışı performans ile adından henüz 7 yaşında iken söz ettirmeyi başaran Dakota Fanning, bu filmde sergilediği performans sayesinde henüz 8 yaşında iken Screen Actors Guild Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Başarılı bir kariyer başlangıcı yapan küçük yıldız, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en küçük yaşta herhangi bir ödüle aday gösterilen oyuncusu olmayı başarmıştır. 2001’de başlayan film kariyeri sonrasında 2002’de Kevin Bacon, Charlize Theron ve Courtney Love gibi isimlerle birlikte ”Trapped” adlı filmde rol alan Dakota Fanning, burada sergilediği başarılı performansla dikkatleri bir kez daha üzerine çekmeyi başarmıştır. Sonrasında ”Man on Fire” adlı yapımda Denzel Washington ile oynama fırsatını yakalamış olan Dakota Fanning, buradaki performansı ile birçok sinema eleştirmeninden tam not almayı başarmıştır.

2004 yılında çekilen Man on Fire adlı yapımının ardından 2005 yılında Tom Cruise ile Dünyalar Savaşı adlı yapımda mücadele etme fırsatını yakalamış olan Dakota Fanning, burada sergilediği performansla herkesi büyülemeyi başarmıştır. Aynı yıl ”Hide and Seek” adlı yapımda Robert De Niro ile kamera karşısına geçmiş olan Dakota Fanning, burada da oldukça başarılı bir performans ortaya koymuştur. Sonrasında ise birçok önemli yapımda daha rol almıştır. Dakota Fanning, 2000 yılı itibariyle rol aldığı bazı önemli yapımlar şunlardır: I Am Sam, Trapped, Uptown Girls, Man on Fire, Hide and Seek, Charlotte’s Webb, Push, The Runaways, Twilight Saga, The Motel Life, Now is Good, Night Movies, Franny.

Yazar:Emir Karasu

 

Editör : Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :