Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyaca Ünlü Universal Stüdyoları (Hollywood)

0 556

Dünyaca Ünlü Universal Stüdyoları (Hollywood)Universal Stüdyoları ya da resmi adıyla ”Universal Studios”, Kuzey Amerika kıtası ülkeleri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biri olan Kaliforniya’ya bağlı Los Angeles şehrinde bulunan Hollywood’dadır. Bölgenin en popüler ilçelerinden biri olan Hollywood, şöhretini aslında bu stüdyoya borçludur. Söz konusu stüdyonun sahibi kendisine bu adı veren ”Universal Pictures”tır. Dünyanın en büyük film yapım şirketi olma özelliğini haiz olan Universal Stüdyoları, dünya çapında bir şöhrete sahiptir. Günümüzde izlediğimiz birçok Amerikan filminin çekimleri burada yapılmıştır. Şirket, her filme ortalama olarak 100 milyon Amerikan doları civarında bir bütçe ayırır ki, bazen bu bütçelerin 600 milyon dolarları gördüğü de olur. Her ne kadar yüksek bütçeli filmlere ev sahipliği yapsa da aslında burası bu paraları kat ve kat fazlasıyla geri alır. Son derece modern bir film stüdyosu olarak bilinen bu yer aynı zaman kısmen de olsa ziyaretçi trafiğine de açıktır. Amerikan modern sineması da dahil olmak üzere yıllar boyunca sayısız filme ev sahipliği yapmış olan Universal Stüdyoları, bu anlamda Los Angeles, California ve de Hollywood gibi önemli kabul edilen bölgelere de şan ve de popülarite kazandırmıştır. Bu popülaritenin asıl kaynağı şüphesiz ki, bu şehirlerde ve de platolarda çekilen filmler olmuştur.

Dünyaca Ünlü Universal Stüdyoları (Hollywood)Film endüstrisinin en büyük figürleri arasında yer alan Universal Stüdyoları, binlerce kişiye de çok büyük bir iş fırsatı sunar. İrili ufaklı yapımlarda oynayan binlerce oyuncunun haricinde ayrıca sette çalışan gurup de çok iyi şartlar altında hatırı sayılır gelirler elde ederler. Bu yer, aslında Los Angeles’a verilen ”Eğlencenin Başkenti” unvanına doğrudan katalizör olmuş bir figür olarak karşımıza çıkar. Dünya üzerinde halen var olan en eski ve de en büyük platolar arasında yer alan Universal Stüdyoları, ayrıca Hollywood dışında bir de Amerika’nın güney batı hattında yer alan Florida eyaletinde de bulunur. Buradaki plato ise Orlando şehrindedir. Tam lokasyonu California eyaletinin Universal City denen şehrinde olan Universal Stüdyoları bu şehrin yüzölçümünün yaklaşık olarak yüzde 70’ine yakın bir kısmını kaplar. Dünyan en eski stüdyolarından biri olmasıyla dikkat çeken Universal Stüdyoları, resmi olarak 30 Nisan 1912 tarihinde ilk olarak film stüdyosu olarak açılmıştır. Sonrasında 15 Mart 1915’te biraz daha geliştirilen stüdyolar ”Los Angeles Stüdyoları” olarak lanse edilmeye başlanmıştır. Daha sonraki adım ise, 15 Temmuz 1964 yılında atılmıştır ve de bölge ziyaretçi trafiğine açılmıştır. Bu sayede turistler tarafından gezilebilen Universal Stüdyoları daha da popüler bir hale gelmiştir.

Dünyaca Ünlü Universal Stüdyoları (Hollywood)Başka bir ifadeyle günümüzde hem film çekilen hem de bunun yanı sıra bir eğlence merkezi halini alan Universal Stüdyoları, daha da büyük bir marka haline gelmiştir. Eğlence hattında içinde rollercoastera dahi rast gelebileceğiniz Universal Stüdyoları, size zamanında burada çekilmiş olan filmlerle ilgili görsel bir şölen yaşatır. Bu yüzden eğer yolunuz bir şekilde California’ya düşerse kesinlikle uğramanız gereken en önemli noktalardan birisi Universal Stüdyoları’dır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.