Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hücreden İnsana Doğru Yolculuk

0 195

Hücreden İnsana Doğru Yolculukİnsanın yaratılış sürecinde inanılmaz olaylar gerçekleşmektedir. İnsan yaratılışını ele alacak olursak ilk insan Hz. Adem herhangi benzer genetik bağ bulunmaksızın doğrudan yaratılmıştır. Bundan sonra gelen insanlar ise anne ve babadan gelen genetik kullanılarak sperm ve yumurta aracılığıyla oluşmuştur. Döllenmeyle birlikte anne karnında oluşan cenin bir çok hayati değişiklik ve biçimlenmeye uğramaktadır. Bu değişim o kadar hızlıdır ki anne karnındaki cenin sürekli oluşum içindedir.

Zigot döllenme ile canlının oluşumundaki görevleri üstlenir. Döllenmenin ikinci gününde zigot bölünmeye başlamaktadır. Üçüncü gün morula şeklini alan zigot, dördüncü gün içi boş bir küre şeklindedir. Beşinci gün asıl cenini meydana getirecek hücreler bir araya toplanır ve kaşlı bir yüzüğü andıran geç blastosist şeklini alır.Altıncı gün ise implantasyon adını verdiğimiz olay gerçekleşir. Yani zigot dokuz ay kalacağı anne rahmine gelmekte ve anne rahmine tutunmaktadır.

Zigotun anne karnına tutunması olayında östrojen ve progesteron çok önemlidir. Bu hormonlar sayesinde rahim duvarı kalınlaşır ve kanlandırılır.Bu işlemle birlikte ceninin büyüyüp şekil alacağı ortam oluşmaktadır. Cenini oluşturan dev hücreler kinci hafta başında anne rahmine tutunmaktadır. Bu aşamada hücrede özelleşme oluşumları görülmektedir.

2. hafta sonunda embriyonun hücreleri sıralanmaktadır. Emriyo hücrelerinin sıralanışı üstte ve altta iki boşuk gelecek şekildedir. Bu şekilde sıralanmasıyla aminion boşluğu ve vitellüs kesesi oluşmaktadır. Vitellüs kesesi embriyonun beslenmesi için vardır.Amnion kesesinde sıvı bulunmaktadır.Bu sıvı bebeğin gelişimine katkıda bulunmaktadır.Sıvı sayesinde bebek alabileceği darbelerden korunmaktadır. Ayrıca meydana gelen sıcaklık değişimlerinden de daha az etkilenmektedir.Amnion sıvısının miktarı çok önemlidir. Amnion sıvısı eğer yeterli miktarda olmadığı taktirde bebeğin organlarının gelişimi tam anlamıyla gerçekleşememektedir.

Embriyo ilk başta küre şeklindedir.Zaman ilerledikçe belli eksende uzamaya başlar.İnsan vücudunun gelişiminde ektorderm,endoderm ve mezoderm in inanılmaz görevleri vardır.Ektoderm sayesinde deri ve sinir sistemi, mezoderm sayesinde kaslar,kemikler, bağ dokuları,kan ve kıkırdak dokuları, endoderm sayesinde ise bazı sindirim organları gelişmektedir.

Hücreden İnsana Doğru Yolculuk

5. hafta ile birlikte mezoderm aktif bir görev almaktadır. Mezoderm hücrelerinden ceninin omuz ve kalçalarında kol ve bacak oluşumları başlamaktadır.Yani kol ve bacak gibi uzuvlar 5. hafta ile birlikte oluşuma girmektedir. Bundan dolayı annenin 5. haftada geçireceği olumsuz durum anne karnındaki ceninin kol ve bacak oluşumunu olumsuz etkileyecektir.

6. hafta ile birlikte iskelet sistemide oluşmaya başlamaktadır. Ana iskeletin kıkırdak halinde modelleri ortaya çıkmaktadır.Bu olayla birlikte kas ve kemik hücreleri gelişim göstermektedir.

7.hafta ile birlikte el ve ayaklardaki parmaklar gelişmeye başlamaktadır. 8. hafta ile birlikte kol ve bacaklar uzamaya devam etmektedir. Ayrıca parmaklar birbirinden ayrılmaktadır. Aslında 10. hafta ile birlikte cenin dışarıdan etkilenmesi sonucu anneye tepkiler verebilmektedir. Ancak tepki sınırlı kaldığından anne bunu fark edememektedir.

12. haftada deride kıl kökleri belirmektedir. Ayrıca iskeletteki kemikleşmiş yapılar daha da gelişmektedir. 13. hafta ile birlikte ayaklar ve kollar gelişmiş, parmaklar tamamen oluşmuş ve eklemleri çalışır hale gelmiş bir cenin bulunmaktadır.

14. hafta ile birlikte cenin anne karnında dışarıdan gelen uyarılara göre yer değişimi yapmakta ve kıvrılmaktadır. 16. hafta ile birlikte el, kol ve bacak hareketleri tam anlamıyla yapmaktadır. Ayrıca tırnak oluşumu bitmiş, kaş ve kirpiklerin oluşumu başlamıştır.

Ceninin doku ve organları zaman geçtikçe tamamlanmaktadır. Bu tamamlanmayla birlikte ceninin boy ve ağırlığında önemli artışlar olmaktadır. Bu haftalara göre belirli periyodlarla artış gösteren kilo ve boydur. Normal değerlere uymaması embriyoda ki gelişme bozukluğunu ifade etmektedir.Bunun daha önceden anlaşılması için bebek anne karnında düzenli olarak aylara göre takip edilmelidir.

Hücreden İnsana Doğru Yolculuk
Ceninin insan modelini tamamen alması 17. hafta ile birliktedir. Yani hamileliğin 4. ayı birlikte cenindeki organ oluşumları tamamlanmıştır. Uzuvlar son şeklini almıştır.

Görüldüğü gibi tek bir hücreden hareketle insanın oluşumu inanılmaz bir olaydır. Bu yaratılışta bir çok hücre ve organel görevlerini kusursuz bir biçimde yerine getirmektedir.Böylece her gün yüz binlerce sağlıklı bebek dünyaya gelmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku