Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kanser Tedavisinde Yeni Yöntem: Akıllı Bomba

2 499

Kanser Tedavisinde Yeni Yöntem: Akıllı BombaTıp alanında yapılan yeni çalışmalarla birlikte kanser tedavisinde bir adım daha ileri gidilmiştir. Bilim adamlarının en son yaptığı çalışma ise ” akıllı bomba” dedikleri yöntemdir. Bu kemoterapi yönteminin ilerleyen zamanda etkili olacağı umulmaktadır.

Bu tedaviden biraz bahsedecek olursak;
”Akıllı bomba” yöntemiyle kanserli tümörlerin büyümesi engellenmektedir. Vücuttaki kanserli tümörleri besleyen damarlar hedef alınmaktadır. Bu damarlar üzerinde müdahale yapılarak bu damarlar tümörlere kan taşıyamaz duruma getirilmektedir. Kan akışı olmayan tümörde ise büyüme durmaktadır.

Bilindiği gibi kanserin vücudumuza bir çok zararları bulunmaktadır. Hastaların saçları dökülebilmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemindeki aksamalar ve mide bulantısı gibi bir çok etkisi vardır. Bu akıllı bomba kemoterapisi sayesinde bu ve benzeri olumsuzlukların giderilmesi amaçlanmaktadır.

Üç çeşit akıllı bomba bulunmaktadır:
1 .çeşit akıllı bomba da tümör hedef alınmamaktadır. Bunun yerine kanser hücrelerine giden damarlar tıkanmaktadır. Bu şekilde kan akışı olmayan tümör yayılamıyor ve hızlanması azalıyor. En çok kalınbağırsak tedavisinde kullanılmaktadır.

2. çeşit akıllı bomba sağlıklı hücreler hiç karışmamaktadır. Bu akıllı bombalar bir virüs gibi kanserli hücrelere yerleşmektedir. Kanserli hücreler bu şekilde ölmeye başlamaktadır. Meme kanseri tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

3. çeşit akıllı bombalar kanserli hücreleri hedef alır.Asıl amacı bu hücrelerin büyümesini engellemektir. Tümörü ortadan kaldırmak amacı değildir. Hücrede bekler ve tümör büyümeye kalkarsa ona engel olur.

Kanser Tedavisinde Yeni Yöntem: Akıllı Bomba” Akıllı Bomba ” tedavisi bir çok araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Özellikle Bradford Üniversitesi bu tedavi yöntemine öncülük etmiştir. Fareler üzerinde deney yapmıştır

Fareler üzerinde yapılan deney sonucunda bu kanser ilacının etkilerinin sadece tümörlü bölgeyle sınırlı kalabileceği anlaşılmıştır. Bu şekilde vücut içinde ki diğer mekanizmalar olumsuz etkilenmemektedir. Deneyde kanser olan hastadan kanser hücreleri alınmıştır. Bu hastalıklı hücre fareye enjekte edilmiştir. Sonrasında ise kanser ilacı kullandırılmıştır. Sonucunda fareler bu ilaca olumlu tepki vermiştir. Var olan tümör küçülmüştür.

Kanser Tedavisinde Yeni Yöntem: Akıllı BombaBir çok kanser türü bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi tüm kanser türleri için geçerli olduğu düşünülmektedir. Çünkü; meme, akciğer, prostat kanserleri üzerinde yapılan denemelerde olumlu sonuç vermiştir. Bu tedavi yönteminde sadece tümörlü hücreye etki etmesi sonucunda vücudun diğer sağlam hücreleri zarar görmemektedir.Uygulanan bu yöntem geliştirilmeye çalışılmaktadır.Bu şekilde akıllı bomba kemoterapisinin hasta vücuduna verebileceği zararlar en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku