Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir İspanyol Cenneti: Malaga

0 223

Bir İspanyol Cenneti: MalagaMalaga,

Güney Avrupa ülkelerinden İspanya’nın sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkar. Söz konusu bu yerleşim yerinin hukuki statüsü şehir olup, gerek yer aldığı bölge gerekse de İspanya için oldukça önemli bir kent olarak kabul edilir. İspanya’nın 1986 yılında komşusu Portekiz ile beraber Avrupa Birliği’ne resmi olarak tam üye olması ile beraber, bölge gerek Portekiz gerekse de Avrupa’nın diğer ülkeleri için daha da bir cazip hale gelmiştir. İspanya’nın en stratejik coğrafyalarından birinde konuşlanmış olan bu şehir, ülkenin Endülüs olarak adlandırılan özerk bölgesinin bir parçası konumundadır. Bu özerk bölge içinde yer alan birçok önemli şehir vardır. Bunlar arasında Malaga da bulunur, ancak Endülüs için en önemli yerleşim yeri şüphesiz ki Sevilla şehridir. Malaga, bu şehrin hemen ardından gelir ve de oldukça da önemli kabul edilir. Endülüs özerk bölgesinin en önemli iki yerleşim yerinden biri olan Malaga, İspanya genelinde ise 6’ncı sırada yer alır. Başka bir ifade ile, ülkenin şehir statüsüne sahip yerleşim yerleri arasında en önemli 6 şehirden biri olan Malaga, bu anlamda son derece önemlidir. Bir liman şehri olması sebebiyle oldukça stratejik önemi bulunan kent, tarih boyunca İspanyol Krallığı’na ev sahipliği yapmış olmasıyla da dikkat çeker.

İspanya’nın ve de doğal olarak Avrupa’nın en güney kesimlerinden birinde lokalize olmuş olan bu şehrin bulunduğu hatta; ”Costa del Sol” denilmektedir. Başka bir ifadeyle bu güzide hatta ”Güneş’in Limanı” denilmektedir. Bunun nedeni, gerek bölgenin gerekse de bu şehrin son derece yoğun bir güneş ışığına maruz kalıyor olmasıdır. Konum olarak İspanya’nın güney kesiminde yer alan Malaga, Akdeniz’e kıyısı olan bir şehirdir.

Bir İspanyol Cenneti: MalagaBölgede yer alan ve statüsü şu an için yarı bağımsız devlet olan Cebelitarık’a da oldukça yakın olan bu kent, bir bakıma bu küçük ülkenin en büyük ticari partnerlerinden biridir. Özellikle karasal manada İspanya’nın dışında herhangi bir sınırı olmayan Cebelitarık, günümüz Birleşik Krallık topraklarına ait bir parça olarak kabul edilir. Ancak söz konusu bu toprağın ileriki dönemlerde İspanya’ya da ait olabileceği tartışma konusu olmuştur. Bunun nedeni, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkışına Cebelitarık halkının yüzde 99’una yakın bir kısmının karşı oluşudur. Hal böyle olunca daha önce referandum ile Birleşik Krallık’ın himayesini kabul eden Cebelitarık, yeni bir halk oylaması ile İspanya’ya katılabilir. Bu anlamda ülkenin en büyük can damarlarının arasında gelen ekonomi kısmen de olsa Malaga şehrini de ilgilendirir. Malaga, sahip olduğu eşsiz ve de sıradışı kumsalları ile, özellikle düşük bütçeli Avrupalı turistlerin en sık tercih ettiği mekanlar arasında gelir.

Bir İspanyol Cenneti: MalagaDünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Malaga’nın tarihi, 2,800 yılı aşkın kabul edilir. Bu da şehri dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri haline getirir. Bu coğrafyada bir dönem Afrika’dan bölgeye ulaşan Müslümanlar da hüküm sürmüştür. Bu anlamda çok kültürlü bir mirasa da sahip olan Malaga, günümüzde 1,8 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bu nüfusun aşağı yukarı üçte biri şehir merkezinde ikamet eder. Malaga şehrine Türkiye üzerinden ulaşmanız son derece kolaydır. Bu noktaya tarifeli seferler düzenleyen havayolu şirketleri bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.