Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bitki Yağlarıyla Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0 175

Son zamanlarda satılan kozmetik ürünler yerine bitkisel yağlar tercih edilerek güzellik bakımları yapılmaktadır. Bitkilerin cilde ve sağlığa olan etkisi son derece fazla olduğundan bu doğal yöntemler tercih edilerek cilt bakımları yapılmaktadır. Bitki yağlarıyla cilt bakımı yapılabileceğinizi günümüzde herkes bilmektedir.

Cilt Tipi Önemlidir

karaffe_essig_oelHer cilt tipine göre farklı karışımlar hazırlanarak oluşturulan cilt bakım ürünleri bitkisel yağlar ile yapıldığında etkisinin daha çabuk ve daha uzun olduğu gözlenmiştir. Çeşitli bitkisel yağlar karıştırılarak elde edilen cilt bakım ürünleri ayrıca bozulma yapmamaktadır.

Öncelikle cildinize uygulayacağınız karışımlarda alerjinizin olup olmadığını test etmenizde fayda vardır. Çünkü herhangi bir bitkisel yağa karşı cildiniz alerjik tepki verdiğinde olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum ile karşılaşmamak için cildinize uygulayacağınız yağları dirsek içinizde bir miktar uygulayarak test etmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Karışımlara Dikkat Etmeli!

Emin olmadığınız karışımları yaparak cildinize uygulamamanız gerekmektedir. Aksi halde olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu da cilt bakımınızı yaparken cildinizin zarar görmesine neden olabilir.

Cilt dokusunu besleyen bitki yağları arasında en çok tercih edilen yağlar biberiye, kayısı çekirdeği, portakal, limon, rezene ve çeşitli birçok bitki yağları cildin her problemine karşı cevap bulunmasını sağlamaktadır.

Bitki yağlarıyla cilt bakımı yapmak isteyenler öncelikle cilt yapılarını bilmeleri gerekiyor. Daha sonra cildin bakımının neden yapılması gerektiğini ve hangi yağın buna iyi geleceğini bilmesi gerekiyor. Özel karışımlar hazırlayarak bitki yağlarıyla cilt bakımı yapılabilirler.

Cilt bakımı için karıştırılacak olan yağların özelliklerini çok iyi bilmeniz size her konuda yardımcı olacaktır. Bitkilerden gelen doğal güzelliği en iyi şekilde ede edebilmeniz için hangi yağın ne özelliği olduğunu bilmenizde fayda var.

Bitki yağlarıyla cilt bakımı yapmak için kullanılan diğer malzemelerinize ek olarak bu yağları katabilirsiniz. Örneğin nemlendirici krem içerisine bir miktar kayısı yağı yada badem yağı ekleyerek cildin nemini koruyabilirsiniz. Bu sayede cildinize hem doğal bir ürün katkı sağlamış olur hem de kullanılan malzemenin etkinliğini arttırmış olursunuz.

Birçok kadının doğal yollar ile güzelleştiği söz konusuyken sizinde evinizde satın alacağınız bitkisel yağlar ile cilt bakımı yapmanız en doğrusu olacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.