Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pamukkale Traventerleri Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

1 1.547

Ülkemiz en başta doğal güzellikler olmak üzere birçok özelliğiyle dünyanın en gözde ülkeleri arasında bulunmaktadır. Özellikle Pamukkale Traventerleri’yle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Türkiye daha bilinemeyen birçok özelliğiyle dünya ülkelerini kendine hayran bırakabilmektedir.

8129_3Pamukkale Traventerleri başta yöre halkı olmak üzere günün her saati çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Çok yönlü ve bazı tektonik sebeplere dayanarak oluşan ve yine buna bağlı olarak kimyasal reaksiyon neticesinde meydana gelen bir kaya türü olan traventerler çok geniş bir bölgeyi etkisi altına alan jeolojik olaylar özellikle Pamukkale termal kaynağının oluşmasını sağlamıştır. Tam 17 adet termal sıcak su kaynaklarının yer aldığı bu bölgede suyun genel itibariyle normal seviyedeki sıcaklığı 35 derece ila 100 derece arası görülmektedir. Bölgesel potansiyel için de hayati bir öneme sahip olan Pamukkale termal kaynağının geçmişi de çok eski tarihlere dayanmaktadır.

Pamukkale Traventerleri’nin Özellikleri Nelerdir?

8129_2Yukarıda da belirtildiği üzere Pamukkale traventerlerinin geçmişi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Traventerler ilk olarak antik dönemlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Pamukkale Traventerleri’ni popüler kılan özelliklerinden biri de bünyesinde 17 adet sıcak su termalini bulundurması birçok hastalığın iyileşmesinde de etkin rol oynayan sıcak su termalleri günün her saati ziyaret edilmektedir.
Bu suların sıcaklıkları ise 35 derece ile 100 derece arası sıcaklıklarda değişebilmektedir.

Pamukkale traventerleri ayrıca çok sayıda katmandan oluşmakta ve her katmanın uzunluğu ise 60 metreyi bulabilmektedir.

Denizli ilinde bulunan Pamukkale Traventerleri ayrıca dünyanın sayılı doğal güzelliklerindendir.
Sadece yurt içinde yaşayan insanlar değil aynı zamanda yurtdışında yaşayan insanlarda tatil amaçlı geldikleri Türkiye’de ilk olarak Pamukkale Traventerleri’ni ziyaret etmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Sare Nisa Kızılhan diyor

    Çok güzel bilgiler var .Herkese tavsiye ediyorum. Teşekkürler
    .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.