Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Blog Nedir? Nasıl Gelişmiştir?

0 420

Blog Nedir? Nasıl Gelişmiştir?Blogların tam olarak ne zaman kullanılmaya başlandığı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. İlk blog 1997 yılında Jorn Barger tarafından kurulmuştur. 90’lı yılların sonlarına doğru gündeme gelse de kullanımı son yıllarda hızla artan bloglar genellikle blog yazarının ilgi alanına göre şekillenmekte.

Bunun yanında bazı kuruluş çalışanları oluşturdukları bloglarında kuruluşlara eleştirel yorumlar yapabildikleri gibi şirket sırları yada çalışan olarak parçası oldukları organizasyonel olaylarla ilgili hikaye yazdıklarında medyanın ilgisini de çekmektedir. Bazı blog yazarları ise uzman oldukları konulardaki yorumlarıyla diğer medya yazarlarından daha fazla dikkat çekebilmekte.

Blog Nedir? Nasıl Gelişmiştir?Blog türleri kişisel bloglardan, kamu ilişkileri analizine göre farklılık gösterir. Blog yazarlarının bazıları kişisel hayatlarını okuyucularla paylaşırken bazısı da gündem konularıyla ilgili düşüncelerini, deneyimlerini ve görüşlerini paylaşmaktadır. Bloglar bir diyalog aracıdır. Blogların çoğu okuyucularına görüşleri konusunda yorumlarını gönderme olanağı sunmaktadır. Ayrıca blog okuyucuları genellikle bloggerları samimi ve içten bulmaktadırlar.

Blog uygulaması ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde başlamıştır. Artık tüm dünya da kullanılmaktadır. Çin de yaklaşık 5 milyon blogcu bulunmaktadır. En düşük blogcu sayısına sahip kıta ise Afrika’dır.

Yazar: Betül ŞAHİN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.