Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Milli Dalgıcımız Şahika Ercümen

0 375

4892_ahika-foto Şahika Ercümen, Çanakkalede dünyaya geldi. Şahika, Çanakkalede doğduğu için çok şanslı olmalıydı. Çünkü Şahika’nın Çanakkale de yaşaması, onun hayatını değiştirecek, ona rekorlar kırdıracak ve onu çok önemli bir hastalıktan kurtaracak olan sualtı dalış sporununa başlamasına olanak sağladı.

Sualtı, astım hastalığını yenmesini sağladı. Şahika, bu hastalığın ,onun bu sporu yapmasına engel olmadığını gördü. National Geograpgic Türkiye, 2014 Şubat sayısında Özge Akkaya’nın Şahika Ercümen ile yaptığı söyleyişte; Şahika’nın dalma tutkusunu nasıl keşfettiğini, Türkiyede insanların spora yaklaşımını, kırdığı rekorlarını ve dalma sırasında korkularının olup olmadığını ve bunlardan daha fazlasını konuştular.

4892_ahika-denizHer şeyin çocukken başladığını söyleyen Şahika; küçüklüğünden beri astım hastası olduğundan dolayı, hiçbir sporla ilgilenemiyordu. Anadolu Lisesini (Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi) kazandığında okulla gittikleri pek çok gezilerden birinde, bir gün Sualtı Sporları Kulübünü gezmeye gittiler. Orada dalan insanları çok dikkatli bir şekilde izlediğini fark eden antrenör, Şahikadan da dalmayı denemesini istedi. Sporcular tek bir nefes alıp en ileriye gitme denemeleri yapıyordu. Şahikada onlarla birlikte böyle bir deneme yaptı. O dalışta en ileriye giden Şahika oldu. Evet, inanılmaz bir olay, müthiş derece de o kadar büyüleyiciydi. Astımdan dolayı hiç nefes alamaz durumdayken Şahika suyun altında özgürlüğe yüzüyor gibi hissetmişti. Her yer mavi, bambaşka bir dünya… O anda hayatında ki her şey değişti. Şahikanın dalmaya başladıktan sonra sağlığı düzeldi, hatta astımı tamamen geçti.
Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü bitiren Şahika Ercümen; Serbest Dalış Dünya Rekortmeni, Milli Sporcu, Serbest Dalış Eğitmeni, Beslenme Uzmanı, TV Programı Sunucusu, Başarı ve Motivasyon Konuşmacısı gibi unvanlarla anılıyor. Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerini konuşan Şahika 1998den beri katıldığı yüzme sualtı sporları müsabakaların da, ulusal ve uluslararası 100’ün üzerinde madalyası bulunmaktadır.

Şahikanın ödül ve rekor macerası 2002de Çanakkalede Yılın Sporcusu Ödülünü almaya hak kazanarak başladı. 2003de 800 m ve 400 m ‘de (B Grubu) paletli yüzmede Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile Sualtı Navigasyonu Türkiye Şampiyonluğuna layık görüldü. 2005de Serbest Dalış Takım ile Türkiye Şampiyonluğu, 2006da İspanyanın Tenerife şehrinde düzenlenen Serbest Dalış Dünya Şampiyonasında Türkiye rekorunu kırdı. 2007’de Ankara ODTÜ Kapalı Yüzme Havuzunda yapılan Serbest Dalış Türkiye Şampiyonasında tek nefesle havuzda 145,35 metre giderek Türkiye rekorunu kırdı. 2008de Sualtı Millî Takımı ile Avrupa üçüncüsü, 2009da Serbest Dalış Türkiye Şampiyonluğu, 2010da Türkiye Rekoru ve Dünya Rekoruna en yakın dereceyi elde etti. (-65 metre)
Dalmanın kendisi içi bir keşif yolculuğu olduğunu dile getiren Şahika, 2011 yılında Avusturya Kuzey Buz Denizinde 110 metrelik bir mesafeye gederek hem erkekler hem de kadınlarda Buz altı Yatay Dalış Dünya rekorunu kırarak, Guinness Rekorlar Kitabına girmeye hak kazandı. Dünya Serbest Dalış Rekortmeni unvanına sahip olduktan sonra Şahika rekor denemelerine devam ederek 1 Haziran 2013te Van Gölünde “değişken ağırlıksız paletsiz” dalda 61 metre derinliğe dalarak dünya göl ve deniz rekorunu kırdı. Bu rekorunu Şahika; 18 Eylül 2013te Dünya Sualtı Konfederasyonunun incelemeleri ile tescil ettirdi. Van Gölüne dalma fikri, sadece Van Gölünde yaşayan, tek balık olan İnci Kefelinin yaşam mücadelesini duyurmak amacıyla ortaya çıktı. Her suyun çevresel olarak birbirinden çok farklı olduğunu söyleyen Şahika, Van Gölü deneyiminin onun için çok özel bir dalış olduğunu dile getirdi. Sadece Türkiyede değil, Dünyada da çok özel bir göl olan Van Gölü; 1650 metre yükseklikte, sodalı bir göldür. Van Gölü yüksekliğinin fazla oluşu, rakımının yüksek olmasından dolayı insanın fizyolojisini çok fazla değiştiren bir ortama sahiptir. Ayrıca suyun soğukluğu 40 metreden sonra birden 3 dereceye düşmektedir. Oksijen oranının da az olması nedeniyle dalış performansında % 30’luk bir düşüşe neden olmasına rağmen Şahika, bu ağır görevin altından başarıyla kalkabilmiştir.

4892_ahika-ercumen1Ercüman’nın sporcu kimliğinin yanı sıra engelliler için serbest dalış programları ve tutsak yunusların özgürlüklerine kavuşmaları için yapmış olduğu aktif çalışmaları ile ne kadar da duyarlı bir milli sporcu olduğunu gözler önüne seriyor.
Mental çalışmalar ve meditasyon yaparak dalışa konsantre olan Şahika, yapmış olduğu telkin yöntemleriyle dalışını başarıyla gerçekleştiriyor. Şahika Ercümen; “”Şahikanın Mavi Dünyası”” adlı bir televizyon programı yaparak sualtının gizemli dünyasını televizyon ekranlarına taşıyor. Sadece dalış sporu ile sınırlı kalmayan program; Caretta Carettaların yaşamlarını, nesli tehlikede olan Orfozları anlatarak izleyenlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Şahika Ercümen, sualtına olan aşkını “”Sualtı her ne kadar farklı bir dünya olsa da ve oraya ait değilmişiz gibi hissetsek de, aslında anne karnında sudaydık ve bir yönümüzle hala oraya aitiz gibi geliyor”” diyerek dile getiriyor.

Kaynakça:
www.sahikaercumen.com

https://twitter.com/sahikaercumen/media

www.sualtiavi.com/sahikaercumen

Yazar:Sinem Atlı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.