Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Boris Pasternak Kimdir?

0 128

1. Yaşamı4226_2

Boris Leonidoviç Pasternak; 10 Şubat 1890 tarihinde Moskovada doğmuştur. Boris Pasternakın annesi bir piyanist, babası ise ressamdı. Anne ve babasının sanatçı olmasından dolayı Pasternak kültürel açıdan gayet şanslı bir çocukluk geçirdi. Henüz küçük yaşlarda Rilke, Tolstoy gibi önemli isimlerle tanışmıştır. Nitekim bu tanışmalar

Boris Pasternakın yazın yaşamını etkilemiştir. Yine Pasternakın çocukluk döneminde Rus müziğinin önemli isimlerinden biri olan Alexander Scriabinle de tanışma olanağı bulmuştur ve onunla kurduğu bağın ve annesinin de bir piyanist olmasının da etkisi ile Pasternak, lisede müzik eğitimine yönelmiştir. Moskova Konservatuarına kaydolan Pasternak, daha sonra bu eğitimini sonlandırarak Hukuk Fakültesine geçer ancak bir süre sonra felsefe okumaya yönelir. Eğitimi tamamlayan Pasternak bir kimya fabrikasında memur olarak görev yapar. Takvimlerin 1915i gösterdiği bu yıllarda bir yandan da 1. Dünya Savaşı gerçekleşmektedir. Ancak Pasternak çocukken geçirdiği talihsiz bir kazadan dolayı bir bacağı kısa olduğu için askere alınmaz. 2 yıl söz konusu fabrikada görev yapan Pasternak, daha sonra Moskovaya geçer. Söz konusu tarihlerde ise 1917 Ekim Devrimi gerçekleşir ve SSCB kurulur.

4226_1

Boris Pasternak, Ekim Devrimini desteklemiştir. Ancak, zamanla siyasi otorite ile ters düşmeye başlamıştır. Siyasi erk tarafından oluşturulan Sovyet Yazarlar Birliğine bir dönem başkanlık da yapan Boris Pasternak zamanla hükümetin edebiyat politikalarından haz etmediğini bu konuda ayrı düştüklerini açık açık belli etmiştir. Bu ters düşmeler neticesinde Boris Pasternak, 1936 yılından itibaren kendi ülkesinde yasaklanmıştır. Bu süre zarfında çeviriye yönelen Boris Pasternak, dünya edebiyatının önemli kalemlerinden çeviriler yapmıştır. 2. Dünya Savaşı sıralarında ise Boris Pasternak, hem kendi yaşamı hem de edebiyat dünyası için oldukça önemli bir yere sahip olan “Doktor Jivago” adlı eserine başlar ancak eser ancak ve ancak 1954 yılında nihayet bulur. SSCB’nin kuruluşunu ve sonraki siyasi erkin anlatıldığı bu eser Yazarlar Komitesi’nin kurallarına uymadığı gerekçesiyle kabul görmez. Ancak kitap bazı yollar sayesinde üç yıl sonra İtalyada yayımlanır. Eser kısa sürede tüm dünyada adını duyurmayı başarır ve bu denli bir başarı yakalaması Nobel Edebiyat Ödülü adaylığını da beraberinde getirmiştir. Ancak akademi için eserin orijinal dili gerekliydi ve çeşitli olaylar neticesinde eser sadece aday olarak kalmıştır. Bu adaylık Boris Pasternaka duyurulmuştur ancak kendisi ödülü reddettiğini açıklamıştır. Ödülü kabul etmediğini açıklayan Pasternak, bu yıllarda yine çeşitli baskılara maruz kalmıştır ve 30 Mayıs 1960 tarihinde yakalandığı akciğer kanserinden dolayı yaşama veda etmiştir.

2. Edebi Yaşamı

4226_3

Boris Pasternak, 1920li yıllarda ülkesinde “şairlerin şairi” olarak anılmıştır. Şiirlerinde daha çok sembolizmin etkileri görülmekle birlikte simgeci bazı izler de görülmektedir. Bunun yanı sıra Pasternak, yasaklı olduğu yıllar esnasında çevirmenliğe yönelmiştir. Fransa, İngiltere, Almanya ve Polonyadan birçok eser çeviren Pasternak, bu konuda büyük bir başarı göstermiş ve o yıllarda ülkesinde çevirmen olarak ün yapmıştır. Özellikle de Shakspeareden yaptığı çeviriler büyük yankı uyandırmıştır. Boris Pasternak, şair ve çevirmenliğin yanı sıra yazarlığıyla da tüm dünyada yankı uyandırmıştır. Doktor Jivago adlı eseri İtalyada yayımlanır yayımlanmaz büyük bir etki yaratır. Roman bir tıp doktorunun arka planında Rusyanın Ekim Devrimi’ni ve sonrasını etkileyici bir üslupla anlatmaktadır.

3. Eserleri:

Şiirleri:
– Bulutlarda İkiz
– Engellerin Üstünden
– Kızkardeşim Hayat
– Hava Yolları
– 1905 Yılı
– Yeryüzü Enginliği
– Gece

Roman
– Doktor Jivago

Kaynakça:
Ataol Behramoğlu, Rus Edebiyatının Öğrettiği, Evrensel Basım Yayın, 1. Basım, İstanbul, 2008.

Yazar:Canan Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku