Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Boya badana renkleri neye göre seçilmeli?

0 498

Boya badana renkleri neye göre seçilmeli?Boya badana evinizde değişimi en az maliyetle yapabileceğiniz uygulamaların başında gelmektedir. Bu işlem sayesinde kişilerin büyük miktarlar harcamadan ev içinde değişim yapmaları en bilindik yöntemlerin başında gelir. Tercih edilen boya rengi ise çoğunlukla evin genel dekorasyonuna uygun olarak seçilmektedir. Ek olarak; www.ustamgeliyor.com sitesi üzerinden en uygun fiyatlarla hizmet veren boya badana ustalarını bulabilirsiniz.

Boya seçiminden önce duvar yüzeyine uygulanması gereken belli işlemler vardır. Bu işlemlere duvar yüzeyinin boya badanaya hazırlanması da diyebiliriz. Öncelikle boya yapmadan hemen önce boya işlemi için duvar yüzeyi nasıl hazırlanır inceleyelim.
Boyanacak duvarın boya badanaya hazırlanması nasıl olur?

Boya badana işinde önemli bir yere sahip olan boya rengi seçiminin boyanın aynı zamanda boya uygulanacak olan duvar yüzeyinde doğru boyanın doğru şekilde durabilmesi için boyanacak olan bölgenin en muntazam şekilde boyaya hazırlanması gerekir. Örneğin; rutubetli olan bir duvar yüzeyine her ne kadar doğru boya rengi ile doğru dekorasyonu sağlamış olsanız da ortaya çıkacak olan sonuç sağlıklı olmayacak ve kısa sürede yeni boyanan duvar yüzeyi de rutubetlenerek kabarmalar oluşacaktır.

Bundan dolayı rutubet, küf, nem, mantar olan duvar yüzeyleri boyanmadan önce mutlaka iç yahut dış cephe mantolama işleminde geçilmeli ve daha sonra boya renkleri konusunda araştırma yapılmalıdır.

Şayet duvar yüzeyinde küf yok ancak çivi delikleri, çatlaklar, sıva dökülmeleri mevcut da uygulanacak olan duvar yüzeyine mutlaka alçı çekilmelidir. Alçının kuruması ile de boya badana işlemine geçilebilir. www.ustamgeliyor.com sitesi üzerinden boyacı ustası bulabilir ve güvenle evinizi boyatabilirsiniz. Üstelik sadece İstanbul, Ankara değil İzmir boya badana hizmetini de alabilirsiniz.

Boya badana renkleri seçerken nelere dikkat edilir?

Boya badana kişilerin bütçesini çok zorlamayan ancak evlerde de oldukça ciddi bir değişime neden olan işlemdir. Bu işlem sayesinde kişiler evdeki dekorun baştan ayağı değiştiğini bile hissedebilmektir.

Fakat bilinmesi gereken önemli bir nokta vardır ki bu uygulamada kişiler seçecekleri boya badana renklerine dikkat etmeli ve boya rengi seçiminde bilinçli olarak hareket etmelidir. Rastgele yahut senenin modasına uygun bir şekilde tercih edilecek boya badana renkleri, ev içindeki atmosferin bunaltıcı olmasına ve aynı zamanda kısa sürede demode bir görüntüye neden olacaktır. Eğer siz de bu kapsamda doğru tercihler yapmak istiyorsanız boya badana renkleri hakkında vereceğimiz önerileri dikkatlice okuyarak ev boyama işleminde kullanabilirsiniz.

• Mobilyaya uygun boya boya renkleri

Boya rengi tercihi yaparken belki de senelerdir herkesin ilk dikkat ettiği unsurların başında mobilya renkleri gelmektedir. Yapacağınız boya rengi seçiminde yapacağınız tercih yalnızca mobilyanızın uyumu doğrultusunda olmamalıdır. Bu şekilde boya rengi yanlış olup abartıldığı takdirde ortaya çıkacak genel dekorasyonun demode olması büyük olasılıktır. Mobilya ve duvar boyası konusundaki renk uyumu oldukça hassas bir terazidir. Fazla uyum çirkin bir görüntüye neden olurken aksine alakasız bir boya seçimi ise kontrastın oluşmamasına neden olacaktır.

Boya badana renkleri neye göre seçilmeli?• İnsan psikolojisine uygun boya renkleri
Her bir rengin tıpkı insanlar gibi farklı yansımaları olduğunu söyleyebiliriz. Kimisi gerginliği alıp açlığı azaltırken kimisi hırçınlaştırarak açlığın çoğalmasına neden olabilmektedir. Eğer boya badana renkleri konusunda yapacağınız tercihte renklerin insan psikolojisine yansımasını bilmeden rast gele tercih yaparsanız, evinizde istemeden de olsa gergin bir ortama neden olabilirsiniz.
Örneğin; çocuğunuzun odası için tercih edeceğiniz boya rengi eğer yoğun bir kırmızı olursa, istemeden de olsa çocuğunuzun çok daha hırçın, agresif ve gergin olmasına, sürekli acıkma ve iştah artmasına neden olabilirsiniz. Oysa bu konuda bilinçli tercih yapacak olursanız tercihinizi daha pastel tonlardan ve çocuğunuzun hem karakter hem de üretkenliğini artıracak olan yeşil, mavi, turuncu gibi tonlardan olmasını tercih edersiniz.

Yapılan birçok araştırmada renklerin ve özelliklede boya badana renklerinin insanların yaşamlarında oldukça etkisi olduğu görülmüştür. Yanlış yapılan boya renkleri tercihinin kişiler üzerindeki olumsuz etkileri saymakla bitmezken, ev içindeki adı konulamayan iç sıkılmalarının da en belirgin nedenlerinden biri duvar boyası renkleridir.
Boya badana renkleri tercih ederken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken 2 ana unsur bu şekildedir. Birincisi ev boyama yapacağınız zaman tercih edeceğiniz boyanın ev mobilyaları ile kontrast ayarının orta kıvamda olması, bir diğeri ise tercihinizin mutlaka renklerin psikolojik yansımalarını bilerek yapılması gerektiğidir. Böylece ortaya çıkacak olan netice huzurlu bir şekilde evinizde boyanızı kullanmanızı sağlayacaktır. Tüm bu işlemlerin en iyi şekilde ortaya çıkabilmesi içinde profesyonel bir boya ustasına ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku