Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Boyun Ağrısı Nedir, Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

0 532

Günümüzde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen sağlık sorunlarından biri de boyun ağrısı sorunudur. Özellikle de aşırı yorgunluk ve ağır eşyaların kaldırılması sonucu etkilerini gösteren boyu ağrısı hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve boyun ağrısının uzun süreli olarak etkilerini devam ettirmesi durumunda hemen ortopedi hekimine başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Ayrıca uzun süreli olarak etkili olduğunda iş ve günlük aktivitelerin de olumsuz etkilenmesine neden olabilen boyun ağrısı çoğu zaman ağrı ile görülebilmekte ve bunun sonucunda ise bireyin ciddi anlamda rahatsızlık duymasına neden olabilmektedir. Peki boyun ağrısı nasıl geçer dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere sunalım.

Uzmanlar Boyun Ağrısı Sorununun Geçmesi Amacıyla Şu Gibi Uygulamaların Yapılması Gerektiğini Belirtmektedirler;

Boynun ağrıyan kısımlarına birkaç dakika boyunca hafif masaj uygulanmalıdır. Bu sayede boyun ağrısının hafifleyebildiği belirtilmektedir. Mümkünse boynun yavaş hareketler ile sağa sola doğru oynatılmasında da faydalar bulunmaktadır. Uzmanlar bu egzersizin boyun ağrısını azalttığının altını çizmektedirler.

Boyun Ağrısının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

8916_boyun2Boyun ağrısı kendiliğinden meydana gelmemekle birlikte oluşumunda birçok etkenlerin rol aldığı uzmanlarca belirtilmektedir. Boyun ağrısının başlıca sebepleri ise şunlardır;

Duruş bozuklukları: Duruş bozuklukları vücut iskelet sistemini olumsuz etkileyebildiği gibi aynı zamansda boyun duruşunu da olumsuz etkilemektedir. Bu durum beraberinde boyun kısmında ağrı oluşmasına da neden olmaktadır.

Masabaşı işler: Günümüzde birçok bireyler masabaşı işlerde çalışmaktadırlar. Bu gibi işlerde çalışan birçok bireyler başta boyun ağrısı ve bel ağrısı olmak üzere birçok rahatsızlıklardan şikayetçi olmaktadırlar. Dolaysıyla masabaşı işlerde aşırı bir şekilde hareketsiz kalınması beraberinde boyun ağrısına neden olmaktadır.

Ev işleri veya kazalardan kaynaklanan travmalar: Boyun ağrısının başlıca sebeplerinden biri de ev işleri veya kazalardan kaynaklanan travmalardır.

Boyun omurgasında meydana gelen iltihaplanmalar: Nadiren de olsa boyun omurgasında iltihaplanma sorunu oluşabilmektedir. Bu sorun beraberinde boyunda ağrının oluşmasına da neden olmaktadır.

Enfeksiyonlar: Boyun ağrısının başlıca nedenlerinden biri de enfeksiyonlardır. Boyun içerisinde bulunabilen enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde boyun kısmında ağrıya neden olabilmektedirler.

Tümörler: Boyun ağrısının başlıca nedenlerinden biri de tümörlerdir.

Aşırı stres ve yorgunluk: Çağımızın en önemli sorunları haline gelen stres ve yorgunluk faktörleri birçok sağlık sorunlarına neden olabildiği gibi boyun ağrısına da neden olabilmektedirler. Özellikle de aşırı stresin boyun sağlığını olumsuz etkilediği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

Kireçlenme: Boyun ağrısının nedenlerinden biri de boyun bölgesinde meydana gelen kireçlenme sorunudur. Ayrıca ağrı ile birlikte meydana gelen boyun kireçlenmesi boyun ağrısının başlıca sebeplerindendir.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalı?

8916_boyunBoyun ağrısının başlıca nedenleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de ne zaman doktora başvurulması gerektiği hakkında bilgiler sunalım. Uzmanlar boyun ağrısının şu durumlarda seyretmesi halinde bireylerin hemen doktora başvurması gerektiğini belirtmektedirler.

 • Uzun süreli olarak etkisini sürdürdüğü takdirde
 • Kollarda uyuşma görüldüğü takdirde
 • Yürümede zorluk çekilmesi halinde
 • Boyunda şişlik meydana gelmesi halinde
 • Halsizlik görülmesi halinde
 • Ağrının günden güne artması durumunda
 • Ağrının sıkça tekrarlaması durumunda hemen ilgili hekime başvurulması gerekmektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Boyun ağrısının tedavisinde bazı tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Rahatsızlığın uygun tedavisinin saptanabilmesi açısından ilk olarak nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonrasında ise ilgili doktor tarafından uygun tedavi yöntemine karar verilerek tedavi süreci başlatılmaktadır. Boyun ağrısı rahatsızlığında uygulanan tedavi yöntemleri ise şunlardır;

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar: Boyun ağrılarında genellikle en fazla başvurulan tedavi yöntemidir. Genellikle hafif ölçekli boyun ağrısında uygulanan bu tedavi yöntemi aynı zamanda oldukça kısa süreli olarak uygulanmaktadır.

Boyunluk: Boyunluk tedavi uygulaması ise genellikle ileri düzeylerdeki boyun rahatsızlıklarında başvurulan bir tedavi uygulamasıdır. Boyunluk sayesinde boyun kısmında yer alan kas ve eklemlerin dinlendirilmesi sağlanabilmektedir.

Tedavi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Boyun ağrısı tedavi edildikten sonra uzmanlar bireylerin bir müddet şu uygulamalara uymaları gerektiğini belirtmektedirler.

 • Tedavi sonrası evde birkaç gün istirahat edilmeli
 • Ağır eşyalar kesinlikle kaldırılmamalı
 • Ağrıyan kısma ilgili doktorun önerisi dahilinde hafif masaj uygulanmalı
 • Duruş pozisyonları dikkatlice seçilmeli ve boynu riske atan duruş pozisyonlarından uzak durulmalı

Boyun ağrısı tedavisi sonrasında yapılması gerekenler hakkında da bilgiler sunduktan sonra boyun ağrısı nasıl geçer hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Boyun ağrısı görüldüğü takdirde ilgili doktora başvurulması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda görmekteyiz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Boyun ağrısı rahatsızlığında doktora başvurunuz.
Kaynakça:
hurriyetaile.com

hastaniye.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku