Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Boğaz Şişmesi Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

0 737

8917_bogaz2Günümüzde nadiren de olsa görülebilen sağlık sorunlarından biri de boğaz şişmesi sorunudur. Diğer bir isminin bademcik şişmesi olduğu boğaz şişmesi rahatsızlığı özellikle de kış aylarında en fazla görülen sağlık sorunları arasında bulunmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen boğz şişmesi sorunu hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve bu sorunun uzun süreli olarak etkili olması durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Uzun süreli olarak etkili olduğu takdirde iş ve sosyal aktiviteleri de ciddi anlamda olumsuz etkileyebilen boğaz şişmesi rahatsızlığı günümüzde hemen her yaş grubu bireylerde görülebilmektedir. Peki boğaz şişmesi nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir, dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere sunalım.

Boğaz Şişmesi Nedir?

Boğaz şişmesi halk arasında bademcik şişmesi olarak da bilinmektedir. Boğazda bulunan bademciklerin aşırı bir şekilde şişmesi durumuna boğaz şişmesi adı verilmektedir. Genellikle kış aylarında ortaya çıkan boğaz şişmesi rahatsızlığı yaz aylarında da aşırı soğuk su tüketilmesine bağlı olarak da meydana gelebilmektedir.

Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Boğaz şişmesi rahatsızlığının en belirgin nedeni boğaz bölgesinde yer alan bademciklerin bakteri ve mikroplara bağlı olarak iltihaplanmalarıdır. Bu olumsuz durum beraberinde boğaz şişmesine neden olmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Boğaz şişmesi rahatsızlığının tek bir sebebi bulunmasına karşı belirtileri ise oldukça fazladır. Boğaz şişmesinin belirtileri ise şunlardır;

  • Yutkunmada zorluk çekilmesi
  • Boğazda ağrı ve ateş görülmesi
  • Halsizlik ve yorgunluk görülmesi
  • Ağızda kötü koku oluşması
  • Boyun bölgesinde şişlik oluşması
  • Sesin kısılması
  • Baş ağrısı
  • Çene ve boyunda hassasiyet görülmesi boyun şişliğinin başlıca belirtileridir.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

B8917_bogazoyun şişliği rahatsızlığında bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Rahatsızlığın tedavisinde uygun tedavi yönteminin belirlenmesi için ilk olarak nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Boyun şişliği rahatsızlığının tedavisinde genellikle antibiyotikli ilaç tedavisi, genellikle reçeteli veya reçetesiz olarak uygulanan boğaz pastilleri ve cerrahi bir operasyon ile gerçekleştirilen bademciklerin alınması yöntemlerine başvurulmaktadır.

Rahatsızlığın durumuna göre hangi tedavi yönteminin uygulanması gerektiği ilgili doktor tarafından kararlaştırılmaktadır. Boğaz şişmesi sorununun tedavisi hakkındaki bilgileri de sunduktan sonra boğaz şişmesi nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir konusu hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Boğaz şişmesinin ciddi bir hastalığın habercisi olabildiği unutulmamalı ve dolaysıyla belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Boğaz şişmesi rahatsızlığında doktora başvurunuz.
Kaynakça:
multiyasam.com

uzmantv.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku