Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bromelain Nedir, Bileşenleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

1 5.686

Bromelain, ananas meyvesinden veya sapından ( Ananas comosus )elde edilen bir enzim ekstraktıdır. Proteinleri amino asitlere sindiren proteolitik enzimler veya proteazlar açısından zengindir. Kök ve meyve türevli bromelain farklı şekilde hazırlanır ve bu enzimlerin değişen miktarlarını içerir. Saplardan çıkarılan bromelain, daha yüksek proteaz içeriğine sahip olduğu için çalışmalarda daha sık kullanılmaktadır. Bromelain bir diyet takviyesi, toz veya krem şeklinde kullanılır. Ananas yemenin bromelain takviyesi ile aynı sağlık yararlarını sağlamadığını belirtmek önemlidir.
Bromelain, özellikle burun ve sinüslerin, diş etlerinin ve diğer vücut kısımlarının ameliyat veya yaralanma sonrası ağrı ve şişmesini azaltmak için kullanılır. Ayrıca saman nezlesi, şişlik ve ülserleri (ülseratif kolit) içeren bir bağırsak durumunu tedavi etmek, yanık sonrası (debridman) ölü ve hasarlı dokuyu çıkarmak, akciğerde su birikmesini önlemek (pulmoner ödem), romatoid artrit, bir cilt pityriasis lichenoides chronica, kasları gevşetmek, tendon yaralanmaları,(tendinopati), diz ağrısı, kas kasılmalarını uyarmak, pıhtılaşmayı yavaşlatmak, antibiyotiklerin emilimini arttırmak, kanseri önlemek , emeği azaltmak, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek ve vücudun yağdan kurtulmasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır.
Ayrıca yoğun egzersizden sonra kas ağrısını önlemek için de kullanılır. Bazı kişiler artrit (osteoartrit) için bromelain’i tripsin (protein) ve rutin (karabuğdayda bulunan bir madde) ile birleştiren belirli bir ürün (Wobenzym olarak da bilinen Phlogenzym) kullanmaktadırlar.

Enzimler ve Bileşenler

Bromelainin bileşimi, saflaştırma yöntemine ve ananas özütünün kaynağına bağlı olmaktadır. Meyve bromelain, ultra filtrasyona tabi tutulan soğutulmuş ananas suyu kullanılarak hazırlanmaktadır. Kök bromelain, ananas gövdeleri santrifüjlendiğinde, süzüldüğünde, liyofilize edildiğinde ve dondurularak kurutulduğunda yapılır. Bromelain, proteinleri parçalayan farklı tiol endopeptidazların bir karışımıdır. Ayrıca fosfataz, glukozidaz, peroksidaz, selülaz ve eskaraz gibi diğer enzimleri de içerir. Bromelain ayrıca bazı proteaz enzimlerinin proteinleri parçalamasını önleyen proteaz inhibitörleri içermektedir.Bromelain Nedir, Bileşenleri ve Yan Etkileri Nelerdir?
Bromelain’in anti-enflamatuar ve anti-kan pıhtılaşma etkisi muhtemelen protein sindirim aktivitesinden kaynaklanmaktadır. Alternatif olarak, yanıkların iyileşmesine ve diğer mekanizmalarla tümör büyümesinin önlenmesine yardımcı olabilir.Ticari olarak temin edilebilen bromelain, proteolitik aktivitesine ve anti-inflamatuar ve tümör inhibe edici aktivitesi gibi sağlık üzerindeki diğer etkilerine göre değerlendirilir. Bromelainin faydaları olduğu ve olmadığı yönünde iki görüş bulunmaktadır ve bu iki gurubun iddiaları şu şekildedir.
Faydaları olduğunu düşünenlerin iddiaları:
• Osteoartriti iyileştirebilir
• Derin yanıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir
• Cerrahi ağrıyı artırabilir
• Sinüziti iyileştirebilir
Faydaları olmadığını düşünenlerin iddiaları:
• Çoğu fayda için yetersiz kanıt bulunmaktadır.
• Sindirime ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir
• Hamile ve emziren kadınlar için bilinmeyen güvenlik profili
• Birkaç ilaç ve takviyenin emilimini artırabilir

Tıp Literatüründe Yeri

Güney Amerika yerlisi ve Hawaii halk tıbbının aziz bir parçası olan ananas, bromelain enziminin dünyasındaki en zengin kaynaklardan biridir. Birkaç endopeptidaz ve fosfataz, glukozidaz, peroksidaz, selülaz, eskaraz ve proteaz inhibitörleri gibi bileşiklerden oluşur. Genellikle ekstrakt veya ek formda satılan bromelain, meyvenin etinden ziyade ananas saplarından veya çekirdeklerinden ekstrakte edilen enzimleri ifade eder.
Hazımsızlıktan alerjilere kadar her şeyi tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak yaygın olarak kullanılan ananas sadece bu enzimle dolmakla kalmaz, aynı zamanda C vitamini, B1 vitamini, potasyum, manganez ve bitki besleyicileri ile de doludur. Ananasın birçok faydası olsa da, iyileştirici güçlerinin gerçek sırrı kesinlikle bromelain bileşenidir.
Tıp dünyasında, bu büyüleyici bileşik geleneksel olarak güçlü bir anti-enflamatuar ve şişme önleyici ajan olarak kullanılmıştır. Araştırmalar ayrıca fibrinolitik, antiedematöz ve antitrombotik özelliklere sahip olduğunu, yani kan pıhtılarını, ödem ve şişmeyi önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Geçmişte, bu enzim aynı zamanda bir et yumuşatıcı olarak da kullanılıyordu, çünkü gerginliği, iltihaplı kasları ve bağ dokusunu yatıştırmaya ve rahatlatmaya yardımcı oluyor. Ek olarak, son çalışmalar bu enzimin parçalarında akciğer metastazını durdurduğuna dair kanıt bulmuştur, bu da bromelainin potansiyel olarak kanser de dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılabileceğini düşündürmektedir. Bromelain Nedir, Bileşenleri ve Yan Etkileri Nelerdir?
Bromelain’in tıbbi faydalarını değerlendiren 1.600’den fazla makaleyi içeren bilimsel literatüre bakıldığında, bunun aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanıldığını göstermektedir:
• ACL gözyaşı gibi bağ dokusu yaralanmaları
• Burkulmuş ayak bilekleri
• Tendinit
• Alerjiler
• Artrit, eklem ağrısı ve osteoartrit
• Mide ekşimesi veya ishal gibi sindirim sorunları
• Kardiyovasküler hastalıklar
• Astım
• Otoimmün hastalıklar
• Kanser
• Enflamatuar barsak hastalığı
• Bronşit ve sinüzit gibi sinüs enfeksiyonları
• Cerrahi travma ve cilt yaralarının veya yanıklarının yavaş iyileşmesi
• İlaçların, özellikle antibiyotiklerin ve ilaç almaktan kaynaklanan semptomların zayıf emilimi

Yan Etkiler ve Önlemler

Bromelain bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ananas alerjisi olan insanlar bromelain takviyeleri almamalıdır. Bromelain’e alerjik reaksiyonlar lateks, buğday, kereviz, papain, havuç, rezene, selvi poleni veya çim polenine alerjisi olanlarda daha yaygındır. Bromelain normal dozlarda alındığında muhtemelen güvenlidir. En sık görülen yan etkiler hafiftir ve diyare, bulantı, şişkinlik, baş ağrısı, yorgunluk ve deri döküntüsüdür. Emilimini ve aktivitesini iyileştirmek için bromelain’i aç karnına yemeklerden uzak tutmak daha iyidir. Bununla birlikte, bu bazı insanlarda mide rahatsızlığına neden olabilir. Güvenlik verilerinin eksikliği nedeniyle, hamile veya emziren kadınlar bromelain takviyelerinden kaçınmalıdır.

İlaç ve Takviye Etkileşimleri

Bromelain kan pıhtılaşmasını azaltabilir, bazı antikoagülan ilaçların (varfarin gibi) etkilerine katkıda bulunabilir ve diğer kan incelticilerinin (heparin gibi) alımını artırabilir. Bu nedenlerden dolayı, kan inceltici veya planlı cerrahi prosedürü olan kişiler, kanama ve morarmayı önlemek için bromelain’den kaçınmalıdır. Balık yağı gibi kanı inceltebilecek diğer takviyelerle birlikte kullanıldığında da dikkatli olunması önerilir. Bromelain ayrıca aşağıdaki ilaçların alımını artırmaya yardımcı olabilir:
• Tetrasiklinler
• Penisilin
• Floresein
• Glutatyon
Dozaj
Bromelain FDA tarafından herhangi bir durum için onaylanmadığından resmi bir doz yoktur. Bromelain’in davanızda tamamlayıcı bir yaklaşım olarak faydalı olup olmadığını ve hangi dozu alınması gerektiği doktorla görüşülmelidir. İnsan osteoartrit çalışmalarında, bilim adamları 540-1890 mg/gün aralığında dozlar kullanmışlardır. Düşük dozlar her zaman iyi tolere edilirken, yüksek dozlar kullanan çalışmalarda çelişkili sonuçlar elde edilmiştir. Güvenliğini değerlendirmek için daha uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kullanıcı Yorumları

Bromelain Nedir, Bileşenleri ve Yan Etkileri Nelerdir?Çoğu kullanıcı cerrahi ve kronik ağrının giderilmesi için bromelain takviyeleri aldı. Birçoğu sonuçlardan memnun kaldı ve daha az ağrı ve şişlik yaşadığını ve ağrı kesicileri kestiğini bildirmektedir. Bazı insanlar sinüzit ve sindirim sorunları için bromelain kullandılar ve normalde iyi sonuçlar da almışlardır. Bir kullanıcı, kan pıhtılarını önlemek için bromelain aldığını ve 50 yaşın üzerindeki herkes için bir zorunluluk olduğunu düşünmüştür. Ancak, birkaç kullanıcı ekin kendileri için çalışmadığından şikâyette bulunmuştur.

Kaynakça:

stanfordchem.com
examine.com
neurohacker.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. Saime diyor

    Bromelain zayıflamaya kullanılıyormu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku