Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Burun Estetiği Nedir?

0 605

Burun estetiği, tıp dilinde rinoplasti olarak bilinen bir estetik uygulama şekli olup, burun şeklinde yapılan değişiklik ve düzeltmelere yönelik operasyonları içermektedir.

Burun estetiği operasyonları, estetik açıdan burun yapısında değişiklik yapma isteğinin yanı sıra, burunda et büyümesi, burundaki eğrilik ya da kaza, yaralanma vb. durumlarda ortaya çıkan burun kırılmaları gibi durumlarda da uygulanmaktadır.

burun-estetigi-doktorla-gorusme

Genel anlamda, burun estetiğinde amaçlanan, kişilerin yüz şekline ve yapısal özelliklerine göre, burun şeklinin yüze en şekilde düzeltilmesidir.

Burun estetiği, estetik operasyonlar arasında en kompleks ve en zor cerrahi uygulamalardır. Kişilerin farklı yüz yapılarına ve anatomik özeliklere sahip olması nedeniyle, kişiye özel bir ameliyat gerektiren burun estetiği operasyonları, aynı zamanda solunum yolları ile bütünleşik bir çalışma gerektirmektedir. Bu açıdan, farklı sistemleri bir arada yürütmek operasyonun en karmaşık tarafını ifade etmektedir. Ek olarak, yüzde görünür olan burunda hata payının neredeyse sıfır olarak öngörülmesi de, zorluk derecesini arttırmaktadır.

unlulerin-burun-estetikleri8

Buru estetiği operasyonuna başlanmadan önceki en önemli aşama, burun için yapılacak detaylı muayene ve analiz çalışmasıdır. Günümüzde teknolojik gelişmelere paralel olarak, bilgisayar sistemlerinin üç boyutlu uygulamaları destekler hale gelmesi, operasyon öncesinde, burun değişimini görmeye imkân sağlamaktadır. Yapılan üç boyutlu muayenelerinin ardında, kemik ve kıkırdak doku muayenelerini takibe, operasyon süreci ile işleme devam edilmektedir.

Operasyon sonrası, kişiler için zaman zaman zorlu bir süreç olabilmektedir. Ameliyat bitimde buruna termoplastik bir koruyucu konulur ve 7 gün boyunca kalması sağlanır. Bu koruyucu daha rahat nefes almaya ve daha çabuk iyileşmeye yardımcı olurken, yine de, operasyon sonrası azami dikkat ve koruma gerektiren bir süreçtir.

Yazar:Gamze Erciyes

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku