Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bütçe Yönetimi Nasıl Yapılır?

0 370

Kişisel bütçe planını yapmaya başlamak, hayatınızın maddi açıdan düzene gireceğine bir işarettir. Özellikle bu alanda doğru bir bütçe yönetimi yaparak, kısa süre içinde hayallerinizde yer edinmiş yatırımları gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Kredi Kartlarını Hayatınızdan Çıkarın

Eğer kişisel bütçenizi doğru bir şekilde yönetememekten şikayetçi iseniz bunun nedeninin kredi kartlarından geçtiğini belirtmek gerekiyor. Ülkemizde pek çok kredi kartları nedeniyle uzun zamanlı olarak Bütçe Yönetimi Nasıl Yapılır?bir mağduriyetler yaşanmaktadır. Bu tarz durumları hiç yaşamamak için mümkün olduğu kadar kredi kartlarından kaçınmanız gerekiyor. Bunun yerine daha çok nakit taşıyabilir veya banka kartlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Sadece İhtiyaç Olan Şeyler

Kişisel bütçe planı yaptığınızda tam olarak ihtiyaçlarınızın ve lüzumsuz harcamaların tespitini yapmış olursunuz. Bu sayede aylık olarak pek ihtiyacınız olmayacak harcamaları bu şekilde hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Örneğin dışarıda haftada 3 kez kahve içme alışkanlığınız varsa bunun haftalık olarak 30 TL, aylık olarakta 120 TL kaybettirdiğini unutmamalısınız. Bu tarz alışkanlıklarınızı gözden geçirerek tam olarak hangi harcamaların gereksiz olduğunun tespitini yapabilirsiniz.

Harcamaların Kontrolü

Her türlü harcamayı bir yere not etmediğiniz zamanlarda bunların takibini kolay bir şekilde yapabilmeniz ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Bu nedenle aldığınız en küçük eşyalardan yüklü alışverişlere kadar pek çok tutarı not almaya başlamalısınız. Bu sayede yapmış olduğunuz harcamaları tam olarak görürken bunların hangisinin keyfi olduğunuda görebilirsiniz. Özellikle küçük çaplı olarak karşımıza çıkan ama aylık olarak hesaplama yaptığımız zamanlarda oldukça yüksek tutarlara ulaşan harcamalara veda etmenizin zamanı artık gelmiş demektir. Bunlardan kurtulduğunuz vakit damlaya damlaya göl olur lafının etkilerini tam olarak görmüş olacaksınız.

Aylık Gelirinizi Ayırın

Elinize her ay geçen gelirin bir miktarını kenara atmanızda fayda var. Özellikle birikim konusunda çok fazla zorluk yaşıyorsanız öncelikle birikim yapabilmek için küçük miktarlarda birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Örneğin aylık olarak kenara 300 lira bile atsanız, 12 ayın sonunda elde edeceğiniz miktar 3600 TL olacaktır. Bu tarz küçük Bütçe Yönetimi Nasıl Yapılır?miktarlarla işe başlayabilir alıştığınız zamanlarda bu miktarı daha çok arttırmak için çaba gösterebilirsiniz. Bir süre sonra bu şekilde hayalinizde yer edinen eşyaya da kavuşmuş olursunuz.

Alışverişlere Dikkat

Özellikle bayanlar alışveriş konusunda kendini sınırlandırmakta biraz daha zorluk yaşayabiliyor. Bu tarz kötü alışkanlıkları bitirebilmek için sadece indirim günlerini takip etmekte yarar var. Zira bu alışkanlığınızı tam olarak bitirememekten yakınıyorsanız, indirim günleri bir nebzede olsa derdinize çare olacaktır. Bu sayede diğer günlere nazaran daha az ücret ödemiş olursunuz.

Yazar: Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku