Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çağımızın Korkulu Rüyası: Kuş Gribi

0 329

3827_kus_gribi1Bugünlerde, görsel medya da ve gazetelerde kuş gribi hakkında sıkça haberler ve yazılar yer almakta, bende bu haberler üzerine bu konu hakkında bir şeyler yazmak istedim.

Çağımızın en korkulu hastalıklarından olan kuş gribi, ölüme kadar varabilen sağlık sorunlarına yol açan, genellikle hayvanlarda insanlara geçen bir hastalıktır. Özellikle H5N1 olarak adlandırılan mikrop; bu hastalığa yakalanan insanları genellikle öldürmektedir. Yapılan tüm çalışmalara ve araştırmalara rağmen bilim insanları, bu hastalığı tam anlamıyla tedavi edebilecek bir yöntem bulamamışlardır. Bu hastalığa yakalanan kişilerde başlangıç aşamasında görülen belirtiler, aşırı derecede ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ve adale ağrılarıdır. Bu hastalık daha ileri safhalara geçtiğinde, zatüre ve solunum zorluğu gibi ileri derecede sağlık problemlerine yol açmaktadır. Hastalık sonucunda solunum zorluğundan dolayı hücrelere yeterli oksijen gitmediğinden vücut morarmaya başlamaktadır. Bahsetmiş olduğum bu belirtiler yapılan araştırmalara göre, hasta olan kişi ile temasa geçildikten sonra ilk 2 saat ile 4 saat arasında başlayıp 3 ile 4 güne kadar kendini göstermektedir.

3827_kus-gribi-belirtileriVirüsün ilk olarak kanatlı hayvanlarda görüldüğü tespit edilmiştir. Virüsün görüldüğü bölgelerde ki insanlar ve özellikle de tüm kanatlı hayvanlar risk altındadır. Virüs, çok hızlı olarak yayılmaktadır. Virüsün hayvanlarda ki belirtileri iki şekilde olmaktadır çok nadir olarak görülen ilk belirti, çok ağır geçmemek üzere tüylerde kırışıklık ve yumurta veriminde azalma olarak görülmektedir. İkinci belirti ise öldürücü etkiye sahiptir. Bu hastalığa yakalanan kanatlı hayvanların tamamı hatalığın etkilerinin görüldüğü ilk gün ölmektedir. Bu ölümcül hastalık ilk olarak İtalyada, 1978 yılında tespit edilmiştir. Özellikle yabani ve gezgin kuşlarda bu hastalık görüldüğünde tehlike çok büyük boyutlara ulaşmaktadır. Bu gribin bulaştığı kuşlar çok rahat bir şekilde gribi diğer kuşlara bulaştırabilmektedir ve bir salgına sebep olmaktadırlar.

3827_kus_gribi_ilaclama

Bu hastalığın ölümle sonuçlanan etkilerinin yanı sıra ekonomik zararları da çok büyük boyutlara ulaşmaktadır. Hastalık yayıldığında, belirtilerin görüldüğü bölgedeki tüm kanatlı hayvanlar ve kümeslerde ki canlılar ölümle sonuçlanan tehlikeler ile karşı karşıyadır. Bu ölümcül virüsün yayılmasının önlenmesi için kuş gribine yakalanan hayvanlar en hızlı şekilde öldürülmeli ve kireçlenerek yada gerekli derinlikte çukurlar kazılarak buralara gömülmeleri vasıtasıyla virüsün yayılması bir nebze olsun azaltılmaktadır.

Kuş gribinin görüldüğü bölgedeki kümesler en kısa sürede karantinaya alınarak, gerekli dezenfeksiyonların en ince ayrıntısına kadar yapılması gerekmektedir. Yapılan incelemeler de bu virüsü içeren hayvan dışkısının 1 gramı 1 milyona yakın kanatlı hayvanı hastalık bulaştırabilecek kadar tehlikelidir.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku