Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çarpıcı Renkleri Olan Siyah-Beyaz 20 Hayvan

0 8.071

Hayvanlarda görülen renkler çok dikkat çekicidir. Bu benzersiz modeller, hayvanın dış çizgisini kırar ve diğer hayvanların onu tespit etmesini zorlaştırır. Muhteşem çizgileri ile kaplanlardan, renkli kuş tüyleriyle öten kuşlar, çarpıcı kanatlarıyla kelebekler gibi canlılardan bahsedilirken zebralardan nadir olarak bahsedilir. Siyah beyaz dendiğinde çoğu insan, zebraların ve dev pandaların ötesine gidemez ve siyah-beyaz hayvanlar renkli hayvanlar gibi dikkati çekmez. Pandalar ünlüdür çünkü sevimlidir, sevimliliği güzelliği ya da rengi yüzünden değildir. ‘Renkli’ kelimesi, dışarıdaki çoğu insan için güzellikle eş anlamlı olmuş gibi görünmektedir.

Dev Panda

Bilimsel adı Ailuropoda melanoleuca olarak bilinen Dev pandalar, Çin’in güneyinde bulunan yerli ayılar türündendirler. Zebralar gibi dev pandalar da farklı siyah-beyaz görünümleriyle bilinirler. Kulaklarında siyah kürk, göz yamaların da, omuzlarında ve bacaklarında beyaz kürkleriyle tamamlanırlar. Bu bilimsel adını Ailuropoda melanoleuca’yı, siyah ve beyaz kedi ayağı anlamına gelir. Renklendirmelerinin onlara nasıl yardımcı olduğu henüz belli değildir. Bir teoriye göre, görünüşlerinin karla kaplı kayalık habitatlarında iyi bir şekilde birleşmesi ve böylece avcılara karşı etkili kamuflaj sağlamalarından olduğu düşünülmektedir.

Katil Balina

Bilimsel adı Orcinus orca olarak bilinen Katil balina veya orkalar, deniz biyomunda en üst seviye de bir avcıdırlar. İsimlerine rağmen, aslında okyanus yunusu ailesinin bir üyesidirler. Türleri dünyanın hemen her yerinde bulunur ve belirgin renklendirmesiyle tanımlanabilirler. Bu balinaların beyaz göğüsleri, yanları ve sırt kısmı siyahtır. Ayrıca, her gözün üstünde ve biraz arkasında beyaz bir yama vardır. Katil balinaların renklendirilmesi, çarpıcı renklendirmenin başka bir örneğidir. Ancak tek fark, diğer türlerin tespit etmesini zorlaştırarak, yırtıcı hayvanlara yardımcı olmasıdır.

Kokarca

Bilimsel adı Mephitidae olan Kuzey Amerika’da bulunan bu siyah-beyaz kokarca türleri; çizgili kokarca (Mephitis mephitis), doğu benekli kokarca (Spilogale putorius), batı benekli kokarca (Spilogale gracilis), kapüşonlu kokarca (Mephitis macroura) ve domuz burunlu kokarca (Conepatus leuconotus) içerir. Bunlardan, çizgili kokarcalar en yaygın olanlarıdır ve siyah gövdeleriyle kolayca tanımlanabilirler. Her iki taraf boyunca uzanan beyaz şeritleri vardır ve daha geniş bir beyaz yama oluşturmak için enine doğrudur. Doğulu ve batılı benekli kokarcalar bile çizgilidir, ancak çizgili kokarcalardan farklı olarak çizgileri kırılır. Öte yandan, domuz burunlu kokarcalar, başından kuyruğunun tabanına kadar uzanan tek, geniş beyaz bir şeritleri vardır. Ve kapüşonlu kokarcalara gelince, adını boynundaki beyaz kürklü yakalarına borçludurlar.

Malayan Tapiri

Bilimsel adı Tapirus indicus olan Malayan tapiri, dünyada ki beş tapir türlerinin en büyüğü olma özelliğine sahiptirler. Ayrıca, Asya’ya özgü tek tapirdirler. Yarı siyah ve yarı beyaz görünümü ile kolayca tanınabilirler. Temel olarak, omzundan arkaya uzanan beyaz bir yama ile siyah renklidirler ve ek olarak, kulak uçları da beyazdır. Malayan tapiri IUCN tarafından nesli tükenmekte olan bir tür olarak kaydedilmiştir.

Siyah-Beyaz Yakalı Lemur

Çarpıcı Renkleri Olan Siyah-Beyaz 20 HayvanBilimsel adı Varecia variegata olan ortak adına göre, siyah-beyaz karıştırılmış lemurlar, bu iki rengin parlak bir karışımına sahiptirler. Karnı, kuyruğu, elleri, ayakları, iç uzuvları, alın, yüz ve taçları siyahken, yanları, sırtları, arka bacakları ve arka kısımlarında beyaz kürkleri vardır. Bir erkek ve dişi arasındaki rengi sadece renklerine göre ayırt etmek zordur. Siyah-beyaz karıştırılmış lemurun bir başka ilginç gerçeği de, lemur ailesinin en büyük eski üyesi olmasıdır.

Doğu Siyah Beyaz Kolobus

Bilimsel ad Colobus guereza doğu siyah beyaz kolobus, Afrika’ya özgü beş siyah beyaz kolobustan biridir. Çoğunlukla siyah renklidir, yüzlerinde kalın beyaz dış kürk halkaları vardır ve vücutların her iki tarafında uzun beyaz tüyleri bulunmaktadırlar. Bunun yanı sıra, uylukları boyunca bir beyaz kürk şeritleri vardır. Kuyruklarının sonunda bir tutam beyaz tüyleri bulunmakta ve uzunlukları bir hayvandan diğerine farklılık göstermektedir. Geoffroy siyah beyaz kolobusu (Colobus vellerosus), Angola siyah beyaz kolobusu (Colobus angolensis) ve Satanik siyah kolobusu (Colobus satanas), doğu siyah-beyazına çarpıcı bir benzerlik göstermektedir. Batı siyah-beyaz kolobusu (Colobus polykomos), sadece bıyık ve göğsünde beyaz bir kürk olduğu için ayrı bir istisnadır. Kuyruklar bağlamında, yalnızca Satanik siyah kolobusun uzun siyah bir kuyruğu vardır.

Zebra

Üç zebra türü vardır: ovalar zebra (Equus quagga), Grevy zebra (Equus grevyi) ve dağ zebra (Equus zebra). Siyah-beyaz çizgili kürkleriyle karakterize edilirler. Zebraların daha önce beyaz üzerine siyah çizgili hayvanlar olduğu düşünülmüştür. Ancak araştırmacılar daha yakın zamanda, beyaz çizgili siyah olduklarını gösteren kanıtlar bulmuşlardır. Daha ilginç olarak, insanların parmak izleri nasıl kişiye özgü ise, aynı şekilde zebralarda, şeritler her bir hayvana özgüdür. Bu siyah-beyaz çizgiler çarpıcı renklendirme kamuflaj tekniğini kolaylaştırır. Zebralar bir sürünün içindeyken avcılar, bir bireye atılmayı ve saldırmayı zor bulurlar. Ek olarak, bu çizgiler aynı zamanda tanımlama konusunda onlar için de kullanışlı olmaktadır.

Kaliforniya Kral Yılanı

Bilimsel adı Lampropeltis getula californiae Kaliforniya Kral yılanı, batı Amerika Birleşik Devletleri ve kuzey Meksika’ya özgü zehirsiz bir kolubrid türdür. Esas olarak beyaz lekeli siyah tonlarında ve göz alıcı bir renklenme sağlar. Nadir olmasına rağmen, kahverengi Kaliforniya krallarının beyaz işaretli yılanlar da olduğu bilinmektedir.

Beyaz Kaplan

Bu kara ve beyaz hayvanlar listesindeki kaplanın varlığı şaşırtıcı olsa da, ancak beyaz kaplan bu listede yer almaktadır. Beyaz kaplanın ayrı bir kaplan türü olmadığı, ancak Bengal kaplanının (Panthera kaplanı) mutant bir varyantı olduğuna dikkat çekmek önemlidir. Bengal kaplanı turuncu renkli kürkünü pheomelanin pigmentinin varlığına borçludur ve bu nedenle bu pigmentin yokluğunda hayvan beyaz hale gelmektedir.

Zebra Kırlangıç Kelebeği

Çarpıcı Renkleri Olan Siyah-Beyaz 20 HayvanZebra kırlangıç kelebeğinin bilimsel adı Protographium marcellustur. Tüm kelebekler renkli değildir. Siyah beyaz ve çok güzel olan bazı türler de vardır. Bu türlerden biri, doğu Amerika Birleşik Devletleri ve güneydoğu Kanada’da bulunan zebra kırlangıç kelebeğidir. Siyah-beyaz çizgileri bir zebranınkine ve dolayısıyla ismine benzemektedir. Renklenmesinin yanı sıra, türler kendine özgü kanat şekli ve muhteşem uzun kuyrukları ile tanımlanabilir.

Büyük Ağaç Perisi Kelebeği

Bilimsel adı Idea leuconoe olan büyük ağaç perisi kelebeği, diğer bir ayırt edici siyah-beyaz kelebek, Filipinler, Malezya ve Güneydoğu Asya’da çevresindeki bölgelerde bulunur. Dağınık siyah benekli beyaz renktedir. Yaklaşık 6 inç kanat açıklığı ile alışılmadık derecede büyüktür.

Adelie Pengueni

Bilimsel adı Pygoscelis adeliae olan Adelie Pengueni Antarktika kıyılarında bulunmaktadır. Penguenlerin çoğu siyah ve beyaz renktedir, ancak penguenlerin bu klişe görüntüsüne sadık kalan bir türdür. Çünkü hepsi siyah ve beyaz değildir. Çoğunlukla siyah renkli, beyaz bir göbeğe sahiptirler, sonuçta bir smokin giyiyormuş gibi görünürler. Dahası, başında gözden göze uzanan beyaz bir yamaları vardır ve ağırlıklı olarak siyah beyaz olan diğer penguen türleri arasında Çember Sakallı pengueni (Pygoscelis antarcticus), Fiordland tepeli pengueni (Eudyptes pachyrhynchus), Afrika pengueni (Spheniscus demersus) vb. bulunur.

Siyah-Beyaz Ötleğen

Penguenler, dünyadaki tek siyah-beyaz kuşlar değildir. Siyah ve beyaz tüyleri olan türlerin bir başka örneği, Mniotilta cinsinin yalnız üyesi olan siyah-beyaz ötleğendir bilimsel Mniotilta variadır. Dünya ötleğeni adını tamamen siyah ve beyaz çizgili kaplı tüylerinden almıştır. Bu kuşun uçarken belirginleşen iki beyaz kanat çubuğu vardır. Ayrıca, bu ötleğen türünün alt tüylerinin alt kısımları siyah lekelere sahiptir. Erkekleri çoğunlukla siyah olsa da, dişileri soluk renklidir.

Kara Sırtlı Sumru

Bilimsel adı Onychoprion fuscatus Kurumlu sumru ya kara sırtlı sumrudur. Beyaz alt kısımlarını tamamlayan siyah üst kısımları, bacakları ve kuyruğu ile tanımlanabilir. Renklendirme açısından, doğal habitatını paylaştığı sürmeli sumruya (Onychoprion anaethetus) biraz benzemektedir. Ancak, kurumlu sumru daha koyu bir üst kısma sahiptir. Kurumlu sumruya ait iki alt tür vardır, Atlantik kurumlu sumru (Onychoprion fuscatus fuscatus), belirgin beyaz alt kısımları ve Hintpasifik isli sumru (Onychoprion fuscatus nubilosus), açık gri veya donuk beyaz alt kısımları ile tanımlanabilir.

Ustura Gagalı

Çarpıcı Renkleri Olan Siyah-Beyaz 20 Hayvan

Bilimsel adı Alca torda olan ustura Gagalı, alt tarafı beyaz üst tarafı siyah olan, sadece üreme için karaya gelen bir deniz kuşudur. Gagasının başında, boynunda ve sırtında siyah tüyleri vardır. Bunun yanı sıra, ayakları da siyah renklidir. Daha yakından bakıldığında gözlerinden faturanın sonuna kadar uzanan ince beyaz bir çizgileri görülür. Renklenme söz konusu olduğunda hem erkekler hem de dişiler aynıdır ve bu nedenle, onları ayırt etmek için boyutlarındaki farklılıklara güvenilmelidir.

Kara Gagalı Saksağan

Kuzey Amerika’nın batı bölgelerinde bol miktarda bulunan kara gagalı saksağan bilimsel adıyla Pica hudsonia vardır. Bu kuş, büyük ölçüde siyah ve beyazdır, kanatlarında siyah tüyler ve siyah ayakları vardır. Ancak kuyruğunda mavi veya mavi-yeşil renkler olabilir. Ek olarak, büyük beyaz işaretler vardır, yani kuş uçarken açıkça görülebilen, kuşun kanatlarının dış kenarı boyunca çıkıntı yapan tüyler bulunur.

Valais Kara Burunlu Koyun

Siyah-beyaz kürk mutlaka vahşi hayvanlarla sınırlı değildir. Yerli türler bile zarif bir kombinasyona sahiptir. Örneğin İsviçre’nin valais bölgesinden valais siyah burunlu koyunun ırkı, siyah yüzlü, kulakları, dizleri ve bacakları beyaz, kabarık tüyleri ile karakterize edilir. Ayrıca, bu bölgeden gelen bir keçi ırkı olan valais, ön yarısı siyah tüylü, arka yarısı ise beyaz tüylüdür, siyah-beyaz bir kürkle belirgindirler.

İnekler

Siyah-beyaz ineklerden bahsedildiğinde, dikkat çeken iki ırk Holstein Friesian ırkı ve Kuşaklı Galloway ırkıdır. Dünyanın en yüksek üretimli süt hayvanı olmakla övünen Holstein Friesian ırkı, hemen hemen tüm siyahlardan bütün beyazlara kadar değişen siyah-beyaz renklere sahipken, Belted Galloway sığır ırkı, tamamen çevrelenen belirgin bir geniş beyaz kuşağa sahiptir.

Köpekler

Köpekler birkaç farklı renklerde olur. Siyah-beyaz ırklı köpeklerde akla gelen ilk cins dalmaçyalı ırkıdır. Bu cins, beyaz zemin üzerine siyah lekeler ile kolayca tanımlanabilir. Beyaz üzerinde kahverengi lekeler ile dalmaçyalı bir köpek olsa da, kombinasyon beyaz üzerine siyah noktalar gibi yaygın değildir. Diğer ırklar arasında kafasında siyah işaretler olan beyaz Guatemala dogo; beyaz işaretli siyah olan karelya ayı köpeği çoğunlukla siyah beyaz bir palto kullanan stabyhoun ırkı vb.dir.

Kediler

Çarpıcı Renkleri Olan Siyah-Beyaz 20 HayvanKedilerde köpekler gibi, her renkte olabilir. Bazı kediler düz renklidir, yani tamamen tek renklidir, bazıları iki renklidir, yani iki rengi beyazdır, başka bir renkle bnirleşir. Bu iki renkli kedilerin içinde 1-10 arasında değişen desenler vardır. 1 tamamen siyah kürkü ifade ederken, 10 tamamen beyaz kürkü ifade eder. Beyaz kürkü başka bir siyah kedinin yüzü, pençeleri, boğazı ve göğsü ile sınırlıysa, buna smokin kedisi denir.

Kaynakça:
animals.sandiegozoo.org
stlzoo.org
a-z-animals.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku