Leopar 2A7+ Nasıl Bir Tanktır?

Bu tank ilk kez 2010 yılında Alman firması Krauss-Maffei Wegmann (KMW) tarafından Eurosatory sergisinde gösterildi.
Leopar 2A7+ tankı, hem geleneksel muharebe operasyonlarında hem de şehirdeki operasyonlarda kullanılmak üzere optimize edilmiştir.

Leopar 2A7 +, 55 kalibrelik bir varil uzunluğuna sahiptir. 120 mm’lik pürüzsüz sondaj tabancası Rheinmetall markası ile donanmış Leopar 2A6’nın bir yükseltisidir. Leopar 2A4 / Leopar 2A5 versiyonunun en son Leopar 2A7+ standardına kısa bir 120mm tabanca, namlu uzunluğu 44’lük ölçü ile yükseltme imkanı da var.

Leopar 2A7+ da 12.7 mm kalibrelik bir makineli tüfek ve 76 mm bomba atar ile uzaktan kumandalı KMW FLW 200 ile bir muharebe modülünü içerir. Sağ kalımı arttırmak için (özellikle RPG’lerden), frontal arkın yanı sıra gövdenin ve kulenin yanları boyunca ek pasif zırh yerleştirilmiştir. Gövde ve kulenin ana modifikasyonları ile birlikte, gövdenin dibine ek modifikasyonlarda yapılabilir. Durumsal farkındalık, gelişmiş mürettebat görüntüleme kameraları aracılığıyla tüm mürettebat üyelerine; komutan, nişancı ve sürücü için 360 derecelik tam bir bakış açısı sağlar.

Yüksek sıcaklıklarda yaşam koşullarını iyileştirmek için kulenin kıç kısmına bir klima sistemi yerleştirilmiştir. Sabit ve yerleşik ekipmana güç sağlamak için, gövdenin sağ arka tarafına bir yardımcı güç ünitesi kurulmuştur. sürücüye yakın piyade telefonlarını bağlamak için bir yer vardır. Gerekirse, tank bir bıçakla donatılabilir. Modern mermiler mühimmat olarak depolanabilir. Uzaktan kumandalı yardımcı savaş modülü mevcuttur. Mürettebatın çevredeki tank piyadesi ile bilgi alışverişinde bulunmasını sağlayan bir iletişim sistemi mevcuttur.

Ana motor ihtiyaç duyulmaksızın çok sayıda elektronik sistemlere elektrik besleyen yardımcı güç ünitesi sağlamaktadır.

Her ana muharebe tankını tek bir otomatik lojistik destek sistemine dahil edecek şekilde tasarlanan ekipmanların kurulmuştur. Bu, mühimmat, yakıt ve diğer lojistik varlıklarla tank üniteleri tedarik sürecini büyük ölçüde basitleştirir ve hızlandırır.
.
Makinenin güvenliğini güçlendirmenin en önemli faktörlerinden biri, ROSY duman ekranını kurmak için Rosein’in sisteminin kurulmasıdır. Algılanan ışınlama yönü üzerinde, sadece 0.6 saniyeden daha az bir mesafede, çok merkezli bir duman bulutu oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda, tankın anti-tank füzelerinin kitlesel bir yaklaşımı durumunda yenilgiden hızla kurtulmasını sağlayan dinamik bir duman “duvarı” oluşturur.

Tankın yerleşik ekipmanı, iki düzlemde stabilize edilmiş optik-elektronik bir algılama sistemi içerir. Termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe bulucu içerir. Durum bölmesini değerlendirmek için gerekli komutan ve topçu – hedef, menzil, mühimmat türü, sistemin durumu – savaş bölmesindeki ekranda görüntülenir. Hem savaş alanının dairesel bir panoramasını hem de normal bir görüşte görünen parçasını görüntüleyebilir.

Savaş alanında, komutan ve topçu üzerindeki yükü azaltan sürekli dairesel gözlem, bilgi sistemi (SAS) tarafından sağlanır. İşlevleri, olası hedeflerin otomatik olarak algılanmasını ve izlenmesini içerir. Üç 60 derecelik lens alanı açısını ve yüksek çözünürlüklü renkli kamera ve bir gece görüş bileşenleri vardır, her biri kulenin köşelerinde (düşük fiyatlarla değişiklikler sadece iki tanesi yüklenmiş olabilir rağmen) SAS dört optik modülden oluşmaktadır. Mürettebatın tepki zamanını tehdide düşürmek için, tespit edilen SAS hedefi ile ilgili bilgi, MSA’ya, öncelikle kulenin çatısında bulunan yeni nesil Qimek uzaktan kumanda modülüne aktarılabilir.

Daha önce de belirtildiği yüksek patlayıcı kabuk DM 11’e ek olarak , tungsten alaşımının bir çekirdek ile donatılmış 570 mm ayrılabilir tepside oluşturulan DM-53’ün uzunluğu ile tüylü küçük kalibreli mermi, ortam sıcaklığından bağımsız olarak sabit balistik özellikler göstermektedir. Mermiler “çift” reaktif zırhı delmek için özel olarak optimize edilmiştir ve karşısındaki her türlü modern tankı enfekte edebilmektedir. Bu zırh delici mühimmat, hem 44 hem de 55 kalibreli bir namlu uzunluğu ile 120 mm Rheinmetall markalı pürüzsüz sondaj tabancalarından ateşlenebilir.

Tankın tümleşik ekipmanının kompleksi, aynı şirket Rheinmetall tarafından geliştirilen INFOCHOS taktik kontrol sistemine entegre edildi ve tugay komutanından ayrı bir asker veya muharebe aracıyla bilgi dağıtılmasına izin verilebilir hale geitrildi. Bu sistem Yunanistan, İspanya, İsveç ve Macaristan silahlı kuvvetlerinde kullanılmaktadır.

Özellikler

Ağırlık, 67500 kg
Uzunluk, 10970 mm
Genişlik, 4000 mm
Yükseklik, 2640 mm
Motor gücü, 1500 hp
Karayolu boyunca azami hız, 72 km / s
Karayolu üzerinde seyir aralığı, 450 km
Kalibre, 120 mm
Namlu uzunluğu, 55 kalibre

Kaynakça:
History CH

Yazar: Tuncay Bayraktar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar