Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cathay Pasific Nasıl Bir Havayoludur?

0 229

Cathay Pasific, Asya ülkelerinden Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Hong Kong’un ulusal bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olan Hong Kong özerk bir yapıya sahiptir. Değişik bir hukuki muhteviyata sahip olan Hong Kong vatandaşları bir an önce Çin Halk Cumhuriyeti himayesinden ayrılmak istemektedir. Ülke son derece zengin olup, Çin Halk Cumhuriyeti’ne kıyasla yaklaşık olarak 5 katı refah düzeyine sahiptir. Hong Kong dünya ekonomisi açısında da son derece önemli bir ülkedir. Ülke dünyanın en önemli limanlarından birini bünyesinde barındırmakta ve son 5 yıllık periyot incelendiğinde Hong Kong Limanı’nın dünyanın en işlek limanı olduğu tespit edilmiştir. Son derece gelişmiş bir ekonomiye sahip olan Hong Kong, havayolu taşımacılığında da ciddi bir atılım içine girmiştir. Son zamanda yapılan yeni çalışmalarla beraber dünyanın en işlek hava koridor hatlarından birine sahip olmayı başaran Hong Kong, ulusal bayrak taşıyıcısı olarak Cathay Pasific ”Airways”i kullanmaktadır. Burada şirket genel olarak sadece Cathay Pasific şeklinde anılmaktadır.

DCathay Pasific Nasıl Bir Havayoludur?ünyanın en büyük havayolu şirketlerinden birine dönüşmeyi amaçlayan Cathay Pasific, kısa sürede çok sıra dışı bir grafik yakalamış ve bu hedefe emin adımlarla gittiğini ispatlamıştır. Cathay Pasific, merkezi Hong Kong’da bulunan uluslar arası bir ticari havayolu şirketidir. Havayolu, filosunu Hong Kong Uluslar arası Havalimanı’nda bulundurmaktadır. Bir bakıma sadece küçük bir şehir ülkesinin havayolu şirketi olan Cathay Pasific, tıpkı Qatar Airways gibi oldukça başarılı bir grafik sergilemektedir. Resmi olarak 24 Eylül 1946 tarihinde kurulmuş olan Cathay Pasific, 70 yılı aşkın bir süredir dünya havacılık piyasasında yer almaktadır. Bir havayolu ittifakı olan ”Oneworld” üyesi olan Cathay Pasific, böylece Qantas gibi dünyaca ünlü havayolu şirketleriyle ”Code-Share” uçuşu gerçekleştirebilmektedir. Küçük bir şehir ülke olan Hong Kong’un en önemli markaları arasında yer alan Cathay Pasific, Hong Kong Uluslar arası Havalimanı’nda bulunan filosunda toplam 143 uçak ile faaliyet halindedir. Filoda yer alan 143 uçak ile dünyanın birçok bölgesine uçuş gerçekleştiren Cathay Pasific, ülke ekonomisine de ciddi bir katkı sunmaktadır.

Cathay Pasific, Hong Kong merkezli gerçekleştirdiği tarifeli uçuşlarla Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Okyanusya kıtalarında yer alan ülkelere seferler düzenlemektedir. Filosunda yer alan 143 uçak ile toplam 180 destinasyona uçuş gerçekleştiren Cathay Pasific, bir dünya markası olmuştur. Şirket bir finans şehri olan Hong Kong’un ulusal havayolu şirketi olarak ülkeyi dünyaya bağlamasıyla da oldukça önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Bir dünya markası olmayı başaran Cathay Pasific, resmi kayıtlara göre şirket bünyesinde yaklaşık olarak 23 bin kişiyi istihdam etmektedir. Şirketin bünyesinde bulunan diğer havayollarını da hesaba katarsak bu rakam 33,8 bine ulaşmaktadır. Cathay Pasific, Hong Kong ile İstanbul arasında da tarifeli uçuşlar gerçekleştirmektedir. Bu uçuşlar sadece Atatürk Havalimanı’ndan gerçekleştirilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.