Nagasaki Nasıl Bir Şehirdir?

Nagasaki, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya’da bulunan bir yerleşim yeridir. Japonya toprakları denilince insanın aklına II. Dünya Savaşı’nda ilk defa kullanılan bir nükleer silah olan atom bombasının atıldığı Hiroşima ve Nagasaki şehirleri gelmektedir. Her ne kadar ülkenin ana şehri ve başkenti Tokyo olsa da bu iki şehir savaştan en çok etkilen yerleşim yerlerinin başını çekmiştir. Japonya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Nagasaki, Japonya’nın Kyushu olarak ifade edilen bir adada bulunur. Bir ada olması sebebiyle bir dönem Portekiz ve Hollanda Krallıkları tarafından da etki altına alınmıştır. Bu anlamda bölgede Japonya’da ağırlıklı olarak görülen Şintoizm’e karşın çok sayıda dini içerikli yapı ve kiliseye rastlamanız mümkündür. Ayrıca şehirde Hollanda ve Portekiz döneminden kalma Hıristiyan bölgesi de vardır. Nagasaki stratejik konumu sebebiyle her dönem Japonya için çok önemli bir şehir olmayı başarmıştır. Şehre Japonlar ”uzun burun” anlamına gelen Nagasaki ismini uygun görmüşler. Bunun nedeni şehrin bulunduğu toprakların uzun bir burunu andırmasıdır.

Japonya’nın en batısı olarak adlandırılan bölgede bulunan Nagasaki, ülkenin en gelişmiş ve en önde gelen şehirlerinin başında gelir. Şehir, II. Dünya Savaşı’nda Japonya ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan amansız mücadelede çok ciddi anlamda yıkıma maruz kalmıştır. Özellikle Japonya’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii eyaletinde bulunan Pearl Harbor’a saldırması sonrasında Amerika, Japonya’ya karşı nükleer silah kullanmaya karar vermiştir. Bu karar sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Guam Adası’nda bulunan uçaklarından ikisine nükleer başlık yüklenmiştir. Başka bir ifadeyle atom bombası ile havalanan Amerikan uçakları, öncelikle Japonya’nın Hiroşima şehrini hedef almıştır. Hiroşima semalarında serbest düşüşe bırakılan atom bombası infilak edince Hiroşima şehri adeta yerle bir olmuştur. Çok sayıda insanın can verdiği bu saldırı sonrasında hız kesmemeye kararlı olan Amerika Birleşik Devletleri, son bombayı da bir başka Japon şehri olan Nagasaki’ye bırakmıştır. Hiroşima’da yaşanan etkinin bir benzeri de Nagasaki’de yaşanmıştır. Bombanın yarattığı şok dalgası sonrasında adeta harabeye dönen Nagasaki, nükleer bir felakete de uğramıştır.

Uzun yıllar boyunca bölgede yaşayan insanlar ciddi hastalıklarla boğuşmuş ve kalıtsal olarak bozukluklar nesilden nesile aktarılmıştır. Radyasyonun etkilerini halen Nagasaki topraklarında görmeniz mümkündür. Aradan 70 yıl geçmiş olmasına karşın nükleer felaketlerin izlerini silmeye yetmemiştir. Nagasaki, savaş sonrasında ağır bir yıkıma ve nükleer felakete uğraması sebebiyle Japonya tarafından özel bir itina ile tekrardan inşa edilmiştir. Her ne kadar kayıplar yenileriyle giderilmeye çalışılsa da hiçbir şey eskisi gibi olmamıştır. Şehir, sahip olduğu nüfus potansiyeline nazaran çok az sayıda insana ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin yasal hudutları dahilinde yaklaşık olarak 500 bin kişi yerleşik olarak ikamet etmektedir. Bunda bölgede yaşanan radyasyon vakalarının çok büyük bir rolü olduğu kabul edilir. Toprakta halen insan sağlığına çok ciddi anlamda tehlike arz edebilecek oranda radyasyon varlığı tespit edilmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar