Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

ETA Nedir?

0 156

ETA ya da Baskların da dediği gibi, ”Euskadi Ta Askatasuna”, dünyaca ünlü ayrılıkçı örgüt kimilerine göre bir terör örgütü olsa da ETA, genel olarak bir ayrılıkçı örgüt olarak kabul görmekte ve İspanya ve Fransa‘da bulunan Bask bölgesinin özgürlüğünü savunmaktadır. Tam olarak ETA’nın çevirisini yapacak olursak, ”Bask Ülkesi ve Özgürlüğü” şeklinde çevirebiliriz. Bir örgüt olan ETA, Bask Devleti görüşünü savunmaktadır. Bu uğurda çeşitli faaliyetler yürüterek, söz konusu Bask topraklarının egemenliğini İspanya ve Fransa’dan almak istemektedir. İspanya’nın ciddi anlamda mücadeleye giriştiği ETA, 1959 yılında kurulmuştur. Bask kültürünün ariliğini savunan ETA, Bask topraklarının ve halkının asla ama asla başka bir millet tarafından kontrol edilmesinin kabul edilemeyeceğini savunmaktadır. Sahip olduğu bu görüş uyarınca uzun yıllar süren bir direnişe giren ETA, bu eylemlerinde de kısmen başarılı olsa da savunduğu görüş ve gerçekleştirmek istedikleri ”Bağımsız Bask Bölgesi” hayalinden şimdilik oldukça uzak bir konumdadır.

RETA Nedir?esmi olarak 31 Temmuz 1959 tarihinde kurulmuş olan ETA, 50 yılı aşkın bir süredir İspanya ve Fransa’da çeşitli eylemler faaliyetler yapmaktadır. 5 Eylül 2010 tarihinde ateşkes ilan eden ETA, son olarak 8 Nisan 2017 tarihinde ise ilginç bir şekilde silahsızlanma kararı almış ve mücadeleye artık siyasi arenada devam edeceğini deklare etmiştir. İdeolojisi, Bask milliyetçiliği ve sosyalist devrimcilik olan ETA, tüm bu ideallerini artık siyasi arenada çözmeye gayret edeceğini savunmuştur. ETA örgütünün lideri konumunda olan 5 önemli şahıs vardır. Bunlar: Josu Urrutikoetxea, David Pla, Iratxe Sorzabal, Izaskun Lesaka, Mikel Irastorza’dır. ETA’nın merkezi ”Büyük Bask Ülkesi” olarak tabir edilen ve çoğunluğu halen İspanya topraklarında olan özerk Bask bölgesidir. ETA’dan en çok İspanya muzdarip olmuşsa da Fransa da söz konusu örgütün faaliyetleri ile ciddi anlamda mücadeleye girişmiştir. ETA, İspanya ve Fransa’nın toprak bütünlüğünü tehdit etmektedir. Ancak son zamanlarda yaşanan silahsızlanma sonucunda eski tehlikesi azalan ETA, daha çok siyasi bir organa dönüşmüştür.

ETA, ayrıca Avrupa topraklarında kendisiyle aynı ideolojiye sahip birçok benzer ayrılıkçı örgüt ile de ortaklık kurmuştur. Kendi aralarında bir ortaklık tesis etmiş olan bu örgütler ortak eylem de gerçekleştirme fikri üzerinde işbirliği yapmıştır. ETA, yürüttüğü ölümlü eylemler neticesinde Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Fransa ve Birleşik Krallık tarafından terör örgütü listesine dahil edilmiştir. ETA, 1959 yılından beri gerçekleştirdiği faaliyetler sonucunda binlerce insanın ölümüne yol açmıştır. ETA, en çok İspanya ve Fransa’nın önemli yerleşim yerleri, eğitim kurumları, finans merkezleri ve saygın siyasetçilerini doğrudan hedef alan saldırılar gerçekleştirmiştir. Bu saldırılar sonucunda birçok kişi yaşamını yitirmiştir. ETA, eylemlerde her çeşit mühimmat kullanmakta bunun yanın da toplu ulaşım araçları ve hususileri de tercih etmektedirler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku