Pdfsam uygulaması Pdf dosyalarını bölme-birleştirme işlemi için kullanılır. Çok kullanılan Adobe uygulamaları ve PDFMod gibi uygulamaların alternatifidir. Uygulamanın resmi sitesinden ya da çeşitli indirme sitelerindenuygulama indirilebilir. Pardus ve Debian depolarında mevcuttur. Paket yöneticilerinde (Synaptic, Yazılım Merkezi vb.) “pdfsam” olarak aratarak veya konsol ekranında;

# apt-get install pdfsam

şeklinde sisteminize yükleyebilirsiniz. Yükleme işleminden sonra Uygulamalar > Ofis altından uygulamaya erişebilirsiniz.

PDF Bölme

Bölme işlemi için sol menüden Split seçimini yapınız. Add ile pdf ekleyiniz.

Daha sonra dosya yolu giriniz, yeni belge ismini girerek bölme işlemini (Run) gerçekleştiriniz.

Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Birleştirme İşlemi

Birleştirme işlemi için ise sol-üst köşedeki menüden Merge seçilir.

Yine Add ile pdfler seçilir. Seçim ekranında CTRL tuşu basılı iken aynı ekranda birden fazla pdf seçimi yapılabilir. Birleştirilecek pdf sayfalarını seçerek devam ediniz.

Oluşacak yeni belge yolu ve ismini tanımlayınız. Eklemiş olduğunuz pdf sayfalarının yerlerini sağ menüden aşağı-yukarı değiştirebilir, yeni pdf dosyası ekleyebilir veya silebilirsiniz. Daha sonra Run simgesine tıklayınız. Yeni belge belirtilen klasöre oluşturulacaktır. Pdfsam ile yapılan sürecin tamamı aşağıdaki gibi sonuçlanacaktır.

Kaynakça:
en.wikipedia.org/wiki/PDF_Split_and_Merge
pdfsam.org/wiki/

Yazar:Ömer Çakmak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here