Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çay Ağacı Yağı, Faydaları, Kullanım Alanları ve Yan Etkileri

0 2.235

Çay ağacı yağı, Avustralya’da bulunan çay ağacının yassı yapraklarından elde edilen bir tür esansiyel (uçucu) yağdır. Melaleuca veya Melaleuca alternifolia yağı olarak da bilinen bu yağ Çay Ağacı Yağı, Faydaları, Kullanım Alanları ve Yan Etkileriyaygın olarak kullanılan ve araştırılan uçucu yağlardan biridir. Yerli Avustralyalıların (aborjinlerin) yüzyıllardır yararlarını bildiği, Myrtaceae ya da mersingiller familyasına dahi olan çay ağacı yağının yararlı etkileri 18.yüzyılda Avustralya’ya gelen İngiliz kaşif Kaptan Cook tarafından da öğrenilmiştir. Kaptan Cook ve gemi mürettebatı bu ağacın yapraklarını çay olarak kullanmış, bu sebeple bitkiye “çay ağacı” adı verilmiştir. Hint defnesi adıyla da bilinir ama Hindistan ile alakası yoktur. Kaptan Cook’un mürettebatı ayrıca içine çay ağacı yaprakları düşen, antiseptik özellik kazanan sularda yıkanmış, cilt yaralarının, kesiklerinin ve benzeri cilt tahrişlerinin iyileşmeye başladığını, herhangi bir enfeksiyon riskinin azaldığını fark etmişlerdir. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Avustralya ordusu, yaralı askerleri tedavi etmek için kullanıldığı için çay ağacı yağından elde edilen bir gelire sahip olmayı başarmıştır. Çay ağacı yağı üretimi önemli bir savaş zamanı endüstrisi haline gelmiş ve tüm askerlere sırt çantalarında taşımak için küçük bir şişe çay ağacı yağı verilmiş, yaralarını, kesiklerini ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanmaları tavsiye edilmiştir.
Günümüzde bilimsel araştırmalar, çok çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek, yönetmek ve cilt sağlığını korumak için son derece yararlı olan çay ağacı yağının antiseptik, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Çay ağacı yağı güçlü bir şifacı olarak kabul edilir ve birçoğu sert kimyasallar içerebilen bazı ilaçlara ve kozmetik cilt bakım ürünlerine doğal bir alternatif olarak tercih edilir. Günümüzde, birçok yüz yıkama ürünü, şampuan, diş macunu, dudak nemlendirici, losyon, sabun ve diğer kozmetik ve temizlik ürünleri aktif madde olarak çay ağacı yağı içerir.

Çay Ağacı Yağının Kullanım Alanları

İnsanlar genellikle küçük kesikleri, yanıkları, akneleri, atlet ayağını, hafif tırnak mantarı enfeksiyonlarını, vajinal mantar enfeksiyonlarını ve akciğer problemlerini (yağı banyo suyuna veya buhar cihazına eklediklerinde) tedavi etmek için çay ağacı yağı kullanırlar. Çay ağacı yağı hakkında çok az araştırma olmasına rağmen bazı çalışmalar enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisi için güvenli ve genellikle etkili olduğunu göstermektedir. Güçlü anti-bakteriyel özellikleri ile bilinen çay ağacı yağı topikal olarak kullanıldığında belirli cilt sorunlarını tedavi edebilir veya cildin genel görünümünü iyileştirebilir. Çay ağacı yağını seyrelterek kullanmak yerine bu yağı içeren kozmetik ürünler de satın alınabilir. Çay ağacı yağı asla yutulmamalı ve ağız çevresinde kullanılmamalıdır, çünkü küçük miktarlarda bile tüketildiğinde zehirli olabilir, ciddi semptomlara neden olabilir. Bu nedenle aşağıdaki gibi bazı önlemlerle birlikte kullanılmalıdır.Çay Ağacı Yağı, Faydaları, Kullanım Alanları ve Yan Etkileri
-Çay ağacı yağı kullanmakla ilgilenen kişilerin, alerji endişesini gidermek için daha geniş bir alanda kullanmadan önce biraz seyreltilmiş çay ağacı yağı sürerek cildine yama testi yapması önerilir.
-Çay ağacı yağı doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Tahrişi önlemek için cilde asla seyreltilmemiş çay ağacı yağı uygulanmamalıdır. Topikal olarak kullanılan uçucu yağlar taşıyıcı yağlarla (badem yağı, hindistancevizi yağı veya zeytinyağı gibi) genellikle yüzde 1 ila 5 arası bir oranda seyreltilmelidir. Çay ağacı yağının her 1 ya da 2 damlasına eklenecek taşıyıcı yağ miktarı 12 damladır.
-Hassas bir cilde veya bir çocuğun cildine uygulanacaksa çay ağacı yağı daha fazla seyreltilmelidir.
-Işığa maruz kalması zarar verebileceğinden, çay ağacı yağı koyu renkli bir şişede saklanmalıdır.
Göz çevresi için kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. Bu bölgenin çay ağacı yağına maruz kalması tahrişe ve kızarıklığa sebep olabilir.
-Aromaterapi için kullanılacaksa bulunulan alanın iyi havalandırıldığından emin olunmalıdır. Çay ağacı yağı buharına uzun süre maruz kalınmamalıdır.
Çay ağacı yağının faydaları üzerine araştırmalar devam etmektedir. Şu anda bilinenlere dayanarak, aşağıda belirtilen bazı sağlık sorunları için doğal bir tedavi edici olarak kullanılır. Belirtiler düzelmezse, kötüleşirse veya şiddetlenirse bir doktora gidilmelidir.

Kuru Cilt ve Egzama

Çay ağacı yağı, tahriş ve kaşıntının azaltılması, kuru cildin yatıştırılması için kullanılabilir. Bu yağın egzama tedavisi için kullanılan klobetazon bütirat ve çinko oksitli kremlerden daha fazla etkili olabileceği gösterilmiştir. Çay ağacı yağının birkaç damlası bir miktar nemlendirici ile ya da taşıyıcı yağla karıştırılıp duştan sonra ve günde hiç olmazsa bir kez etkilenen alana uygulanabilir.

Yağlı Cilt

Antiseptik özelliklere sahip olması nedeniyle çay ağacı yağı yağlı ciltle mücadeleye katkıda bulunabilir. Bir 2016 yılı çalışması, 1 ay süresince çay ağacı yağı bulunduran bir güneş kremini kullanan kişilerin cilt yağlanmasında iyileşme olduğunu bulmuştur. Toniğe, nemlendiriciye veya güneş kremine 1-2 damla çay ağacı yağı karıştırılır. Bir maske yapmak için bentonit kiline 2 damla kadar çay ağacı yağı eklemek yetebilir.

Kaşıntılı Cilt

Çay ağacı yağının anti-inflamatuar özellikleri, kaşıntılı cildin rahatsızlığını gidermede yararlıdır. Cildi yatıştırır ve kaşıntılı cilde neden olan enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olabilir. Kaşıntı için kullanılacaksa birkaç damla Melaleuca (çay ağacı) yağı bir nemlendiriciyle ya da taşıyıcı yağla karıştırılır ve günde1-2 kez cilde uygulanabilir. 2012’de yapılan küçük bir araştırma, çay ağacı yağının göz kapağı kaşıntılarını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Katılımcı kişilerin göz kapaklarına % 5 çay ağacı yağı bulunduran bir merhem ile masaj yapılmıştır. 24 katılımcının 16’sının kaşıntılarını tamamen ortadan kaldırmıştır, diğer sekiz kişide de bazı gelişmeler görülmüş ama tam olarak geçmemiştir.

Cilt İltihabıÇay Ağacı Yağı, Faydaları, Kullanım Alanları ve Yan Etkileri

Çay ağacı yağının anti-inflamatuar etkisi tahriş olmuş ve ağrılı cildi yatıştırmaya, kızarıklığı ve şişliği azaltmaya destek olur. Araştırmalar, nikele karşı hassasiyet nedeniyle oluşan cilt iltihabını çay ağacı yağının azalttığını destekler niteliktedir. Bu çalışmada katılımcıların ciltlerine saf çay ağacı yağı kullanılmış olsa da genellikle cilde uygulanmadan önce seyreltilmesi önerilir. Nemlendiriciye ya da taşıyıcı bir yağa çay ağacı yağından 1 damla eklenir ve etkilenen alana gün içinde birkaç defa uygulanabilir.

Sivilce ve Akne

Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle çay ağacı yağı akne tedavisi için de iyi bir seçimdir. Sadece az miktarda yağ kullanmak, cilde nüfuz etmeye ve yağ bezlerinde sebum ve ölü cilt hücrelerinin birikmesini engellemeye, akne izlerini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir, temiz ve pürüzsüz bir cilde kavuşturabilir. Çay ağacı yağı ayrıca siyah noktaları, sivilceleri ve diğer lekeleri yok edebilir, böylece zaman içinde görünümlerini azaltabilir. Bununla birlikte çok fazla çay ağacı yağı kullanmak cildi kurutabilir, bu da aşırı yağ üretilmesine ve cilt sorunlarının daha da kötüleşmesine neden olabilir. Birkaç damla saf çay ağacı yağı bir çay kaşığı cadı fındığı ile karıştırılarak bir pamuk yardımıyla yanaklar veya burun üzerindeki lekelere uygulanabilir. Daha etkili sonuçlar elde etmek için karışımın birkaç saat veya hatta bir gece bekletilmesi iyi olur. Gün boyu tonik olarak kullanılabilir. İçinde çay ağacı yağı olan yüz yıkama ürünleri, nemlendiriciler, leke gidericiler de kullanılabilir. Uzmanlar sivilceli ve akneli bir ciltte savaşmaya yardımcı olmak için önceden karıştırılmış cilt bir dostu bir çay ağacı yağı dozu içeren, iyi test edilmiş ürünlerin kullanılmasını önermektedir.
Sırt, göğüs ve vücuttaki lekeler için bir çay ağacı yağı banyosu uygulanabilir. Bu, normal banyo suyuna birkaç damla yağ eklenerek ve en az on dakika boyunca suda kalınarak yapılabilir. Bu yöntem, bakterileri etkisizleştirir ve cildin gözle görülür şekilde taze, parlak, sağlıklı görünmesini sağlar.

Kesikler ve Enfeksiyonlar

Antibakteriyel özellikleri çay ağacı yağını yaralar için etkili bir iyileştirici yapar. 2013 yılındaki bir araştırmada çay ağacı yağının bakterilerden kaynaklanan yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Geleneksel tedavilere ilave olarak çay ağacı yağını kullanan 10 kişinin 9’unda sadece geleneksel tedaviyle kıyaslandığında iyileşme süresinin azaldığı görülmüştür. Bir kesik söz konusuysa veya açıkta kalan bir yarada küçük bir enfeksiyon varsa, çay ağacı yağı ev yapımı bir merhem olarak lavanta esansiyel yağı ile birlikte kullanılabilir. Yara suyla iyice temizlenmeli ve iki damla çay ağacı yağı ve lavanta yağı bir miktar jojoba yağında seyreltilmeli, kesik bölgeye uygulanmalı ve enfeksiyonları önlemek için bir sargı beziyle örtülmelidir. Ayrıca bir yara merhemiyle çay ağacı yağının 1 damlası karıştırılıp gün içinde birkaç defa kremin kullanım direktiflerine göre uygulanabilir.

Yara İzleri

Günlük olarak taşıyıcı yağ veya bir çay ağacı yağı serumu ile karıştırılmış çay ağacı yağı kullanılarak ve bu karışım tamamen emilene kadar yara izine masaj yapılarak cilt görünümünde bir iyileşme görülebilir. İzlerin görünümünü azaltmak için yüz ve yüz bakım rutinine çay ağacı yağı eklenebilir veya önceden test edilmiş çay ağacı yağı içeren bir cilt bakım ürünü satın alınabilir. Çay ağacı yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik edebilen antioksidanlar içerir, aynı zamanda pahalı kozmetik kremlere çok daha ucuz ve doğal bir alternatiftir.

Jilet veya Tıraş yanıkları

Çay Ağacı Yağı, Faydaları, Kullanım Alanları ve Yan EtkileriJilet yanıkları tedavi edilmezse çirkin, rahatsız edici ve hatta ağrı verici olabilir. Tıraş nedeniyle oluşan tahrişin azaltılabilmesi için biraz doğal büzücü olan çay ağacı yağı uygulanabilir. Tıraş olduktan sonra, cadı fındığı ile seyreltilen bir veya iki damla çay ağacı yağı pamuklu bir çubukla cildin etkilenmiş, tahriş olmuş kısımlarına uygulanabilir. Bu uygulama serinletici ve yatıştırıcı bir his oluşturup rahatlama sağlayabilir.

Saç, Saç Derisi ve Kepek

Çay ağacı yağının doğal terapötik (iyileştirici) özellikleri ve temizleme yetenekleri onu normal şampuana son derece yararlı bir katkı haline getirir. Çay ağacı yağı ayrıca saç derisinde ve saç köklerinde kan akışını uyararak daha sağlıklı saç büyümesini teşvik edebilir. Çay ağacı yağının düzenli olarak uygulanması veya bir çay ağacı yağı şampuanı / saç kremi veya maskesinin kullanılması, yağın antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde kafa derisinin kuruluğunu ve kaşıntısını tedavi etmeye, saçların nemini korumasına ve saça sağlıklı bir parlaklık kazandırmaya yardımcı olabilir, saçın genel durumunu iyileştirebilir. Çay ağacı yağının düzenli olarak uygulanması, kafa derisini gelecekteki enfeksiyonlardan koruyacak, köklerin daha iyi beslenmesine ve saçların daha sağlıklı olmasına neden olacaktır.
Kepek, kafa derisinde doğal olarak bulunan bir mikroptan kaynaklanır. Bu mikrobun bir yan ürünü, kafa derisi üzerindeki doğal yağları beslediğinde kepek oluşur, bu da ciltte hassasiyete, kaşıntıya ve cildin pul pul olması şeklinde inflamatuar bir yanıta neden olabilir. Çay ağacı yağı ile saç derisinde kimyasalların, yağların ve ölü derinin birikmesi önlenebilir ve yıkarken saçlar iyice arındırılabilir.
Saça ve saç derisine uygulamak için çay ağacı yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır. Saçta 20 dakika kalmasına izin verilmelidir. Daha sonra % 5 oranında çay ağacı yağı içeren bir şampuan kullanılmalı veya şampuana birkaç damla çay ağacı yağı eklenmelidir. Durulama yapmadan önce saç derisine ve saça bir iki dakika kadar masaj yapılmalı ve daha sonra bir çay ağacı yağı kremi uygulanmalıdır. Dört hafta boyunca kullanılan bir çay ağacı yağı şampuanının kepek tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Baş Biti

Daha önceki bazı çalışmalar çay ağacı yağının baş biti tedavisinde yararlı olabileceğini öne sürse de saçların taranması bugüne kadar baş bitlerinin en etkili tedavisi olmaya devam etmektedir. Baş bitlerini çıkarmak için ince bir tarakla saç kremi kullanılması tavsiye edilir. Önceki araştırmalar çay ağacı yağının larva ve yetişkin yaşam evrelerinde baş bitlerini öldürebileceğini ve yumurtadan çıkan bitlerin sayısını azaltabileceğini göstermektedir. Baş biti varsa tahriş ve kaşıntıyı azaltmak için çay ağacı yağı şampuana veya lavanta yağı gibi taşıyıcı yağa eklenerek kullanılabilir.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığında çay ağacı yağının kullanımını destekleyen araştırmalar yetersizdir fakat anekdotsal kanıtlar bu esansiyel yağın bağışıklık sistemini güçlendirirken iltihaplanma ve enfeksiyon gibi semptomların tedavisinde faydalı olabileceğini göstermektedir. 1 ila 2 damla çay ağacı yağı bir miktar taşıyıcı yağ ile seyreltildikten sonra sorunlu bölgeye gün içinde birkaç defa yavaşça uygulanabilir.

Atlet Ayağı

Atlet ayağı bir çeşit ayak mantarıdır. Bir ay boyunca günde iki kez uygulanan bir çay ağacı yağı kreminin atlet ayağının semptomlarını hafifletmede etkili olduğu gösterilmiştir.

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı, artan kalınlık ve şekil değişikliği ile tırnakların sararması şeklinde kendini gösterir. Bu durumu tedavi etmeden bırakmak, önemli miktarda ağrı ve rahatsızlığa, tırnak kaybına neden olabilir. Temizlenmesine ve yatıştırılmasına yardımcı olmak için etkilenen bölgeye birkaç damla önceden seyreltilmiş çay ağacı yağı kullanılabilir. Bu aynı zamanda tırnaklara ve çevresindeki cilde biraz nem eklenmesine yardımcı olacaktır.
Not: Araştırmalar, saf halde veya diğer antifungal tedavilerle kombinasyon halinde kullanılan çay ağacı yağının, ayak tırnağı mantarının tedavisinde etkili olduğunu göstermemiştir.

Böcek Isırıkları ve Sokmaları

Çay ağacı yağı cildin şişmesini azaltmaya yardımcı olduğu için sivrisinek ve böcek ısırıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Önce seyreltilerek ve daha sonra etkilenen bölgeye taşıyıcı yağla birlikte çay ağacı yağı uygulanarak kaşıntı en aza indirilebilir. Isırılan veya sokulan bölge bir sargıyla kapalı tutulmaya çalışılmalıdır, böylece yağ buharlaşmayacak veya başka bir yere bulaşmayacaktır. Durum iyileşene kadar uygulama günde iki kez tekrarlanabilir. Çay ağacı yağı ciltte kullanılmadan önce, yağa karşı herhangi bir olumsuz reaksiyon olmadığından emin olmak için her zaman bir cilt yama testi yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Herhangi bir kızarıklık, tahriş veya döküntü olduğunu fark edilirse, cilt iyice yıkanmalı ve tekrar çay ağacı yağı kullanılmamalıdır.
Çeşitli sorunların iyileştirilmesi için tercih edilen çay ağacı yağı, birkaç gün sürekli kullanımdan sonra semptomları gidermeye başlamalıdır. Bazı durumların tamamen iyileşmesi daha uzun sürebilir. Daha fazla nüksetmeyi önlemek için çay ağacı yağı kullanmaya devam edilebilir. Çay ağacı yağlarıının kaliteleri değişebildiğinden, katkı maddesi içermeyen yüzde 100 doğal bir yağ satın almak önemlidir. Mümkünse organik ve her zaman saygın bir markanın satışa sunduğu çay ağacı yağı alınmalıdır. Latince adı, Melaleuca alternifolia ve menşe ülkesi şişenin üzerinde yazılı olmalıdır. Yüzde 10-40 oranında çay ağacı yağının ana antiseptik bileşeni olan “terpinen” konsantrasyonuna sahip bir yağ aranmalıdır.

El Dezenfektanı Olarak Kullanımı

Evde Aloe vera, çay ağacı yağı ve lavanta bir püskürtmeli şişede karıştırılarak doğal el dezenfektanı yapılabilir. Aloe Vera cildi beslemek ve nemlendirmek için yararlıdır, yağlar dezenfektandaki antimikrobiyal ajanlar olarak işlev görür.

Çay Ağacı Yağı, Faydaları, Kullanım Alanları ve Yan EtkileriÇay Ağacı Yağı Güvenli midir?

Uzmanlar, bu esansiyel yağın topikal yani cilde uygulanmasının güvenli olabileceğini düşünmektedir ve her gün doğrudan cilt üzerine uygulanabilir. Cilt üzerine saf olarak uygulandığında nadiren tahriş oluşturur fakat bazı kişilerde kontakt dermatit (alerjik döküntü) gelişir. Döküntü gelişebileceğinden endişe edilirse yağ önce cildin küçük bir bölgesinde denenmelidir. Çay ağacı yağı bitkisel yağ, badem yağı veya zeytinyağı ile seyreltilebilir. Çay ağacı yağı ağızdan alınmamalıdır. İç kulağa verebileceği zarar nedeniyle kulaklarda kullanılması da önerilmez. FDA (ABD Gıda ve İlaç İdaresi )tarafından esansiyel yağların düzenlemesi ilaçlardaki gibi değildir. Etkileri hakkında hiç araştırma olmadan ya da sınırlı bir araştırmayla satışa çıkarılabilir. Alternatif ürünler kullanılıyorsa veya geleneksel tıbbi tedaviyle birleştirilmesi düşünülüyorsa daima doktora söylenmelidir. Geleneksel tıptaki tedavilerden vazgeçmek ve tek başına alternatif ürünlere güvenmek doğru olmayabilir.

Yan Etkileri Neler Olabilir?

Çay ağacı yağı genellikle iyi tolere edilse de bilinmesi gereken bazı yan etkiler vardır. Olumsuz etkileri nasıl kullanıldığına bağlı olabilir. Yağı kullanmanın en popüler yolları cilde uygulamak (topikal uygulama) veya teneffüs etmek yani aromaterapidir.
Yan etki geliştirme riskini azaltmak için çay ağacı yağı kullanırken esansiyel yağ güvenliği yönergelerine uyulmalıdır. Bu, cilde uygulamadan önce yağı düzgün bir şekilde seyreltmeyi ve uzun süre solunmamasını içerir. Sağlıkla ilgili sorular veya endişeler varsa, çay ağacı yağı kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Topikal Uygulamalardan Kaynaklanan Yan Etkiler

Çay ağacı yağı topikal olarak kullanıldığında genellikle güvenlidir, akne ve diğer yüzeyel cilt enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Çoğu insan çay ağacı yağını topikal olarak sorunsuz bir şekilde kullanabilir fakat özellikle düzgün seyreltilmezse ve daha yüksek konsantrasyonlarda kullanılırsa tahrişe neden olabilir. Çay ağacı yağından kaynaklanan cilt tahrişi belirtileri şunlardır:
-Kaşıntı
-Sızlama
-Yanma
-Pullanma
-Kızarıklık
-Kuruluk
Egzama sorunu varsa çay ağacı yağı kullanılmamalıdır.
Bazı kişiler çay ağacı esansiyel yağına karşı alerjik reaksiyonlar geliştirebilir. Buna alerjik kontakt dermatit denir ve kırmızı, şişmiş, kaşıntılı olabilecek bir deri döküntüsüne neden olabilir. Eski veya yanlış depolanmış çay ağacı yağının kullanımı genellikle bu reaksiyonlarla ilişkilidir ancak taze çay ağacı yağı da bu cilt reaksiyonuna neden olabilir.
İnhalasyondan Kaynaklanan Yan Etkiler
Çay ağacı yağı aromaterapi için kullanılabilir. Bu yöntemle, yağ bir difüzör kullanılarak veya buhar inhalasyonu yoluyla solunur. Çok fazla çay ağacı yağı solumak veya çok uzun süre teneffüs etmek aşağıdaki semptomlara neden olabilir:
-Baş ağrısı
-Mide bulantısı
-Baş dönmesi
Dahili Uygulamalardan Kaynaklanan Yan Etkiler
Çay ağacı yağı asla dâhili olarak kullanılmamalıdır. Yutulursa toksik ve ölümcül olabilir. Yutulması halinde aşağıdaki ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir:
-Uyuşukluk, uyku hali
-Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
-Koordinasyonsuz hareket (ataksi)
-Bilinç kaybı

Çocuklardaki Yan Etkileri

Çay ağacı yağı yutulduğunda toksik yani zehirlidir. Bu nedenle çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı ve onu yutmayacakları güvenli bir yerde tutulmalıdır. Vaka raporlarında bu yağı yutan çocuklarda 1994, 1995 ve 2003 yıllarında çay ağacı yağı zehirlenmesi meydana geldiği bilgileri yer almıştır. Bu durumlarda, çocuklar bir hastanede acil bakım sonrasında iyileşmiştir. Çocuklarda çay ağacı yağı zehirlenmesi belirtileri yetişkinlerde görülenlere benzer.

Evcil Hayvanlardaki Yan Etkileri

Evcil hayvanlarda toksisite sadece çay ağacı yağı ağızdan alındığında değil, topikal olarak uygulandığında da rapor edilmiştir. Bir çalışma 10 yıl boyunca kedi ve köpeklerde yüzde 100 çay ağacı yağına maruz kalma olaylarını gözden geçirilmiştir. Araştırmacılar, vakaların yüzde 89’unda, çay ağacı yağının hayvanlara bilerek uygulandığını ve yanlışlıkla yutulmadığını bulmuşlardır. Köpeklerde ve kedilerde çay ağacı yağı zehirlenmesinin yaygın belirtileri şunlar olabilir:
-Artan salya akışı
-Aşırı yorgunluk
-Kas güçsüzlüğü
-Titreme
-Koordinasyonsuz hareket (ataksi)

Tepki Gelişirse Ne Yapılmalı?

Çay ağacı yağı kullandıktan sonra cilt tahrişi veya alerjik kontakt dermatit gelişirse kullanımı bırakılmalıdır. Çay ağacı yağına karşı şiddetli bir cilt reaksiyonu oluşursa veya vücudun geniş bir alanını etkiliyorsa doktora danışılmalıdır. Herhangi bir kişi çay ağacı yağını yutmuşsa veya çay ağacı yağına yanıt olarak anafilaksi belirtileri yaşıyorsa acil yardım alınmalıdır. Anafilaksi belirtileri şunlardır:
-Hırıltılı solunum veya öksürük
-Boğaz veya yüzün şişmesi
-Nefes alma veya yutma güçlüğü
-Anksiyete (kaygı) veya kafa karışıklığı

Kullanılmaması Gereken Durumlar

Egzama varsa çay ağacı yağı kullanımından uzak durulmalıdır çünkü durumu daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, astım varsa belirtileri kötüleştirebileceğinden yağ solunurken dikkatli olunmalıdır. Genel olarak konuşulursa, çay ağacı yağı kullanmayı düşünenler ancak soruları veya endişeleri olanlar bir doktora danışmalıdır. Bu özellikle hamile kadınlar, bebek emzirenler, reçeteli ilaç kullananlar ve altta yatan başka bir sağlık sorununa sahip olanlar için geçerlidir.

İlaç Etkileşimleri

Çay ağacı yağı, bakteriyel veya fungal cilt sorunlarını tedavi ederken genellikle diğer ilaçlarla birlikte kullanılsa da şu anda ilaç etkileşimlerini gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/tea-tree-oil-for-skin
https://australian-bodycare.com/uk/uses-tea-tree-oil/
https://www.uofmhealth.org/health-library/tn2873spec
https://www.yasemin.com/saglik/haber/2848565-cay-agaci-yaginin-faydalari-nelerdir-cay-agacinin-kullanim-alanlari

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.