Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cayanne Biberinin Faydaları

0 54

Etkileyici 5 Faydasıyla Cayanne Biber

Cayanne Biberinin FaydalarıArnavut biberi olarak da bilinen cayanne biberin ana vatanı Orta ve Güney Amerika’dır. Uzun yıllar Orta ve Güney Amerika dışında kullanılmayan cayanne biberi, ilk olarak 1600’lü yıllarda Christopher Colomp tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Cayanne biberi, çiçekli bitkilerden meydana gelen itüzümü ailesine mensuptur ve bir kırmızıbiber çeşididir. İlk keşfedildiğinde dekorasyon olarak kullanılan cayanne biberi, günümüzde baharat olarak kullanımının yanı sıra tıp alanında ve kozmetik alanında kullanılmaktadır. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan cayanne biberi içinde kapsaisin adlı bir kimyasal barındırır.

Metabolizmayı Artırır

Cayanne biberinin yapısında var olan kapsaisin adlı bileşenin metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi vardır. Cayanne biberi tüketimiyle birlikte insan vücudu ekstra ısı üretir ve normalden daha fazla yağ ve kalori yakılır. Düzenli olarak cayanne biberi tüketmek insan vücudunun metabolik hızını yüzde 20 artırır. Bir araştırmaya göre kahvaltı cayanne biberi tüketen insanlar, tüketmeyen insanlara oranla % 50 daha fazla kalori yakmışlardır. Özellikle yüksek kilodan şikâyetçi olan hastalar diyetlerinde cayanne biberini ekleyerek büyük faydasını görmüşlerdir. Bunun sebebi cayanne biberi içeriğinde yer alan kapsaisin sayesinde açlık hissini dizginler ve gün boyu daha az yemek tüketilmesini sağlar. Fakat cayanne biberini çok sık kullanmak fayda etmez aksine çeşitli mide problemlerine neden olabilir. Vücuttaki glikoz seviyesini dengeleyen cayanne biberi, tansiyon seviyesini dengeler ve ldl kolesterolünü azaltır ve trigriseridin düşmesine yardımcı olur.

Ağrıyı Azaltır

Cayanne biberinin yapısında yer alan kapsaisin bileşeni ağrıyı azaltır. Kapsaisin güçlü ağrı kesici özelliği bulunduğundan ağrıyan bölgeye uygulandığında hemen etki gösterir. Cayanne biberinin ağrı kesici özelliğinin sebebi, kapsaisin beyne ağrı mesajları veren bölgesine uyuşturucu bir etki yapmasıdır. Bu sebeple pek çok ağrı kesici merhemin içinde kapsaisin yer alır. Kapsais cilde uygulandığı zaman, beyinde bulunan ve zevk hissi veren hormon olan dopamin üreterek ağrıyı kesmede yardımcı olur. Cayenne biberi bunların yanı sıra migren tedavisinde de kullanılır. Ağız yoluyla tüketildiğinde ağrı iletimini durdurarak ağrıyı keser. Kafamızdaki kan dolaşımının daralmasıyla ortaya çıkan migren, cayanne biberinin kullanımıyla trombosit agregasyon etmenini azaltır ve düzenli kullanımıyla migrenin tamamıyla çekmesinde etkili rol oynar. Cayanne biberi aynı zamanda krampları tedavi etmek amacıyla da kullanılır. Kapsaisin sinir-kas sistemini rahatlatır ve kramp ağrısının hafiflemesini sağlar. Bazı araştırmalara göre cayanne biberi sinir ağrılarına da iyi gelir.

Kalbe İyi GelirCayanne Biberinin Faydaları

Cayanne biberi, kan damarlarının tıkanmasını önlediği için kalbe iyi gelir. Kan basıncını düşürüp, kan damarlarının iyileşmesi ile kalbe iyi gelen Cayen kalp krizlerini de önlemektedir. Aynı zamanda damar içerisinde bulunan lipit yataklarını da temizleme özelliğine sahiptir. Cayenne kan dolaşımı ile ilgili sorunları ve kalpte çarpıntı durumlarını iyi yönde etkileme özelliğine sahiptir. Yapılan bazı araştırmalar sonucu acı biberin kalp krizini sadece 25 saniye içerisinde durdurduğu bilinmektedir. Amerikalı bir uzman hastalarına sıcak biberli su içirerek kalp krizi durumlarının yaşanmamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda diyanetten kalnaklı oluşabilecek kalp sıkıntılarına da iyi geldiği bilinir. Bir diğer faydası ile yüksek kolesterolü düşürmesidir. Cayenne biberi kan pıhtılaşması gibi rahatsızlıkları düzenleyen önemli bir bitkidir. Kalp krizini önleme sebebi kan pıhtılaşmasını kontrol altında tutmasından kaynaklanır. Damarlar içerisinden biriken lipit birikintilerini temizleyerek kan damarlarını temizler ve genişletir. Cayenne biberi insan sağlığı açısından çok büyük faydalara sahiptir. Diyabet, kalp ya da kolesterol gibi sağlık problemleri olan kişilerin tüketmeleri gereken çok işe yarayan bir bitkidir. Bu durum pek çok uzman tarafından kanıtlanmıştır.

Kanser Riskini Azaltır

Kanser kontrol edilmesi imkânsız olan hücre büyümesi ile ortaya çıkan, sık görülen bir hastalıktır. Cayanne biberinin yapısında yer alan kapsaisin kanser riskini azaltır ve bununla birlikte hastalığın başlangıç evresinde kullanıldığından kanser hücrelerinin büyümesinin azaldığı ispatlanmıştır. Cayanne biberi yapılan araştırmalara göre prostat, pankreas ve göğüs kanserinde, kanserli hücrelerini ölmesini sağlar. Amerika’da yer alan Loma Linda Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara göre cayanne biberinin sigara içen akciğer kanserine yakalanmış hastalarda faydası olduğu ispatlanmıştır. Cayanne biberinin içerdiği kapsaisin sayesinde, akciğerde yer alan tümörlerin oluşumunu azaltır ve tümörlerin küçülmesinde etkili olur. Hayvanlar üzerinde denenen çalışmalara göre cayanne biberinin pek çok kansere iyi geldiği ispatlanmış fakat henüz insanlar üzerinde denenmemiştir. İlerleyen yıllarda çalışmaların genişletilmesiyle cayanne biberinin kanser tedavisinde kullanılmaya başlanması beklenmektedir.

Grip ve Soğuk Algınlığını Tedavi Eder

Cayanne biberi grip ve soğuk algınlığını tedavi eder ve sinüs tıkanıklığı gibi problemleri ortadan kaldırır. Cayanne biberi içerisinde bulunan kapsaisin mukusu inceltir. İncelen mukuslar ise sinüsü uyararak hava dolaşımının daha rahat bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. Tıkanıklık problemi yaşayan kişilerin acı biber kullanarak bu tıkanıklıktan kurtulması mümkündür. Burun tıkanıklığı yaşayan kişilere de damla şeklinde satılan kapsaisin rinit çok iyi gelmektedir. Henüz bu konuda yeterli çalışmalar yapılmamış olsa da yapılanların umut verici olduğu söylenir. Kapsaisin içeren bu spreyi temin etmek isteyen kişiler eczanelerde rahatlıkla bulabilirler. Evde yapmak isteyen kişiler ise bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı Cayanne biberi ekleyerek her gün günde üç kez şeklinde kullanabilir. Bu şekilde burun damarları oldukça genişler ve bu sayede sinüsler boşaltılır. Cayanne biberinin bir diğer avantajı ise bronşit hastalıklarını tedavi etme özelliğine sahip olmasıdır. Boğaz ağrısı problemi yaşayan kişilerin Cayanne biberi ile gargara yapması durumunda hemen geçtiğini fark etmesi mümkündür. Aynı zamanda gribal enfeksiyonda ve mevsim değişikliğine bağlı nezlelerde de Cayenne biberi son derece etkili bir bitkidir. Cayanne biberi içerisinde beta karoten ve antioksidanlar bulunur. Bu özelliği ile hem bağışıklığı güçlendirir hem de vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Grip ve soğuk algınlığı ile oluşan mukusun vücuttan çıkmasını sağlayarak semptomların azalmasına yardımcı olur. Cayanne biberi vücut ısısını çok fazla arttırır. Böylece terleme meydana gelir ve bağışıklık sistemi güçlenir.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-cayenne-pepper

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku